Life Science Research ELISA Kits
ELISA kits and systems for the quantification of target antigens in human, mouse, rat, bovine, and other tissue extracts, serums, and cell cultures; includes highly validated materials for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Sample Type
- (30)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (3)
- (182)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (113)
- (2,873)
- (1)
- (2)
- (13)
- (3,037)
- (2,754)
- (4)
- (85)
- (65)
- (1)
- (3)
- (1)
Target Species
- (1)
- (6)
- (13)
- (10)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1,015)
- (121)
- (520)
- (1)
- (6)
- (82)
- (33)
- (197)
- (4)
- (1)
- (12)
- (3)
Detection Method
- (28)
- (477)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
Immunoassay Kit Format
- (3)
- (4)
- (32)
- (5)
- (15)
- (2)
- (10)
- (28)
- (2)
- (74)
- (102)
- (23)
- (76)
Label Type
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
2,942
results
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Host Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Total Assay Time | 1 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 5 μL, Serum 5 μL |
| Protein | SARS-CoV-2 Spike Protein RBD |
| Test Time | 40 mins |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | SARS-CoV-2 Spike Protein RBD |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Control,SA-HRP Conjugate,Assay Buffer concentrate,Wash Buffer concentrate,Substrate solution,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Sample Type | Plasma,Serum |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 100033905, 100034017, 100525856, 403585, 480749, 616035, 751814 |
| Interassay CV | 11.7% |
| Intraassay CV | 5.9 |
| Assay Sensitivity | 1.5 μ g/mL |
| Assay Range | 9.4 to 150 μg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric Detection |
Invitrogen™ TMB Chromogen Solution (for ELISA)
May be used as a substrate for horseradish peroxidase (HRP) in ELISAs
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Protein Family | Hormones & Receptors |
| Immunoassay Kit Format | Sandwich ELISA Kit |
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 8.5% |
| Intraassay CV | 5.4% |
| Gene Symbol | INS |
| Total Assay Time | 45 min |
| Assay Sensitivity | 0.17 μIU/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | 5.1-250 μlU/mL |
| Test Time | 1 hr 20 min |
| Accession Number | P01308 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Insulin |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate, Standard, Standard Dilution Buffer, Incubation Buffer, Biotinylated Detection Antibody, Streptavidin-HRP, HRP Diluent, Wash Buffer, Chromogen, Stop Solution, Controls,Standard,Standard Dilution Buffer,Incubation Buffer,Biotinylated Detection Antibody,Streptavidin-HRP,HRP Diluent,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Controls |
| Gene Alias | AA986540; IDDM; IDDM1; IDDM2; ILPR; INS; Ins1; Ins-1; Ins2; Ins-2; Ins2-rs1; InsII; Insulin; insulin 1; insulin 2; Insulin A chain; Insulin B chain; insulin I; insulin II; insulin-1; Insulin-1 A chain; Insulin-1 B chain; Insulin-2; Insulin-2 A chain; Insulin-2 B chain; IRDN; Mody; MODY10; Mody4; preproinsulin; proinsulinAA986540; IDDM; IDDM1; IDDM2; ILPR; INS; Ins1; Ins-1; Ins2; Ins-2; Ins2-rs1; InsII; Insulin; insulin 1; insulin 2; Insulin A chain; Insulin B chain; insulin I; insulin II; insulin-1; Insulin-1 A chain; Insulin-1 B chain; Insulin-2; Insulin-2 A chain; Insulin-2 B chain; IRDN; Mody; MODY10; Mody4; preproinsulin; proinsulin; IDDM; IDDM1; IDDM2; ILPR; IRDN; MODY10 |
| Product Type | ELISA |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Gene ID (Entrez) | 3630 |
| Sample Type | Serum |
| Label or Dye | Biotin |
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Sandwich ELISA Kit |
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Total Assay Time | 1 hr 10 min |
| Assay Sensitivity | Lot-specific μg/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | Lot-specific |
| Test Time | 20 min |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Human IgG |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plates, Standard, Sample Diluent, Assay Buffer concentrate, Serum Control, MAbs to IgG Subclasses(4), Peroxidase-conjugated Antibody, Wash Buffer, Chromogen, Stop Solution, Adhesive Plate Covers,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Serum Control,MAbs to IgG Subclasses(4),Peroxidase-conjugated Antibody,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| Gene Alias | Immunoglobulin G; ImmunoglobulinGImmunoglobulin G; ImmunoglobulinG; |
| Product Type | ELISA |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Sample Type | Serum |
