Column Packing
- (4)
- (3)
- (3)
- (5)
- (1)
- (14)
- (19)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (3)
- (15)
- (3)
- (17)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (5)
- (30)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (25)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (26)
- (61)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (20)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (29)
- (3)
- (3)
- (2)
- (24)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
Résultats de la recherche filtrée
Fisher Chemical™ Silica Gel Sorbent (230-400 Mesh, Grade 633)
| Matériau | Silica Gel |
|---|---|
| Qualité | 633 |
| Type | Thimble |
|---|---|
| Matériau | Cellulose |
| Quantité | 25 Pk. |
| À utiliser avec (application) | Food and Beverage Industry |
Silica gel 60 PF254 + 366 for preparative layer chromatography, MilliporeSigma™
Silica gel 60 PF254+366 for preparative layer chromatography. CAS No. 7631-86-9, EC Number 231-545-4.
| Matériau | Silica Gel |
|---|---|
| Qualité | 60 PF254+366 |
| CAS | 1343-88-0 |
|---|
MilliporeSigma™ LiChrosorb™ RP-18 Sorbents, 10μm
well suited for the separation of neutral, acidic and weak basic compounds.
MilliporeSigma™ LiChrospher™ 100 RP-8 Endcapped Sorbents
well suited for the separation of neutral, acidic and weak basic compounds.
| Type | HPLC Sorbent |
|---|---|
| Matériau | Silica |
| Aire de la surface (métrique) | 350 m2/g |
| Quantité | 10 g |
| Porosité | 10 nm |
SiliCycle™ SiliaBond™ Cyano (CN), 40 to 63 μm, 60 Å
SiliaBond™ Cyano (CN), 40 - 63 μm, 60 Å is a slightly hydrophobic normal or reversed versatile phase that offers alternative selectivity. For products of intermediate to extreme polarity.
| À utiliser avec (équipement) | Glass Gravity Columns |
|---|---|
| Matériau | Silica Gel |
| Porosité | 60 Å |
| Phase stationnaire | Cyano (CN) |
| À utiliser avec (application) | Purification of polar organic compounds in reversed-phase or normal phase |
| Contenu et stockage | Keep dry. |
| Type | Bulk Functionalized Irregular Silica Gel |
| Taux de carbone | 7% |
| Aire de la surface (métrique) | 500 m2/g |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | SiliaBond |
| Adsorbant | Cyano (CN, Nitrile) |
| Granulométrie | 40 to 63 μm |
| Technique | Column Chromatography |
SiliCycle™ SiliaBond™ Functionalized Silica Gel Propylsulfonic Acid (SCX-2), 40 to 63 μm, 60 Å
Our Propylsulfonic Acid is a strong cation exchanger (pKa <1) and a powerful Organic Scavenger for the removal of amines and anilines.
| Forme des particules | Irregular |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Bulk or Glass Gravity Columns |
| Matériau | Silica Gel |
| Qualité | Irregular Silica Gel |
| Porosité | 60 Å |
| Matériau de remplissage | HDPE Bottle |
| Forme physique | Irregular |
| Phase stationnaire | Propylsulfonic Acid (SCX-2) |
| À utiliser avec (application) | Bulk Scavenger in Post-reaction Mixture or Purification of Weak Basic Molecules |
| Contenu et stockage | Keep Dry |
| Type | Bulk Functionalized Irregular Silica Gel |
| Aire de la surface (métrique) | 500 m2/g |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | SiliaBond |
| Adsorbant | Propylsulfonic Acid (SCX-2) |
| Granulométrie | 40 to 63 μm |
| Technique | Column Chromatography |
| Densité | 0.728 g/mL |
SiliCycle™ SiliaBond™ Dimethylamine (DMA), 40 to 63 μm, 60 Å
SiliaBond™ Dimethylamine (DMA), 40 - 63 μm, 60 Å is a silica bound tertiary amine base that is an excellent sorbent for extraction of strong acidic molecules. Can be used as a HCl sponge, weak anion exchanger (WAX), and for catch/release of compounds with a permanant negative charge.
| Type | Bulk Functionalized Irregular Silica Gel |
|---|---|
| Matériau | Silica Gel |
| Gamme de produits | SiliaBond |
| Adsorbant | Dimethylamine (DMA) |
| Granulométrie | 40 to 63 μm |
| Technique | Column Chromatography |
| Porosité | 60 Å |
| Phase stationnaire | Dimethylamine (DMA) |
| À utiliser avec (application) | Purification of strong acidic molecules |
| Contenu et stockage | Keep dry and cool (≤ 8°C). |
SiliCycle™ SiliaBond™ Triethylamine (WAX-2), 40 to 63 μm, 60 Å
SiliaBond™ Triethylamine (WAX-2), 40 - 63 μm, 60 Å is an excellent sorbent for extraction of strong acidic molecules and for catch and release of compounds bearing a permanant negative charge.
