Filtration Membrane Discs
Thin, precut membrane rounds for high-throughput, fast filtration of liquid and gas samples. Gridded and non-gridded discs. Various materials including mixed cellulose ester, polycarbonate, PTFE, nylon, and PVDF. For air monitoring/analytical research.
Sizes
Filter membranes are made in a range of diameters, typically designed to fit a specific holder or manifold.
Materials
Filter membrane can be made from cellulose, mixed cellulose esters (MCE), polyvinylidene fluoride (PVDF), polyethersulfone (PES), polyvinyl chloride (PVC), polytetrafluoroethylene (PTFE), nylon, polycarbonate (PC), polyester, polyethylene terephthalate (PET), and polypropylene (PP). Other membrane materials include aluminum oxide, gelatin, porcelain, and glass.
Pore Size
The size of membrane pores determines which particles will be retained by the filter. A pore size of 0.2 µm is small enough to remove microbes from solutions; a 0.45 µm ore size can remove larger particulates.
Color and Grids
White membrane filters may be plain or marked with square grids (outlined in black) that can help with enumerating particles. Gridded or plain black membrane filters may be helpful when filtering light-colored particulates.
Sterility
Filter membranes may be pre-sterilized or may be sterilized using ethylene oxide, gamma irradiation, or autoclaves. The need for sterility is determined by the application, which are many and varied:
- Light microscopy samples
- Cytology sample preparation
- Electron microscopy samples
- Air quality and other environmental monitoring
- Water analysis and water quality testing
- Microbiology colony counting and quality control
- Chemotaxis
- Sterile preparation of buffers, tissue culture media, microbiological media, and other biological fluids
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (4)
- (30)
- (106)
- (45)
- (3)
- (13)
- (176)
- (39)
- (8)
- (19)
- (6)
- (69)
- (1)
- (16)
- (1)
- (11)
- (15)
- (1)
- (2)
- (3)
- (18)
- (7)
- (18)
- (43)
- (1)
- (7)
- (17)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (15)
- (23)
- (2)
- (64)
- (2)
- (1)
- (23)
- (52)
- (7)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (18)
- (21)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (164)
- (1)
- (143)
- (3)
- (4)
- (59)
- (11)
- (28)
- (20)
- (93)
- (1)
- (1)
- (45)
- (14)
- (89)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (443)
- (51)
- (11)
- (105)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (283)
- (154)
- (1)
- (43)
- (3)
- (6)
- (2)
- (41)
- (272)
- (1)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
| Matériau | MCE |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 5 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit de gaz | 32 L/min./cm2 |
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Type de membrane | Plain |
| Débit | 580 mL/min. x cm2 |
| Matériau | MCE |
| Jetable | Reusable |
| Point à bulle | ≥0.42 bar, air with water |
| Taille des pores | 5 μm |
| Couleur | White |
| Format | Disc |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 135 μm |
MilliporeSigma™ Durapore™ Membrane Filters, 0.22 μm
Recommended when maximum recovery is important. Durapore™ PVDF Membranes: 0.22μ Pore Size provide high flow rates and throughput, low extractables, broad chemical compatibility and low protein binding. Available in diameters ranging from 13mm to 142mm.
| Type de filtre | Screen Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | PVDF |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Taille des pores | 0.22 μm |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.45 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 60 mL/min. x cm2 |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | MCE |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 150 μm |
| Taille des pores | 0.45 μm |
Cytiva Whatman™ Nylon Membranes
Flexible and durable for easier handling. Cytiva Nylon Membranes are naturally hydrophilic, eliminating need for wetting agents and prewetting when filtering aqueous solutions.
