Acrylamide Electrophoresis Gels
- (6)
- (43)
- (38)
- (9)
- (5)
- (14)
- (28)
- (37)
- (39)
- (37)
- (6)
- (9)
- (5)
- (25)
- (9)
- (5)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (9)
- (6)
- (63)
- (38)
- (1)
- (6)
- (2)
- (12)
- (22)
- (2)
- (12)
- (43)
- (27)
- (36)
- (2)
- (15)
- (7)
- (8)
- (6)
- (9)
- (23)
- (111)
- (25)
- (3)
- (1)
- (19)
- (25)
- (17)
- (52)
- (94)
- (110)
- (224)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (9)
- (2)
- (22)
- (21)
- (1)
- (12)
- (13)
- (1)
- (8)
- (3)
- (45)
- (6)
- (12)
- (2)
- (15)
- (11)
- (17)
- (3)
- (14)
- (3)
- (8)
- (9)
- (6)
- (2)
- (9)
- (3)
- (3)
- (1)
- (51)
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Resupply Pack, 10%
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders.
| Séparation de | Protein |
|---|---|
| Plage de séparation | 30 to 250 kDa |
| Type de gel | Tris-Glycine Plus |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Quantité | 10 x 10 Gels kit |
| Dimensions de gel | Midi |
| Pourcentage de gel | 10% |
| Contenu et stockage | • Novex Tris-Glycine gels, 10 x 10 gels • Novex Tris-Glycine Running Buffer (10X), 5 L • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 10%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Novex Tris-Glycine Plus midi protein gels, WedgeWell format are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein chemistry, allowing the use of Laemmli sample and running buffers. The gels offer reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Type de gel | Tris-Glycine Plus |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Conditions d’expédition | Wet Ice |
| Contenu et stockage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Largeur (métrique) | 13 cm |
| Plage de séparation | 30 to 250 kDa |
| Gamme de produits | Novex |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Dimensions de gel | Midi |
| Pourcentage de gel | 10% |
| Durée de conservation | 180 Days |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Mini Protein Gels, 8%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Bolt Bis-Tris Plus gels are precast polyacrylamide gels designed for optimal separation of a wide range of protein sizes under denaturing conditions.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Type de gel | Bis-Tris Plus |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Applications recommandées | Denaturing |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Conditions de stockage | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Gamme de produits | Bolt, WedgeWell |
| Type de séparation | Denaturing |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Dimensions de gel | Mini |
| Pourcentage de gel | 8% |
| Durée de conservation | 16 Months |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Mini Protein Gels, 3 to 8%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Tris-Acetate protein gels, WedgeWell format provide excellent separation of large molecular weight proteins. They are high performance polyacrylamide gels that simulate the denaturing or native conditions of the traditional Laemmli system.
| Longueur (métrique) | 13 cm |
|---|---|
| Type de gel | Tris-Acetate |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Conditions d’expédition | Wet Ice |
| Contenu et stockage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Plage de séparation | 36 to 500 kDa |
| Gamme de produits | NuPAGE |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Quantité | 10 Gels/Box |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Dimensions de gel | Mini |
| Pourcentage de gel | 3 to 8% |
| Durée de conservation | 12 Months |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Resupply Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders.
| Séparation de | Protein |
|---|---|
| Plage de séparation | 20 to 200 kDa |
| Type de gel | Tris-Glycine Plus |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Quantité | 1 Kit |
| Dimensions de gel | Midi |
| Pourcentage de gel | 4 to 20% |
| Contenu et stockage | • Novex Tris-Glycine gels, 10 x 10 gels • Novex Tris-Glycine Running Buffer (10X), 5 L • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Midi Protein Gels, 4 to 12%, 1.0 mm
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Type de gel | Bis-Tris |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Applications recommandées | Denaturing |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Largeur (métrique) | 13 cm |
| Conditions de stockage | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Gamme de produits | NuPAGE |
| Type de séparation | Denaturing |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Dimensions de gel | Midi |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Durée de conservation | 12 Months |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Tris-Acetate Resupply Pack, 3 to 8%
The NuPAGE Tris-Acetate Resupply Pack simplifies your large molecular weight protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders.
