Acrylamide Electrophoresis Gels
- (6)
- (81)
- (19)
- (9)
- (65)
- (76)
- (6)
- (30)
- (9)
- (30)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (63)
- (38)
- (1)
- (6)
- (2)
- (12)
- (2)
- (34)
- (79)
- (2)
- (42)
- (7)
- (8)
- (15)
- (23)
- (111)
- (25)
- (3)
- (1)
- (19)
- (42)
- (52)
- (94)
- (110)
- (224)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (34)
- (1)
- (34)
- (4)
- (96)
- (14)
- (2)
- (27)
- (28)
- (6)
- (14)
- (14)
- (2)
- (18)
- (6)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Novex™ Value™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, 15-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: XCell SureLock Mini
Invitrogen™ Novex™ Tricine Mini Protein Gels, 10 to 20%, 1.0 mm
Invitrogen Novex Tricine Gels provide separation of low molecular weight proteins and peptides. In this system tricine replaces glycine in the running buffer, resulting in more efficient stacking and destacking for low molecular weight proteins and higher resolution of smaller peptides.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 2.5 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Separation Type | Denaturing |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Recommended Applications | Denaturing |
| Shelf Life | 16 Weeks |
| Product Line | Novex |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Systems |
| Product Type | Bis-Tris Precast Gels |
| Gel Thickness | 1 mm |
| Quantity | 10 Pk. |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 4 to 12% Bis to Tris |
| Separation of | Protein |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Percentage | 10% |
|---|---|
| Buffer | MES or MOPS Running Buffer |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Systems |
| Product Type | Bis-Tris Precast Gels |
| Gel Thickness | 1 mm |
| Quantity | 10 Pk. |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 10% Bis-Tris |
| Separation of | Protein |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Percentage | 8% |
|---|---|
| Buffer | MES or MOPS Running Buffer |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Systems |
| Product Type | Bis-Tris Precast Gels |
| Gel Thickness | 1 mm |
| Quantity | 10 Pk. |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 8% Bis-Tris |
| Separation of | Protein |
| Width (Metric) | 8 cm |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Bis-Tris Resupply Pack, 10%, WedgeWell™ format
The NuPAGE Bis-Tris Resupply Pack, Wedgewell format streamlines your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders. NuPAGE Bis-Tris gels offer high-resolution separation while maintaining protein integrity in a neutral pH environment.
| Gel Percentage | 10% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Bis-Tris gels, 10 x 10 gels • NuPAGE MES Running Buffer (20X), 5 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | XCell4 SureLock Midi-Cell |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 12% |
|---|---|
| Buffer | MES or MOPS Running Buffer |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Systems |
| Product Type | Bis-Tris Precast Gels |
| Gel Thickness | 1 mm |
| Quantity | 10 Pk. |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 12% Bis-Tris |
| Separation of | Protein |
| Width (Metric) | 8 cm |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Mini Protein Gels, 12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Bolt Bis-Tris Plus gels are precast polyacrylamide gels designed for optimal separation of a wide range of protein sizes under denaturing conditions. Bolt gels are ideal for western blot transfer and analysis, and any other techniques where protein integrity is crucial.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 80 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| Separation Type | Denaturing |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Recommended Applications | Denaturing |
| Shelf Life | 16 Months |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Midi Protein Gels, 8%, 1.0 mm
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity. These precast gels are ideal for applications where protein integrity is crucial.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 8% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Separation Type | Denaturing |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Recommended Applications | Denaturing |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Mini Protein Gels, 10%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Similar to NuPAGE™ Bis-Tris gels, Bolt™ Bis-Tris Plus gels are designed to deliver consistent gel performance and provide a neutral pH environment that minimizes protein modifications.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| Separation Type | Denaturing |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Recommended Applications | Denaturing |
| Shelf Life | 16 Months |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 4 to 20%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Welcome Pack, 10%
The Bolt Welcome Pack provides all of the necessary Bolt gels and buffers you will need to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris IPG-well Welcome Pack
The NuPAGE Bis-Tris IPG-well Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents needed to begin using the XCell SureLock Mini-Cell for second-dimension separation in a 2D workflow.
Invitrogen™ Tetra Core Set and Bolt™ Bis-Tris Plus 4-12% Gels Combos
The Tetra Electrophoresis Core Set and Bolt Bis-Tris Plus 4-12% Combo includes the Tetra Electrophoresis primary and companion cores along with three boxes of Bolt Bis-Tris Plus gels. Easily swap and run up to four Bolt Bis-Tris gels in Bio-Rad's Mini-PROTEAN™ Tetra Cell tank with a run time as short as 20 minutes.
| Buffer | Bolt MES SDS Running Buffer, Bolt MOPS SDS Running Buffer |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Adapters | Tetra Electrophoresis Cores |
| Quantity | Tetra Core Set, 3 boxes of gels (30 gels) |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| For Use With (Equipment) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Product Type | Electrophoresis Cores and Precast Protein Gels |
| Separation Type | Denaturing |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Months |
| Separation of | Protein |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |