Reaction Kettles
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (8)
- (7)
- (7)
- (27)
- (22)
- (30)
- (16)
- (12)
- (17)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Dissolution Test Vessel
For drug bioavailability dissolution testing
Corning™ PYREX™ Resin Reaction Kettles with Covers, Four-Neck, Standard Taper Joints
Lower sections moldblown for breakage resistance
| Description | Top style: Ground |
|---|---|
| Mouth Style | Wide |
| Nb par paquet | 1/Pk. |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Glass |
| Nbre par carton | 1/Cs. |
| Plage de températures (métrique) | 200°C |
| Comprend | Cover with four openings, bottom |
| Plage de températures (impériale) | 392°F |
| Forme | Cylindrical |
| À utiliser avec (application) | Organic reactions involving viscous materials |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Lids for Four Neck Reaction Flask
For use with cylindrical and spherical flasks having same flange I.D.
| À utiliser avec (équipement) | Cylindrical and spherical flasks having the same I.D. |
|---|---|
| Type de produit | Cap |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Nbre de positions | 4 |
| Diamètre (métrique) de la bride intérieure | 10.16 cm |
DWK Life Sciences Kimble™ Reaction Flask Clamp, 4 in.
Aluminum construction to connect tops to flasks.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Three Neck Reaction Flask
For use with cylindrical and spherical flasks having the same I.D.
| Type de produit | Reaction flask |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Diamètre (métrique) de la bride intérieure | 10.1 cm |
| Forme | Cylindrical |
Corning™ PYREX™ Replacement Cover for Reaction Kettles
Lower sections moldblown for breakage resistance
| Hauteur (impériale) | 2.16 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 5.5 cm |
| Mouth Style | Wide |
| Jetable | Reusable |
| Type de produit | Replacement cover |
| Matériau | Glass |
| Nbre par carton | 2/Cs. |
| Plage de températures (métrique) | 200°C |
| Joint conique standard | 35/45 Center, 24/40 side |
| Plage de températures (impériale) | 392°F |
Corning™ PYREX™ Replacement Resin Reaction Kettle Bottom
Lower sections moldblown for breakage resistance
| Description | Top style: Ground |
|---|---|
| Mouth Style | Wide |
| Jetable | Reusable |
| Type de produit | Reaction kettle bottom |
| Matériau | Glass |
| Nbre par carton | 4/Cs. |
| Plage de températures (métrique) | 200°C |
| Plage de températures (impériale) | 392°F |
| Forme | Cylindrical |
| À utiliser avec (application) | Organic reactions involving viscous materials |
Synthware™ Reaction Flasks with Glass Stopcock
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
With spring retention device for smooth turning purpose
| Type de produit | Reaction flask with glass stopcock |
|---|
Synthware™ Double-Walled Quartz Photochemical Immersion Well
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Use with RC50 Nylon™ Bushing and a Viton™ O-ring to form a compression type seal with threaded vessels. Well does not have a joint, but offers a greaseless connection and can be adjusted to desired height.
Synthware™ Reaction Flask with Teflon™ Stopcock
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Glass flask includes a 2 mm Teflon™ stopcock, and a controlled side arm.
| Mouth Style | Beaded |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Type de produit | Reaction Flask |
| Matériau | Borosilicate Glass (3.3) |
| Type de bouchon | Stopper |
| Forme du fond | Round |
| Matériau du bouchon | Teflon™ |
| À utiliser avec (application) | Sample Storage, Reactions |
| Couleur | Clear |
| Stérilité | Non-sterile |
| Taille du bouchon | 2 mm |
| Classe | A |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Autoclavable |
Synthware™ Reaction Flasks with High Vacuum Valve
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
With high vacuum valve with PTFE O-ring at tip and PTFE wiper to protect Vilton O-ring on shaft
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Type de produit | Reaction flask with high vacuum valve |
| Matériau | Borosilicate Glass (3.3) |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
Synthware™ Reaction Flask, 2-Neck, with Glass Stopcock
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
With center neck and angled side neck standard taper outer joints of same size
| Matériau | Glass |
|---|
Synthware™ Reaction Tube Flask
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Flask features an outer joint and 2 mm Teflon™ stopcock.
| Mouth Style | Beaded |
|---|---|
| Jetable | Reusable |
| Type de produit | Reaction Tube |
| Matériau | Borosilicate Glass (3.3) |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Stopper |
| Taille du bouchon | 2 mm |
| Classe | A |
| Graduated | No |
| Forme du fond | Round |
| Matériau du bouchon | Teflon™ |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Sample Storage |