Freezer Storage Racks
Freezer storage racks help you make efficient use of space in chest and upright freezers, deep freezers, undercounter and ultra-low temperature freezers. To help you organize and optimize your storage, freezer storage racks, towers and shelf kits can be modular or color-coded for easy identification. Freezer baskets can be made from stainless steel, non-corrosive aluminum, clear acrylic or polycarbonate.
Freezer door opening time is typically limited to help maintain freezer temperatures, and racks can help users quickly access specific samples. Racks also allow users to temporarily remove a section of samples from the freezer without exposing the remainder to unwanted temperature changes.
Freezer racks may have horizontal access (for upright freezers) or vertical openings (for chest freezers). Some are wire baskets or sliding drawers and some have wheels to facilitate movement. Freezer storage racks may also have locks for security. For liquid nitrogen storage, racks may be “canes” or “straws” that hold multiple tubes in an upright position.
For optimal storage, choose racks designed to fit your particular freezer model or product. Racks are also made to fit specific sizes of freezer boxes. Most freezer boxes are roughly 5 inches square, but heights range from 2 to 5 inches depending on the size of tubes they hold.
- (6)
- (8)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (88)
- (7)
- (8)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (12)
- (103)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (16)
- (12)
- (8)
- (2)
- (1)
- (4)
- (14)
- (3)
- (3)
- (9)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (37)
- (14)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Racks for Thermo Scientific™ 4 Shelf TSX/TDE Series Freezers
Maximize tube storage capacity per freezer with a racking solution for four inner-door, ultra-low temperature freezers.
| Color | Silver |
|---|
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (Metric) | 2.5 cm |
|---|---|
| Type | Cryogenic Vial Rack |
| Width (English) | 8 in. |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Cryogenic vials |
| Length (English) | 4 in. |
| Quantity | 4/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 20.32 cm |
| Holds | 50 x 0.5 to 2 mL Tubes |
| Height (English) | 1 in. |
| Height (Metric) | 6.3 cm |
|---|---|
| Width (English) | 9.5 in. |
| Product Type | Refrigerator/Freezer Rack |
| Color | Transparent |
| Diameter (Metric) Inner | 16 mm |
| Material | Acrylic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 24.1 cm |
| Holds | Tubes (16 mm) |
| Height (English) | 2.5 in. |
Corning™ Cryogenic Vial Rack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fits all Corning vials
Corning™ CoolRack™ M Microcentrifuge Tube Modules
Thermo-conductive microfuge tube modules that eliminate variability which originates from tubes placed directly into ice, dry ice, alcohol baths, water baths and other temperature sources.
| Type | Microcentrifuge Tube Modules |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Microcentrifuge Tubes |
| For Use With (Application) | Cooling reagents such as restriction enzymes, dNTPs and antibodies, alcohol-free dry ice snap freezing of tissue, virus and bacteria samples and bench top cryogenic tube sorting in liquid nitrogen |
DWK Life Sciences™ Wheaton™ CryoELITE™ Vial rack
Benchmate rack for use with both freestanding and round bottom vials.
Thermo Scientific™ Chest Freezer Racks
Use Thermo Scientific™ Chest Freezer Racks with Forma™, HERAfreeze™, Revco™ and TS-Series Ultra-Low Temperature Chest Freezers.
| Color | Silver |
|---|
Corning™ CoolRack™ 96 Storage Tube Modules
Ensures ±0.1°C temperature uniformity across all tubes when cooling, snap freezing, heating or thawing.
| Type | Storage Tube Module |
|---|
Corning™ CoolRack™ XT PCR Tube Modules
Ensures ±0.1°C temperature uniformity across all tubes when cooling, snap freezing, heating or thawing.
Thermo Scientific™ Nunc™ Universal Latch Rack for Cryogenic Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store tubes for automated picking/placing, liquid handling and other high throughput applications using Nunc Universal Latch Rack for Cryogenic Tubes.
| Type | Cryogenic Tube Storage Rack (w/Latch) |
|---|---|
| Color | Transparent |
| Quantity | 10/pk., 10/cs. |
Thermo Scientific™ Dense Storage Racks for Chest ULTs and Cryo Storage
A convenient, streamlined process to maximize sample storage. Our freezer racking and tubing solutions are designed to hold tubes ranging from 200μL to 5.0μL.
| Depth (English) | 3.6 in. |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Description | Racks for Tubes (cryogenic and ultra-low chest freezers) |
| Width (English) | 5.3 in. |
| Product Type | Tube Rack (Cryogenic and Ultra-Low Chest Freezers) |
| Depth (Metric) | 9.3 cm |
| Color | Silver |
| Width (Metric) | 13.5 cm |
Corning™ CoolRack™ LX50, for use with Axygen 50mL Reagent Reservoir Module
Corning™'s CoolRack™ thermo-conductive reservoir modules provide uniform temperature to all wells, regardless of position.
Corning™ CoolRack™ Plate and Reservoir Modules
Ensures ±0.1°C temperature uniformity across all tubes when cooling, snap freezing, heating or thawing.
| Type | CoolSink Plate and Reservoir Module |
|---|