| Matériau | Nylon |
|---|---|
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
Sartorius Polycarbonate Track Etch Membrane Filters
Manufactured from high grade polycarbonate film using track-etch technology.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Format | Disc |
| Catégorie | Membrane Filter |
| Matériau | PCTE |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100/Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 23 to 27 μm |
| À utiliser avec (application) | Particulate analysis; epifluorescence miroscopy; fluid clarification; cytology; cell biology; bioassays; water microbiology; environmental analysis. |
| Matériau (membrane) | Polycarbonate |
MilliporeSigma™ LCR Hydrophilized PTFE Membrane Filters
Filtration of aqueous fluids with no wetting
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Débit | 60 mL/min x cm2 |
| Matériau | Polycarbonate |
| Point à bulle | 9 to 13.2 psi |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| À utiliser avec (application) | Clarification of acids, bases, and cryogenic fluids; Clarification of propellants; Analysis of hydraulic fluids; RNA isolation; Clarification of aqueous or organic solutions prior to chromatographic analysis |
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100/Pk. |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.14 mm |
| Nb par boîte | 100Pack |
MilliporeSigma™ Fluoropore™ Membrane Filters, 3 μm
Hydrophobic membrane with laminated backing for easier handling
| Mouillabilité | Hydrophobic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Débit | 286 mL/min x cm2 |
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Matériau | PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Taille des pores | 3.0 μm |
MilliporeSigma™ Gravimetric Analysis Membrane Filter, 0.22 μm
A 0.22 μm pore size non-sterile filter validated for air monitoring.
MilliporeSigma™ Isopore™ Membrane Filters, 1.2 μm
Use for analyses of airborne contaminants and other particles using optical or electron microscopy. Isopore™ Polycarbonate Membrane Filters have a smooth, glass-like surface for clearer sample observation. Available in a variety of pore sizes/flow rates, diameters and colors.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit de gaz | 20.0 L/min/cm2 |
| Type de filtre | Screen Filter |
| Débit | Avg. 175 mL/min x cm2 (typical results @ 10 psi);687 mL/min x cm2/psi |
| Matériau | Polycarbonate |
| Point à bulle | 8.5 psi |
| Taille des pores | 1.2 μm |
| À utiliser avec (application) | Air Analysis; Cell Biology; Cell Culture; Bioassays; Cytology; Environmental Analysis; Epifluorescence. |
| Couleur | White |
| Catégorie | Filter Membranes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100/Pk. |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Nb par boîte | 100Pack |
MilliporeSigma™ Omnipore™ Membrane Filters, 0.45 μm
Hydrophilic PTFE polymer membrane filter compatible with virtually all solvents, acids, and alkaline solutions. Omnipore™ Membrane Filters are biologically and chemically inert.
Sartorius Polyamide (Nylon) Membrane Filters
Recommended for particle-removing filtration of water, aqueous solutions and solvents for analytical determination. Sartorius Polyamide (Nylon) Membrane Filters are white, non-sterile filters without grids. Choose from two pore sizes in four diameters. Bulk packed for space and cost savings.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Format | Disc |
| Catégorie | Membrane Filter |
| Matériau | Polyamide |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 115 μm |
| À utiliser avec (application) | Recommended for particle removing filtration of water; aqueous solutions and solvents for analytical determination. |
Sartorius Gridded Nonsterile Cellulose Nitrate Membrane Filters: 1.2μm Pore Size
The non-sterile membrane filters are made of cellulose nitrate (cellulose mixed ester), cellulose acetate or regenerated cellulose. They can be used for colony counting, particle testing and microscopy. Choose between gridded or non-gridded, membranes, either with or without hydrophobic edge.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Format | Disc |
| Catégorie | Membrane Filter |
| Matériau | Cellulose Nitrate |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100/Pk. |
| Taille des pores | 1.2 μm |
| Couleur de la grille | Black |
| À utiliser avec (application) | For colony count; sterility testing; particle count; microscopy |
| Matériau (membrane) | Cellulose Nitrate |
Sartorius Microsart™ e.motion Membrane Filters
For colony counting, particle testing and microscopy. Specifically designed for use in the Microsart™ e.motion dispenser, the filters are individually sterile-sealed in a format packaged on a pleated band, without protective paper. Can also be used with Sartorius nutrient pad sets.