| Label or Dye | HRP |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Interassay CV | 11.7% |
| Intraassay CV | 6 |
| Assay Range | 31.3 to 4000 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric Detection |
| Protein Family | Other Proteins |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Intraassay CV | <10 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 12 pg/mL |
| Research Discipline | Oncology |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Protein Biology, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Protein Detection, Protein Analysis |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Assay | Solid-phase sandwich ELISA |
| Target | FLT3LG |
| Specificity | This ELISA pair antibody detects Rhesus Macaque and human Flt-3 L. Other species not determined. |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Label or Dye | HRP |
| Sufficient For | 96 assays |
| Calibration Range | 12 pg/mL to 400 pg/mL |
| Interassay CV | <12% |
| Gene Symbol | FLT3L |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 16.38 to 4000 pg/mL |
| Regulatory Status | RUO |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 719239 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Synonym | FLT3L |
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | CCL4 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 24.6 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 24.6 to 6,000 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | ACT2; ACT-2; AT744.1; CC chemokine ligand 4; C-C motif chemokine 4; C-C motif chemokine ligand 4; CCL4; chemokine (C-C motif) ligand 4; G-26; G-26 T-lymphocyte-secreted protein; HC21; immune activation gene 2; immune activation protein 2; LAG1; LAG-1; Lymphocyte activation gene 1 protein; Macrophage inflammatory protein 1-beta; macrophage inflammatory protein-1 beta; MGC104418; MGC126025; MGC126026; MIP-1 beta; Mip1b; MIP-1 B; Mip1-b; MIP1B1; MIP1beta; MIP-1 BETA; MIP-1-beta; MIP1-beta; MIP-1-beta(1-69); MIP-1-beta(3-69); PAT 744; Protein H400; putative MIP-1 beta protein; RP23-320E6.8; SCY4A; SCYA2; SCYA4; secreted protein G-26; SIS-gamma; small inducible cytokine A4; small inducible cytokine A4 (homologous to mouse Mip-1 b); small-inducible cytokine A4; T-cell activation protein 2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | CCL4 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 100008984 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 257630 |
| Assay Sensitivity | 15 pg/ml |
| Assay Range | 15 to 2,000 pg/mL |
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | CRTAM |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.6 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.6 to 150 ng/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | CD355; CD355 antigen; class I MHC restricted T cell associated molecule; class I-restricted T cell-associated molecule; class-I MHC-restricted T cell associated molecule; class-I MHC-restricted T-cell-associated molecule; Crtam; cytotoxic and regulatory T cell molecule; cytotoxic and regulatory T-cell molecule |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | CRTAM |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 56253 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Total Assay Time | 24 hr 30 min |
| Sample Volume | Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 80 pg/mL |
| Assay Range | 80-10000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hr 45 min |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | ST2 |
| Kit Contents | Capture Antibody: Pre-titrated, purified antibody, Detection Antibody: Pre-titrated, HRP-conjugated antibody, Standard: Recombinant protein for generating standard curve and calibrating samples, 10X Coating Buffer: Buffer for plating the Capture Antibody, 5X ELISA/ELISPOT Diluent: Buffer for blocking and diluting the Detection Antibody and Enzyme, Substrate: 1X TMB Solution, Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards, 96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86),Purified antibody,Detection Antibody: Pre-titrated,HRP-conjugated antibody,Standard: Recombinant protein for generating standard curve and calibrating samples,10X Coating Buffer: Buffer for plating the Capture Antibody,5X ELISA/ELISPOT Diluent: Buffer for blocking and diluting the Detection Antibody and Enzyme,Substrate: 1X TMB Solution,Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards,96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86) |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 17082 |
| Sample Type | Serum,Supernatant |
| Synonym | IL1RL1, Interleukin-1 Receptor-Like 1, Ly84 |