| À utiliser avec (équipement) | Bulk or Glass Gravity Columns |
|---|---|
| Matériau | Silica Gel |
| Conditionnement | Bulk |
| Porosité | 60 Å |
| Phase stationnaire | Triethylamine (TEA, WAX-2) |
| À utiliser avec (application) | Purification of strong acidic molecules |
| Contenu et stockage | Keep dry and cool (≤ 8°C). |
| Type | Bulk Functionalized Irregular Silica Gel |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | SiliaBond |
| Adsorbant | Triethylamine (TEA, WAX-2) |
| pH | 2 to 10 |
| Granulométrie | 40 to 63 μm |
| Technique | Column Chromatography |
| Format de colonne | Bulk |
SiliCycle™ SiliaBond™ Silver Nitrate, 60-200 μm, 60 Å
SiliaBond™ Silver Nitrate, 60-200 μm, 60 Å is mainly used for the separation of cis/trans isomers of unsaturated compounds such as alkenes, lipids, steroids and terpenes.
| Forme des particules | Irregular |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Glass Gravity Columns |
| Matériau | Silica Gel |
| Conditionnement | Bulk |
| Porosité | 60 Å |
| Phase stationnaire | Silver Nitrate (AgNO3) |
| À utiliser avec (application) | For the separation of cis/trans isomers of unsaturated compounds such as alkenes, lipids, steroids and terpenes |
| Contenu et stockage | Light sensitive, store away from light. |
| Type | Bulk Functionalized Irregular Silica Gel |
| “End-capped” | No |
| Gamme de produits | SiliaBond |
| Adsorbant | Silver Nitrate (AgNO3, 10%) |
| pH | 2 to 10 |
| Granulométrie | 60 to 200 μm |
| Technique | Column Chromatography |
SiliCycle™ SiliaBond™ C18 (17% C) Monomeric nec, 40 to 63 μm, 60 Å
SiliaBond™ C18 (17% C) Monomeric nec, 40 - 63 μm, 60 Å is a chromatographic phase for SPE or Flash/Gravity chromatography.
| Type | Bulk Functionalized Irregular Silica Gel |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Glass Gravity Columns |
| Matériau | Silica Gel |
| Taux de carbone | 15.5% |
| Conditionnement | Bulk |
| Gamme de produits | SiliaBond |
| Adsorbant | C18 (Octadecyl, ODS) |
| Granulométrie | 40 to 63 μm |
| Technique | Column Chromatography |
| Porosité | 60 Å |
| Phase stationnaire | C18 Monomeric nec |
| À utiliser avec (application) | Purification of low to medium polarity compounds |
| Contenu et stockage | Keep dry. |
SiliCycle™ SiliaBond™ Functionalized Silica Gel Amine (WAX) nec, 40 to 63 μm, 60 Å
This gel amine is a multifunctional chromatographic phase, powerful for trapping Cd, Cr, Pd, Pt, Rh and Ru and also very efficient toward Co, Cu, Fe, Hg, Pb, W and Zn.
| Forme des particules | Irregular |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Bulk or Glass Gravity Columns |
| Matériau | Silica Gel |
| Qualité | Irregular Silica Gel |
| Porosité | 60 Å |
| Matériau de remplissage | HDPE Bottle |
| Forme physique | Irregular |
| Phase stationnaire | Amine (WAX) nec |
| À utiliser avec (application) | Bulk Scavenger in Post-reaction Mixture or Purification of Strong Acidic Molecules |
| Contenu et stockage | Keep Cool (<8°C) and Dry |
| Type | Bulk Functionalized Irregular Silica Gel |
| Aire de la surface (métrique) | 500 m2/g |
| “End-capped” | No |
| Gamme de produits | SiliaBond |
| Adsorbant | Amine (3-Aminopropyl, NH2, WAX) nec |
| Granulométrie | 40 to 63 μm |
| Technique | Column Chromatography |
| Densité | 0.700 g/mL |
SiliCycle™ SiliaBond™ C18 (17% C) Polymeric, 40 to 63 μm, 60 Å
SiliaBond™ C18 (17% C) Polymeric, 40 - 63 μm, 60 Å is a chromatographic phase for SPE or Flash/Gravity chromatography.
| Forme des particules | Irregular |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Glass Gravity Columns |
| Matériau | Silica Gel |
| Conditionnement | Bulk |
| Porosité | 60 Å |
| Phase stationnaire | C18 Polymeric |
| À utiliser avec (application) | SPE, For organic compounds from water, Drugs and metabolites from fluids |
| Contenu et stockage | Keep dry. |
| Type | Bulk Functionalized Irregular Silica Gel |
| Taux de carbone | 17% |
| Aire de la surface (métrique) | 500 m2/g |
| “End-capped” | Yes |
| Gamme de produits | SiliaBond |
| Adsorbant | C18 (Octadecyl, ODS) |
| Granulométrie | 40 to 63 μm |
| Technique | Column Chromatography |