Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (9)
- (15)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (91)
- (3)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (16)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (53)
- (1)
- (32)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (60)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (14)
- (74)
- (7)
- (6)
- (39)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (292)
- (46)
- (252)
- (83)
- (259)
- (11)
Filtered Search Results
Micronova™ Slim-T™ Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These low-profile, slip-on mop covers fit onto the 180° swivel TMop™ Adapter to effortlessly clean room surfaces, including soft walls, awkward corners, tight spaces and under equipment. Available in a choice of either smooth or textured polyester fabric.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Resistant To | Chemicals |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ Irradiated Plastic ACME Threaded Handles
A series of irradiated, plastic coated fiberglass, fixed length and extendable handles. Designed with ACME Connect threaded ends for use with the entire range of Micronova adapters, mop heads and tools for simplified and versatile cleaning.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Mops |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 6/Cs. |
| Material | Plastic-coated Fiberglass,Plastic |
| For Use With (Application) | Mop Handle for Cleaning and Sanitizing Cleanrooms |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ QuickTask™ Flat Hinged Mop Head Frames
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contec™ QuickTask™ Flat Hinged Mop Head Frames are durable, lightweight and exclusively designed for the Contec™ QuickTask™ Mop System.
| Autoclavable | Autoclavable |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ Clean Scrub™ Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate dirt and grime from heavily contaminated surfaces. Contec™ Clean Scrub™ Mop Heads are wrapped with a textured polyester mesh for better contaminant removal. The mop heads have a core of polyester fabric and foam that provides exceptional liquid absorption and resists tearing.
| Width (English) | 4 in. |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | VertiKlean Head Frame, other Mop Frames |
| Product Type | Mop Head |
| Length (English) | 13 in. |
| Dimensions | 13 x 14 in. (33 x 10 cm) |
| Material | Polyester Mesh,Ester Foam |
| For Use With (Application) | Wall Washing Systems, Ceilings, and Floors |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 1 in. |
Contec™ EasySat™ Bucketless Floor Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate the need for a bucket or wringer in cleanroom mopping. The Contec™ EasySat™ Bucketless Floor Mop features laser-cut sealed-edge VertiKlean™ mop head material and is fully autoclavable. A push button flow control releases cleaning solution on demand.
Micronova™ ACME Thread Plastic Handle
Plastic coated fiberglass, fixed length and extendable handles. Designed with ACME Connect threaded ends for use with the entire range of Micronova adapters, mop heads and tools for simplified and versatile cleaning.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| For Use With (Equipment) | QP mop adapters and brushes with threaded connection |
| Color-coded | Yes |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Fiberglass,Plastic |
| Resistant To | Common disinfectants and cleaning solutions |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 Certified Facility Certificate of Conformance |
| For Use With (Application) | Mop Handle for Cleaning and Sanitizing Cleanrooms |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ M-Zone™ LoopMop™ String Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A knitted polyester, tubular looped string mop that is designed to effectively lay down disinfectant for the required contact time in pharmaceutical, aseptic processing and medical device applications.
Micronova™ NovaKnit™ Irradiated String Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A deceptively robust and absorbent, tubular knit string style mop for cleaning and liquid pick-up in controlled and critical environments. Available with a choice of durable, reusable fabrics. Gamma irradiated for aseptic areas and equipment.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Width (English) | 7 in. |
| Length (Metric) | 38.1 cm |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Length (English) | 15 in. |
| Quantity | 24/Cs. |
| Dimensions | 38.1 x 17.8 cm (15 x 7 in.) |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Floor Cleaning and Sanitization in Cleanrooms and Controlled Environments |
| Width (Metric) | 17.8 cm |
| Sterility | Sterile |
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | String Mop |
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ SnapMop™ Cover, Irradiated
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The SnapMop™ Cover is a gamma irradiated microfiber over foam mop cover with snaps for use with the QDSL and QPSL series mop adapters.
Contec™ EasyReach™ Cleaning System: Cleaning Tool
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Passes easily through transfer hatches, requires no assembly and is maintenance-free. EasyReach™ Cleaning System is ideal for isolators, cabinets, laminar air-flow hoods, glove boxes and other mini environments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Micronova SlideMop™ Low-Touch Flat Head Microfiber Mop Cover
The SlideMop™ Low-Touch Flat Head Mop cover is a simple, effective mop system featuring sturdy, collapsible plates that easily slide into the microfiber mop cover and lock into place with an effortless downward push.
Micronova™ SlimLine™ Cleanroom Mop Adapter
Flat head, cleanroom mop adapters that feature a unique 360° swivel joint that can be locked at 180°, for the ultimate ease and control of flat surface cleaning. Available electropolished stainless steel or polypropylene mop frame.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 7.62 cm |
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| Width (English) | 4 in. |
| Color-coded | No |
| Quantity | 1 Ea. |
| Resistant To | Chemicals |
| Head Type | 360 Swivel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ PadMop™ Irradiated Covered Sponge Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This irradiated, brick style, covered sponge mop is designed to apply optimum amounts of disinfectant to cope with large surface areas, shelving, door jambs and corners in pharmaceutical production or aseptic processing areas.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Width (English) | 5 in. |
| Product Type | Mop |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 12/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Sterility | Sterile |
Contec™ QuickConnect™ Mop Head Frames
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Featuring a quick-connect button for easy attachment to all sizes and styles of Contec™ QuickConnect™ handles. Contec™ QuickConnect™ Mop Head Frames are specifically designed for use with the Contec™ family of mopping systems.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Color Code | White |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Pharmaceutical and medical device manufacturing facilities, or other similar critical or controlled environments |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ PROSAT™ QuickTask Mop - Presaturated with 70% IPA, 30% DI Water
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Mops presaturated with USP Grade IPA provide consistency between operators and eliminate the need to take extra cleaning solution and separate mops and buckets into a room. Presaturated mops allow for targeted application of IPA to surfaces. They eliminate the risk of flammable liquid spills and reduce IPA usage and VOCs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 5 in. |
| Length (Metric) | 41 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 16 in. |
| Material | Polyester |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 13 cm |