Laboratory Desks and Workstations
- (5)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (12)
- (1)
- (552)
- (21)
- (6)
- (214)
- (9)
- (2)
- (13)
- (1)
- (33)
- (586)
- (19)
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (27)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (13)
- (3)
- (5)
- (528)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Stainless Steel Corner Filler
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
Fisherbrand™ Stainless Steel Panel End Support
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Depth (English) | 22 in. |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Width (Metric) | 5.1 cm |
Fisherbrand™ Electronic Drive Height Adjustable Stainless Steel Table
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Electronic Drive height Adjustable Stainless Steel Tables have an all Type 304 stainless steel construction with 2 in. square tube legs and leveling feet.
| Height (Metric) | 76.2 to 104.1 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | 30 to 41 in. |
| Adjustable | Yes |
| Includes | Table Assembly |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 30 to 41 in. |
Fisherbrand™ Pinned Leg Height Adjustable Stainless Steel Table
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pinned Leg Height Adjustable Stainless Steel Tables have an all Type 304 stainless steel construction with 2 in. square tube legs and leveling feet.
| Height (Metric) | 78.7 to 96.5 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable | Yes |
| Includes | Table Assembly |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
Fisherbrand™ Crank Adjustable Height Stainless Steel Table with Leveling Glides
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Crank Adjustable Height Stainless Steel Tables with Leveling Glides have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 81.3 to 101.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | 32 to 40 in. |
| Adjustable | Yes |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 32 to 40 in. |
Fisherbrand™ Balance Table
Fisherbrand™ Balance Table provides a stable and vibration resistant workspace for sensitive procedures.
| Load Bearing Capacity (English) | 600 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 272.2 kg |
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Balance Table |
| Depth (Metric) | 61 cm |
| Color | Black |
| Material | Epoxy Resin |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Casters and Solid Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Casters have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Foot Rest
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stainless Steel Foot Rests are constructed from heavy gauge Type 304 stainless steel with an all-welded construction.
Fisherbrand™ Chase Support Assembly
The Fisherbrand™ Chase Support Assembly can be used for work surfaces as well as drain lines and piping in the plumbing chase.
| Depth (English) | 7 in. |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Depth (Metric) | 17.8 cm |
| Material | Steel |
| Width (Metric) | 5.1 cm |
Fisherbrand™ Stainless Steel Apron Frame with Drawer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Includes | Attachment Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 10.2 cm |
| Depth (English) | 22 in. |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) | 4 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Knee Space Panel for use with Drawer Apron Frames, Standing Height
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Height (Metric) | 78.5 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 2 in. |
| For Use With (Equipment) | 4 in. Drawer Apron Frames |
| Depth (Metric) | 5.1 cm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) | 30.9 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Knee Space Panel for use with Apron Rails
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 2 in. |
| For Use With (Equipment) | Apron Rails |
| Depth (Metric) | 5.1 cm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Leveling Glides and Solid Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Leveling Glides have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Heavy Duty Wall Mount Bracket
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Height (Metric) | 61 cm |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Width (Metric) | 5.1 cm |
| Height (English) | 24 in. |
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Casters and Perforated Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Casters & Perforated Top have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |