Thermal Cyclers
- (2)
- (5)
- (3)
- (66)
- (37)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (18)
- (2)
- (2)
- (13)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (72)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, laptop
QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System is designed for users who need an affordable, easy-to-use real-time PCR system that doesn't compromise performance and quality.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 384-well
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ MiniAmp™ Thermal Cycler
The Applied Biosystems MiniAmp Thermal Cycler is a compact, accurate, and economical thermal cycler designed to fit your lab’s basic thermal cycling needs.
| Gamme de températures | 0°C to 100°C |
|---|---|
| Poids | 13 lb. (5.9 kg) |
| Vitesse de réaction | Fast, Standard |
| Type de produit | Thermal Cycler |
| Rapidité de chauffage/refroidissement | 3°C/sec. (Block), 2.2°C/sec. (Sample) |
| Capacité d'absorption | 96-well, 0.2 mL |
| Puissance | 500 W |
| Dimensions | 15.4 x 7.5 x 7.9 in. (39 x 19 x 20 cm) |
| Interface utilisateur | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Compatibilité à haut débit | High-throughput Compatible |
| Tension | 100/240 V |
| Précision thermique | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Type d’écran | 5 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Configurations des blocs | 96-well Isothermal Block |
Axygen™ MaxyGene™ II Thermal Cycler
Makes method optimization affordable and provides consistent, reliable results
Applied Biosystems™ StepOne™ Real-Time PCR System, Desktop
StepOne™ Real-Time PCR System is a 48-well, low-throughput Real-Time PCR instrument perfect for both first-time and experienced users.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3D Digital PCR Instrument
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3D Digital PCR Instrument is one component of the QuantStudio™ 3D Digital PCR System.
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) + Plastics Package, 384-well, EnduraPlates
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) + Plastics Package with EnduraPlates provides reliability and performance while enabling hand-free results.
Applied Biosystems™ 7500 Real-Time PCR System, laptop
orderInfo,includes,Quantity,ItemDescription,PreCalibratedDyes,HeightMetric,WidthMetric,DepthMetric,DynamicRange,Detection,MaxHeatingRateThermalBlock,BA,Precision,VolumeMetricThermalBlockSample,SoftwareAnalysisModes,Sensitivity,SoftwareAnalysisModes,TemperatureAccuracyThermalBlock,TemperatureRangeThermalBlock,TemperatureUniformityThermalBlock,Throughput,WeightEnglish,WeighMetric,Run Time,ForUseWithApplication
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, desktop
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
QuantStudio™ Pro Real-Time PCR Systems provide a transformative real-time PCR (qPCR) workflow experience by incorporating the best features of the current Flex Systems in a smaller footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 96-well, laptop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Flex Real-Time PCR System, array card, laptop
Advances your research further by enabling a broad range of real-time PCR-based applications through its multiplexing capabilities and interchangeable block formats.
Applied Biosystems™ High Resolution Melt Software v3.2
High Resolution Melt Software v3.2 is an all-new and improved tool for High Resolution Melting (HRM) analysis. HRM analysis is a post-PCR analysis method used to identify variation in nucleic acid sequences.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | 7500 Fast System, QuantStudio™ 1, QuantStudio™ 3, QuantStudio™ 5, StepOnePlus™ System, StepOne™ System |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 384-well
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler 1 M Cable Laptop
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems™ instruments. Now, in a small, easy-to-integrate, and compatible format, our new automated thermal cycler provides hands-free, error-minimizing results.