Precast Electrophoresis Gels
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 4 to 20%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
| Largeur (métrique) | 13 cm |
| Conditions de stockage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Plage de séparation | 20 to 200 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Glycine Plus |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Dimensions du gel | Midi |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| Pourcentage de gel | 4 to 20% |
| Gamme de produit | Novex |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 4 to 12%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
| Largeur (métrique) | 13 cm |
| Conditions de stockage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Plage de séparation | 20 to 250 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Glycine Plus |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Dimensions du gel | Midi |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Gamme de produit | Novex |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 8 to 16% ,1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
| Largeur (métrique) | 13 cm |
| Conditions de stockage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Plage de séparation | 6 to 250 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Glycine Plus |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Dimensions du gel | Midi |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| Pourcentage de gel | 8 to 16% |
| Gamme de produit | Novex |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Tank |
| Plage de séparation | 20 to 200 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Glycine |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Welcome Pk. kit |
| Pourcentage de gel | 4 to 20% |
| Gamme de produit | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ E-Gel™ 96 Agarose Gels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Invitrogen E-Gel 96 high-throughput precast agarose gels with or without SYBR Safe DNA gel stain are designed for fast, convenient, and safe DNA sample electrophoresis.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Type de produit | Agarose Gel |
| Type de gel | E-Gel |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 12%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
| Largeur (métrique) | 13 cm |
| Conditions de stockage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Glycine Plus |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Dimensions du gel | Midi |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| Pourcentage de gel | 12% |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Gamme de produit | Novex |
Invitrogen™ E-Gel™ Agarose Gels with SYBR™ Safe DNA Gel Stain
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Invitrogen E-Gel precast agarose gels with SYBR Safe DNA gel stain are designed for fast, convenient, and safe DNA sample electrophoresis.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Étiquette ou colorant | SYBR Safe |
| Type de produit | Agarose Gel |
| Type de gel | E-Gel |
| Puits | 11-well |
Invitrogen™ NorthernMax™ Kit
A complete set of RNase-free reagents for running formaldehyde-based northern analysis
Thermo Scientific™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Plage de séparation | 20 to 200 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Glycine |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Welcome Pk. |
| Pourcentage de gel | 4 to 20% |
| Gamme de produit | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 10 to 20%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Tank |
| Plage de séparation | 6 to 200 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Glycine |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Welcome Pk. kit |
| Pourcentage de gel | 10 to 20% |
| Gamme de produit | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 14%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Contenus des kits | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Tank |
| Plage de séparation | 6 to 250 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Glycine |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Welcome Pk. kit |
| Pourcentage de gel | 14% |
| Gamme de produit | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ E-Gel™ 48 Agarose Gels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Invitrogen E-Gel 48 high-throughput precast agarose gels with or without SYBR Safe DNA Gel Stain are designed for fast, convenient, and less-hazardous DNA sample electrophoresis.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Type de produit | Agarose Gel |
| Type de gel | E-Gel |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Mini Protein Gels, 10%, 1.0–1.5 mm
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity. These precast gels are ideal for applications where protein integrity is crucial.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Conditions de stockage | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Type de séparation | Denaturing |
| Dimensions du gel | Mini |
| Pourcentage de gel | 10% |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Gamme de produit | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 4 to 12%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Contenus des kits | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Tank |
| Plage de séparation | 30 to 250 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Glycine |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Welcome Pk. kit |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Gamme de produit | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Welcome Pack, 10%
The NuPAGE Bis-Tris Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Tank |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Welcome Pk. kit |
| Pourcentage de gel | 10% |
| Gamme de produit | NuPAGE |