Petri Dishes
- (1)
- (35)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (15)
- (6)
- (9)
- (3)
- (1)
- (12)
- (10)
- (2)
- (12)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (5)
- (75)
- (20)
- (5)
- (4)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (51)
- (1)
- (4)
- (3)
- (17)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (17)
- (7)
- (6)
- (75)
- (13)
- (11)
- (2)
- (45)
Résultats de la recherche filtrée
| Matériau | Polystyrene |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Forme du fond | Flat |
Corning™ Petri Dishes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Optimized for automation. Gosselin™ Petri Dishes are manufactured from crystal polystyrene.
Falcon™ Bacteriological Petri Dishes with Lid
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from crystal-grade polystyrene for optical clarity. Falcon™ Bacteriological Petri Dishes are not tissue culture treated for cell attachment for applications where cell attachment is not desired. The surface is hydrophobic.
| Type | Cell Culture Petri Dish |
|---|---|
| Traitement de surface | Non-treated |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes are for fungal cultures and plant propagation.
| Hauteur (métrique) | 25 mm |
|---|---|
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Conditionnement | Sleeve |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 20/Sleeve |
| Diamètre (métrique) | 100 mm |
| À utiliser avec (application) | For fungal cultures and plant propagation |
Fisherbrand™ Square Disposable Petri Dish with Grid
Ideal for phage typing, probe assays, susceptibility testing and plate counts
| Matériau | Polystyrene |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) | 47 mm |
Fisherbrand™ Compartmentalized Petri Dishes
Select from 2, 3, or 4-section plates with numbered sections
| Bords | Raised Ridge |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 15 mm |
| Matériau | Polystyrene |
| Conditionnement | 24/Sleeve, 25 Sleeves/Cs. |
| Type de bouchon | Stackable |
| Hauteur (métrique) | 15 mm |
|---|---|
| Conditionnement | Easy-to-open bags |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 20/Sleeve, 500 Case |
| Diamètre (métrique) | 60 mm |
| Type | Petri Dish |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 15 mm |
| Bouchon inclus | Closure Included |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de bouchon | Clear |
| Forme | Round |
Corning™ 100x15mm Bi-Plate Petri Dish, Double Bagged with Traceability Labels, Optimized for automation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Optimized for automation and double-bagged for security
| Hauteur (métrique) | 14.2 mm |
|---|---|
| Description | Petri dish |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Conditionnement | Easy-open sleeves, double-bagged with Traceability Labels |
| Évent | 3 |
| Diamètre (métrique) | 90 mm |
| Nombre de puits | 2 |
| Forme | Round |
Corning™ 100x15mm Petri Dish with three vents, Optimized for automation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Optimized for automation.
| Hauteur (métrique) | 14.2 mm |
|---|---|
| Matériau | Polystyrene |
| Évent | 3 |
| Diamètre (métrique) | 90 mm |
| À utiliser avec (application) | Optimized for automation |
| Forme | Round |
Corning™ PYREX™ VISTA™ Petri Culture Dishes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
These flat, clear Pyrex Vista dishes will withstand repeated sterilization (wet or dry). The edges are beaded to provide greater mechanical strength.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Bords | Beaded |
| Type | Cell Culture Petri Dish |
| Nb par paquet | 12/Pk. |
| Matériau | Soda Lime Glass |
| Nbre par carton | 24/Cs. |
| Forme | Round |