Filter Units
- (27)
- (149)
- (28)
- (147)
- (11)
- (26)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (13)
- (2)
- (2)
- (60)
- (2)
- (4)
- (15)
- (9)
- (42)
- (4)
- (24)
- (51)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (7)
- (7)
- (1)
- (1)
- (16)
- (7)
- (54)
- (3)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Disposable PES Filter Units
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase cell culture sample protection with Fisherbrand sterile disposable vacuum filter units with PES membranes. The polyethersulfone (PES) membranes have low extractables and low protein binding for use in sterile filtration and clarification of cell culture media and serum.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Binding Capacity | Low binding |
| Material (Membrane) | PES |
| Certifications/Compliance | Non-pyrogenic per USP Standard Lot-to-Lot |
| Sterility | Sterile |
Corning™ 500 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Connectors | Angled Hose |
| Type | Vacuum Filter System |
| Description | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| For Use With (Equipment) | Bottle |
| Volume (Metric) Receiver | 500 mL |
| Volume (Metric) | 500 mL |
| Quantity | 12/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Graduations | Yes |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 33.2 cm2 |
MilliporeSigma™ Steritop™ Quick Release-VP Sterile Vacuum Filtration System: 1000mL Funnel
1000 mL Funnel for use with MilliporeSigma™ Steritop™ Quick Release-VP Sterile Vacuum Filtration System.
Sartorius Sartolab™ P20 Pressure Filter, Hose Barb
The Sartolab™ P20 Plus is a pressure filtration unit for sterile filtration or clarification of media, aqueous solutions and solvent mixtures in batches ranging from 100 mL to 5 L.
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, Automation Compatible, 0.20 μm
Trouble-free performance on a variety of automated systems
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 2.1 cm |
| Type | Automation Compatible Millex Filter |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3.9 cm2 |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Biosart Funnel |
| Volume (Metric) | 250 mL |
| Sample Volume | 100 mL |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Ready-to-Use Pressure Filter |
| Diameter (Metric) Membrane | 4.7 cm |
| For Use With (Application) | Colony counting, particle testing and microscopy |
| Graduations | 50mL |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 12.5 cm2 |
Corning™ 250 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Connectors | Angled Hose |
| Type | Vacuum Filter System |
| Description | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| For Use With (Equipment) | Bottle |
| Volume (Metric) Receiver | 250 mL |
| Volume (Metric) | 250 mL |
| Quantity | 12/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Graduations | Yes |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 19.6 cm2 |
Sartorius Biosart™ 100 Monitors
Designed specifically for microbiological testing of pharmaceuticals, food, beverages, water and other liquids. Sartorius Biosart™ 100 Monitors are sterile disposables with an incorporated membrane filter and cellulose pad are ready to use. The printed grid lines make the counting easier, especially for higher bacteria counts and for micro-colonies, but does not influence the growth.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Volume (Metric) | 100 mL |
| Plug Material | Polyethylene |
| Quantity | 48 Pk. |
| Sample Volume | 100 mL |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Colony counting, particle testing and microscopy |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 14.5 cm2 |
| Type | Filter Funnel |
| Filter Type | Ready-to-Use Pressure Filter |
| Certifications/Compliance | ISO 7704 |
| Adapter Material | Polyethylene |
| Graduations | 10 mL |
Sartorius Equipment and Accessories for Vacuum Filter Holders
Choose the best accessories to support your filtration applications. Equipment and Accessories for Vacuum Filter Holders include an all-glass vacuum filter holder assembly plus a hose, hand-held pump with gauge, a 3-way valve, a 3-way tap and a stainless steel connector.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder, Manifold System |
| Quantity | 1 Ea. |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma EZ-Fit™ Filtration Unit with Absorbent Pad
Membrane filtration device made of gridded, mixed cellulose esters membrane for bioburden testing
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filtration Unit Without Absorbent Pad |
| Sample Volume | 100 mL |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Sartorius Sartolab RF 50 Vacuum Filtration Unit
Sartolab RF 50 vacuum filtration units are single-use units for the filtration of sample volumes up to 50 mL.
Sartorius Sartolab™ PES Vacuum Filtration Unit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
PES Vacuum Filtration Unit with RF designed for 50 mL samples.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filtration Device |
| Description | With receiver flask (RF) |
| For Use With (Equipment) | MultiStation |
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) Receiver | 50 mL |
| Volume (Metric) | 150 mL |
| Sample Volume | 50 mL |
| Material | Polystyrene |
| Filter Type | Vacuum Filter |
| For Use With (Application) | Vacuum Filtration |
| Sterility | Sterile |
Sartorius Sartolab™ P20 Plus Filter Systems
Filter tissue culture solutions quickly, economically and reliably. Sartorius Sartolab™ P20 Plus Filter Systems are sterile, ready-to-use units. A large filtration area and automatic de-aeration ensures high flow rates. Available with PES or SFCA membrane, different connectors or with a prefilter to process up to 10L.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Quantity | 10 Pack |
| Sample Volume | 100 mL to 5 L |
| Material | Polycarbonate |
| Filter Type | Ready-to-Use Pressure Filter |
| Max. Inlet Pressure | 3 bar |
| Certifications/Compliance | USP, Class VI |
| For Use With (Application) | Reliable sterile filtration of tissue culture solutions |
| Sterility | Sterile |
| Max. Pressure | 5 bar |
| Filtration Area | 20 cm2 |
Sartorius Sartolab P20 Plus
Pressure filtration unit with prefilter for sterile filtration or clarification of media, aqueous solutions and solvent mixtures in batches ranging from 100 ml to 5 L.
Sartorius Vivaflow™ 200 Module
Vivaflow™ 200 Module is a plug and play laboratory cross flow cassette. Re-usable. Optimal for cell culture supernatant and virus concentration. High flow rate and recovery.