| Séparation de | Protein |
|---|---|
| Plage de séparation | 36 to 500 kDa |
| Type de gel | Tris-Acetate |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Quantité | 1 Kit |
| Dimensions de gel | Midi |
| Pourcentage de gel | 3 to 8% |
| Contenu et stockage | • NuPAGE Tris-Acetate gels, 10 x 10 gels • NuPAGE Tris-Acetate Running Buffer (20X), 5 bottles • HiMark Pre-stained Protein Standard (30 to 460 kDa), 4 vials |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Resupply Pack, 4 to 20%, WedgeWell™ format
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack, Wedgewell format simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders. Novex Tris-Glycine gels provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands, based on traditional Laemmli protein electrophoresis.
| Séparation de | Protein |
|---|---|
| Plage de séparation | 20 to 200 kDa |
| Type de gel | Tris-Glycine Plus |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Quantité | 1 Kit |
| Dimensions de gel | Midi |
| Pourcentage de gel | 4 to 20% |
| Contenu et stockage | • Novex Tris-Glycine gels, 10 x 10 gels • Novex Tris-Glycine Running Buffer (10X), 5 L • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Resupply Pack, 4 to 12%, WedgeWell™ format
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack, Wedgewell format simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders. Novex Tris-Glycine gels provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands, based on traditional Laemmli protein electrophoresis.
| Séparation de | Protein |
|---|---|
| Plage de séparation | 20 to 250 kDa |
| Type de gel | Tris-Glycine Plus |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Quantité | 1 Kit |
| Dimensions de gel | Midi |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Contenu et stockage | • Novex Tris-Glycine gels, 10 x 10 gels • Novex Tris-Glycine Running Buffer (10X), 5 L • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
MilliporeSigma mPAGE™ 4X LDS Sample Buffer
Used to prepare protein samples for denaturing polyacrylamide gel electrophoresis (PAGE) with mPAGE and most other Bis-Tris gels.
| Longueur (métrique) | 10 cm |
|---|---|
| Séparation de | Protein |
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Systems |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Type de produit | Bis-Tris Precast Gels |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Quantité | 10 Pk. |
| GelThickness | 1 mm |
| Concentration | 4 to 20% Bis to Tris |
| Pourcentage de gel | 4 to 20% |
| Durée de conservation | 18 months |
| Tampon | MES or MOPS Running Buffer |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Welcome Pack, 4 to 12%
The NuPAGE Bis-Tris Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Tank |
|---|---|
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Gamme de produits | NuPAGE |
| Quantité | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Dimensions de gel | Mini |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Conditions d’expédition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Mini Protein Gels, 10%, 1.0–1.5 mm
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity. These precast gels are ideal for applications where protein integrity is crucial.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Conditions de stockage | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Gamme de produits | NuPAGE |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Type de séparation | Denaturing |
| Dimensions de gel | Mini |
| Pourcentage de gel | 10% |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
Invitrogen™ Tetra Core Set and NuPAGE™ Bis-Tris 4-12% Gels Combos
The Tetra Electrophoresis Core Set and NuPAGE Bis-Tris 4-12% Combo includes the Tetra Electrophoresis primary and companion cores along with three boxes of NuPAGE Bis-Tris gels. Easily swap and run up to four NuPAGE gels in Bio-Rad's Mini-PROTEAN™ Tetra Cell tank, achieving superior protein resolution and reproducibility.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Type de produit | Electrophoresis Cores and Precast Protein Gels |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Tampon | NuPAGE MES SDS Running Buffer, NuPAGE MOPS SDS Running Buffer |
| Contenu et stockage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Séparation de | Protein |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Gamme de produits | NuPAGE |
| Type de séparation | Denaturing |
| Adaptateurs | Tetra Electrophoresis Cores |
| Quantité | Tetra Core Set, 3 boxes of gels (30 gels) |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Dimensions de gel | Mini |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Durée de conservation | 16 Months |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 4 to 12%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Contenus des kits | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Tank |
| Plage de séparation | 30 to 250 kDa |
| Type de gel | Tris-Glycine |
| Gamme de produits | Novex, WedgeWell |
| Quantité | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Dimensions de gel | Mini |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |