Cell Structure Reagents and Kits
- (7)
- (3)
- (37)
- (52)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (19)
- (18)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (64)
- (11)
- (22)
- (1)
- (17)
- (36)
- (7)
- (5)
- (3)
- (27)
- (1)
- (8)
- (19)
- (27)
- (4)
- (5)
- (7)
- (50)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (4)
- (2)
- (15)
- (4)
- (16)
- (3)
- (1)
- (147)
- (10)
- (2)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ CellLight™ Lysosomes-GFP, BacMam 2.0
Provides easy method for labeling of lysosomes with Green Fluorescent Protein in live cells
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Méthode de détection | Fluorescence |
| Couleur | Green |
| Type de coloration | GFP (EmGFP) |
| Localisation subcellulaire | Lysosomes |
| Type de produit | Lysosomal Probe |
| Émission | Visible |
| Type d’étiquette | Fluorescent Dye |
| Gamme de produit | CellLight |
| Forme | Liquid |
| Gamme de longueur d’onde d’excitation | 488⁄510 |
| Contenu et stockage | Store at 2°C to 6°C, protected from light. Do Not Freeze. |
Invitrogen™ CellLight™ Mitochondria-RFP, BacMam 2.0
Provides easy method for labeling of mitochondria with Red Fluorescent Protein in live cells
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Méthode de détection | Fluorescence |
| Type de coloration | RFP (TagRFP) |
| Localisation subcellulaire | Mitochondria |
| Type de produit | Mitochondria Probe |
| Émission | Visible |
| Type d’étiquette | Fluorescent Dye |
| Gamme de produit | CellLight |
| Forme | Liquid |
| Gamme de longueur d’onde d’excitation | 555⁄584 |
| Contenu et stockage | Store at 2°C to 6°C, protected from light. Do Not Freeze. |
Invitrogen™ SYTO™ 59 Red Fluorescent Nucleic Acid Stain - 5 mM Solution in DMSO
For use with fluorescence microscopy and flow cytometry
Invitrogen™ HCS LipidTOX™ Green Neutral Lipid Stain, for cellular imaging
High affinity for neutral lipid droplets
Invitrogen™ MitoTracker™ Dyes for Mitochondria Labeling
These mitochondria dyes are specially packaged in vials of 50 μg each to create freshly reconstituted dyes without the impact of freeze-thaw cycles to aid in a simplified sample prep for cell analysis workflow.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Méthode de détection | Fluorescence |
| À utiliser avec (équipement) | Fluorescence Microscope, Flow Cytometer, Microplate Reader |
| Format | Special packaging |
| Localisation subcellulaire | Mitochondria/Organelle Stain |
| Type de produit | Dye |
| Quantité | 20 x 50 μg |
| Type d’étiquette | Fluorescent Dye |
| Gamme de produit | MitoTracker |
| Contenu et stockage | Store in freezer -5°C to -30°C and protect from light. |
Invitrogen™ SYTO™ Orange Fluorescent Nucleic Acid Stain Sampler Kit - SYTO™ dyes 80-85 - 50 μL each
Includes cell-permeant, orange-fluorescent SYTO dyes
CellMask™ Green Actin Tracking Stain
Stain and track intracellular F-actin with CellMask Green Actin Tracking Stain in live or fixed cells ICC, IHC, and 3D cell culture. The stain easily permeates live cell membranes, is retained within the cells after loading, and shows no detectable effects on viability after 24 hours of incubation.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Méthode de détection | Fluorescence Microscopy |
| Couleur | Green |
| Type de coloration | FITC/GFP |
| À utiliser avec (équipement) | Fluorescence Microscope, High Content Analyzer |
| Cible | F-Actin |
| Localisation subcellulaire | Actin,Cytoskeleton |
| Type de produit | Actin |
| Émission | 512 nm |
| Aperçu général | CellMask™ Green Actin Tracking Stain |
| Type d’étiquette | Fluorescent Dye |
| Gamme de produit | CellMask |
| Gamme de longueur d’onde d’excitation | 503 nm |
Invitrogen™ Yeast Mitochondrial Stain Sampler Kit
Cell-permeant probes found to label mitochondria in live yeast
Invitrogen™ Dil Stain (1,1'-Dioctadecyl-3,3,3',3'-Tetramethylindocarbocyanine Perchlorate ('DiI'; DiIC18(3)))
DiI is a lipophilic membrane stain that diffuses laterally to stain the entire cell. It is weakly fluorescent until incorporated into membranes.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Méthode de détection | Fluorescence |
| À utiliser avec (équipement) | Fluorescence Microscope |
| Localisation subcellulaire | Cell Membranes,Lipids |
| Type de produit | Liphophilic Tracer |
| Émission | 565 nm |
| Gamme de longueur d’onde d’excitation | 549 nm |
| Contenu et stockage | Store at room temperature and protect from light. |
Invitrogen™ DiD' oil; DiIC18(5) oil (1,1'-Dioctadecyl-3,3,3',3'-Tetramethylindodicarbocyanine Perchlorate)
Longer-wavelength DiI analog
Invitrogen™ DiIC12(3) (1,1'-Didodecyl-3,3,3',3'-Tetramethylindocarbocyanine Perchlorate)
When applied to cells, the dye diffuses laterally within the plasma membrane
Invitrogen™ BacMam GFP Transduction Control (BacMam 2.0)
Important part of the enhanced BacMam technology
Invitrogen™ SYTO™ 41 Blue Fluorescent Nucleic Acid Stain - 5 mM Solution in DMSO
For use with fluorescence microscopy and flow cytometry