Mouse Secondary Antibodies
Secondary antibodies where mouse is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Applications
- (1)
- (2)
- (259)
- (104)
- (44)
- (4)
- (4)
- (23)
- (63)
- (53)
- (41)
- (39)
- (12)
- (13)
- (2)
- (159)
Host Species
- (2)
- (335)
- (12)
- (1)
Quantity
- (38)
- (18)
- (20)
- (3)
- (13)
- (28)
- (4)
- (2)
- (12)
- (35)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (60)
- (7)
- (4)
- (8)
- (7)
- (14)
- (3)
- (22)
- (37)
Classification
- (319)
- (29)
Conjugate
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (27)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (19)
- (32)
- (33)
- (1)
- (1)
- (32)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (129)
- (5)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
317
results
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Bovine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Bovine Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified bovine immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | BIG10-101.6 |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 0.6 mg/mL |
| Antigen | Rat Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified rat immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RATIG12-306.21 |
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG1 κ |
| Antigen | Human IgG1 Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.02% thimerosal |
| Immunogen | IgG gamma 1. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6069 |
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | Human IgG4 Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.02% thimerosal |
| Immunogen | Human IgG4. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6025 |
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 0.1 mg/mL |
| Antigen | Human IgM Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgM. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | CH2 |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Monkey |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1.3 mg/mL |
| Antigen | Monkey IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified Rhesus monkey IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4D8.B10 |
| Content And Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 6 months. For long term storage store at -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunoprecipitation,Radioimmune Assays (RIA) |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a |
| Concentration | 5 mg/mL |
| Antigen | Human IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Human Serum IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | F37-5 |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Horse |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b κ |
| Concentration | 3.13 mg/mL |
| Antigen | Equine IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Equine IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 3A1 |
Light chain Mouse anti-Rabbit, Biotin , Secondary Antibody, MilliporeSigma™
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgM Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgM. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | CH2 |
| Content And Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 6 months. For long term storage store at -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunoprecipitation,Radioimmune Assays (RIA),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Ion-exchange chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Human Myeloma IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | F4-#16 |
| Content And Storage | -20°C or -80°C if preferred |
|---|---|
| Target Species | Canine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 3.96 mg/mL |
| Antigen | Canine IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Canine IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | E671 |
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Canine |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 0.9 mg/mL |
| Antigen | Canine Ig Mix |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified canine immunoglobulin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | DIG11-124.1 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human Lambda Light Chain Secondary Antibody, PE
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | PE |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | Conc. Not Determined |
| Antigen | Human Lambda Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA, 5% sucrose and 0.09% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | Mc24-IC6 |
| Content And Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 1 month. For long term storage store at -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P01871 |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgM |
| Gene Symbols | IGHM |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene | IGHM |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3507 |
| Formulation | PBS with 50% glycerol, 0.5% BSA and 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Recombinant human IgM. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | KT16 |
