Thermal Cyclers
- (1)
- (6)
- (69)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (18)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (77)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (29)
- (4)
- (1)
- (10)
- (6)
- (2)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ SimpliAmp™ Thermal Cycler + Plastics Packages
The Applied Biosystems SimpliAmp Thermal Cycler is an easy-to use, compact, and accurate thermal cycler designed to fit every lab’s essential PCR workflow.
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | 96-well, 3-Zone VeriFlex Block |
| Warranty | Limited Warranty |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 600 W |
| Quantity | 1 package |
| Dimensions | 18.1 x 9.5 x 8.3 in. (46 x 24 x 21 cm) |
| No. of Programs | >1000 |
| Max. Ramp Rate | 4°C/sec. (Block), 3°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Manual Protocols |
| Weight | 18.3 lb. (8.5 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 96-well, 0.2 mL |
| For Use With (Equipment) | GeneAmp 9700, GeneAmp™ 2700, Veriti™ Thermal Cycler, 2720 Thermal Cycler |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler, adapter
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems™ instruments. Now, in a small, easy-to-integrate, and compatible format, our new automated thermal cycler provides hands-free, error-minimizing results.
Applied Biosystems™ Veriti™ Dx 96-well Fast Thermal Cycler, 0.1 mL
Designed for in vitro diagnostic PCR use
Applied Biosystems™ Veriti™ Dx 96-well Thermal Cycler, 0.2 mL
Important Note: Veriti Dx 96-well Thermal Cycler will be discontinued soon and replaced with VeritiPro Dx Thermal Cycler. To learn more about the latest Dx instrument, please visit VeritiPro Dx, Catalog No. A57751.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Flex Real-Time PCR System, array card, desktop
Advances your research further by enabling a broad range of real-time PCR-based applications through its multiplexing capabilities and interchangeable block formats.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 96-well Fast, desktop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 384-well, desktop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
QuantStudio™ Pro Real-Time PCR Systems provide a transformative real-time PCR (qPCR) workflow experience by incorporating the best features of the current Flex Systems in a smaller footprint.
Applied Biosystems™ SimpliAmp™ Thermal Cycler
The SimpliAmp Thermal Cycler is a small, easy-to-use, and accurate thermal cycler that suits any lab's needs for everyday PCR. It is crafted with the reliable engineering and performance you've come to expect from Applied Biosystem instruments.
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | Veriflex Block |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 600 W |
| Dimensions | 18.1 x 9.5 x 8.3 in. (46 x 24 x 21 cm) |
| Max. Ramp Rate | 4°C/sec. (Block), 3°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Not High-throughput Compatible (Manual) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 96-well |
| For Use With (Equipment) | GeneAmp 2700, GeneAmp 9700, Veriti Thermal Cycler, 2720 Thermal Cycler |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Dx Real-time PCR System, 384-well, laptop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Dx Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Thermo Scientific™ Automated Thermal Cycler Adapter Connector
For customers seeking to automate their PCR workflow, the Applied Biosystems™ Automated Thermal Cycler (ATC) provides the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems™ instruments. Now, in a small, easy-to-integrate, and compatible format, our new automated thermal cycler provides hands-free, error-minimizing results.
Applied Biosystems™ QuantStudio 3 0.2 mL and SYBR Master Mix Starter Package
Complete qPCR workflow bundle featuring the QuantStudio 3 0.2 mL system with laptop, SuperScript IV VILO Master Mix with ezDNase, PowerUp SYBR Master Mix, MicroAmp 96-well plates, optical adhesive covers, and SmartStart setup for fast, reliable gene expression analysis.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 384-well, laptop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System, 2 x 384-well
ProFlex™ PCR Systems are the latest in our line of Applied Biosystems™ thermal cyclers, providing the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems instruments.
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Block Configurations | 2 x 384-well Isothermal Blocks |
| Memory | USB and On-board |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Max. Ramp Rate | 3°C/sec. (Block), 1.6°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 45 lb. (20.4 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 768 x 20 μL Tubes, 2 x 384-well Plate |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Product Line | ProFlex |
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System, 96-well
The ProFlex 96-well PCR system is the latest in our line of Applied Biosystems thermal cyclers. The ProFlex system combines the reliability and performance you've come to expect from Applied Biosystems instruments with the flexible configuration and control features that adapt to your research needs.
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Block Configurations | 96-well, 6-Zone VeriFlex Block |
| Memory | USB and On-board |
| User Interface | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27 cm) |
| Block Format | Interchangeable |
| Max. Ramp Rate | 6°C/sec. (Block), 4.4°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| Weight | 41 lb. (18.8 kg) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Reaction Speed | Fast, Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |