Microbiological Analysis Filters
- (10)
- (4)
- (1)
- (60)
- (1)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (22)
- (70)
- (15)
- (49)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (6)
- (6)
- (2)
- (1)
- (8)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ EZ-Pak™ Membranes
Used for general microbiological analysis, EZ-Pak™ Membranes are sterile, ready-to-use membranes that eliminate contamination risk and save time.
| Type | EZ-Pak™ Membrane |
|---|---|
| Type de surface | Grid |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (impériale) | 1.85 in. |
| Diamètre (métrique) | 4.7 cm |
| Matériau (membrane) | MCE |
MilliporeSigma Microfil™ Funnel with S-Pak™, White
White mixed cellulose esters gridded filter with funnel.
| À utiliser avec (équipement) | EZ-Fit Filtration Manifold |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de la grille | White |
| Matériau (membrane) | MCE |
MilliporeSigma Microfil™ Funnel with S-Pak™, Black
Black mixed cellulose esters gridded filter with funnel.
| Type | Filtration System |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | EZ-Fit Filtration Manifold |
| Stérilité | Sterile |
| Porosité | 0.45 μm |
| Couleur de la grille | Black |
MilliporeSigma™ Hydrophobic Edge Membranes
For microbiological and sterility testing of antibiotics and bacteriostatic drugs, as well as for filling machine operations
| Couleur | White |
|---|---|
| Type | Hydrophobic Edge Membrane |
| Diamètre (impériale) | 1.85 in. |
| Diamètre (métrique) du disque | 4.7 cm |
| Diamètre (métrique) | 4.7 cm |
| Hydrophobicité | Hydrophobic Edge |
| Porosité | 0.45 μm |
| Matériau (membrane) | MCE |
MilliporeSigma™ Microbiological Analysis Membrane Filters, Gridded
Optimized for MF method microbiological analysis of water or other liquids
| Certifications/Conformité | Certified to meet standard methods for the examination of Water and wastewater requirements |
|---|---|
| Type de surface | Grid |
| Diamètre (impériale) | 1.85 in. |
| Diamètre (métrique) | 4.7 cm |
| À utiliser avec (application) | MF method microbiological analysis of water or other liquids |
Thermo Scientific™ Analytical Membrane Bands
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Thermo Scientific Analytical Membrane Bands are perfect for both microbial QA and QC applications where membrane dispensers are used. Product is compatible with most common dispensers on the market, giving additional flexibility and security of supply from the leading lab and life sciences supplier.
| Matériau (membrane) | MCE |
|---|
MilliporeSigma™ SmartPak™ DQ3 Purification Pack LT
Our Lab Water purification system portfolio offers a broad range of pure and ultrapure water purification systems and services designed for scientists working in pharmaceutical, clinical, academic, industrial, research, and government laboratories — in both validated and non-validated environments.
| Type | Filtration System |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | EZ-Fit Filtration Manifold |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de la grille | White |
| Matériau (membrane) | MCE |
| Type | Filtration System |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | EZ-Fit Filtration Manifold |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de la grille | Black |
| Volume d’échantillon | 100 mL |
| Matériau (membrane) | MCE |
Cytiva Whatman™ Non-Sterile Mixed Cellulose Ester Membranes, Gridded
Characterized by a smoother and more uniform surface compared to pure nitrocellulose filters. The filter's color contrast facilitates particle detection and minimizes eye fatigue.
Cytiva Whatman™ Sterile Mixed Cellulose Ester Membranes, ME 25
Cytiva Whatman Sterile Mixed Cellulose Ester Membranes, ME 25, Black, Diameter Outside: 47mm, 1.85 in., Grid Color: White, Autoclavable: Yes, Grade: ME 25, Includes: With interleaving paper and without pad, Membrane Type: WME, Pore Size: 0.45um, Protein Binding Capacity: Medium
| Type | Membrane |
|---|---|
| Température (métrique) en fonctionnement | 130°C |
| Capacité de liaison protéique | Medium |
| Stérilité | Sterile |
| Poids de base | 4.3 to 5.0 mg/cm2 |
| Porosité | 0.45 μm |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Matériau (membrane) | MCE |
Cytiva Whatman™ Cellulose Nitrate Membrane - Grade NC45
Featuring very narrow pore size distribution and low levels of extractables.
| Température (impériale) en fonctionnement | 176°F |
|---|---|
| Type de membrane | Plain |
| Couleur | White |
| Type | Membrane Filter |
| Température (métrique) en fonctionnement | 80°C |
| Qualité | NC45 |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Porosité | 0.45 μm |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Bulk bacterial removal (general), sediment analysis (water microbiology and analysis) |
| Matériau (membrane) | Cellulose Nitrate |