Petri Dishes
Petri dishes are circular plastic or glass plates with lids used to culture microorganisms like bacteria, fungi, and cells. They provide a sterile, enclosed environment for cells to grow in the laboratory. Disposable polystyrene and reusable glass varieties exist. Cell culture, vented, compartmentalized, automation-optimized, stackable, and petri dishes with absorbent pads or slippable rims provide options for different applications. They are used in microbiology, cell biology, immunology, and other life science research.
Diameter (Metric)
- (1)
- (35)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (15)
- (6)
- (9)
- (3)
- (1)
- (12)
- (10)
- (2)
- (12)
- (7)
- (1)
Material
- (22)
- (1)
- (4)
- (6)
- (80)
- (5)
Height (Metric)
- (4)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (51)
- (1)
- (4)
- (3)
- (17)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
Sterility
- (3)
- (24)
- (81)
Color
- (13)
- (55)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
50
results
| Material | Polystyrene |
|---|---|
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Sterile |
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Type | Petri Dish |
| Shape | Round |
| Material | Polystyrene |
| Closure Color | Clear |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Closure Included |
Corning™ Petri Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Optimized for automation. Gosselin™ Petri Dishes are manufactured from crystal polystyrene.
Falcon™ Bacteriological Petri Dishes with Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from crystal-grade polystyrene for optical clarity. Falcon™ Bacteriological Petri Dishes are not tissue culture treated for cell attachment for applications where cell attachment is not desired. The surface is hydrophobic.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Cell Culture Petri Dish |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes are for fungal cultures and plant propagation.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 25 mm |
| Diameter (Metric) | 100 mm |
| Packaging | Sleeve |
| Quantity | 20/Sleeve |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | For fungal cultures and plant propagation |
| Sterility | Sterile |
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 60 mm |
| Packaging | Easy-to-open bags |
| Quantity | 20/Sleeve, 500 Case |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Square Disposable Petri Dish with Grid
Ideal for phage typing, probe assays, susceptibility testing and plate counts
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 47 mm |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Compartmentalized Petri Dishes
Select from 2, 3, or 4-section plates with numbered sections
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Packaging | 24/Sleeve, 25 Sleeves/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Closure Type | Stackable |
| Edges | Raised Ridge |
Corning™ PYREX™ Reusable Petri Dishes: Complete
Flat, clear dishes with beaded edges withstand repeated sterilization (wet or dry)
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Cell Culture Petri Dish |
| Shape | Round |
| Color | Blue, White |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Material | Borosilicate Glass |
| No. per Pack | 12/Pk. |
| Edges | Beaded |
Corning™ Round-Bottom Petri Dish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Optimized for automation
| Height (Metric) | 14.5 mm |
|---|---|
| Type | Cell Culture Petri Dish |
| Shape | Round |
| Gridded | Gridded |
| Diameter (Metric) | 65 mm |
| No. per Case | 720/Cs. |
| Well Count | 1 |
| Material | Polystyrene |
| No. per Pack | 20/Pk. |
| Sterility | Sterile |
DWK Life Sciences DURAN™ Steriplan Petri Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hydrolytical class III (resistant against water)
| Material | Soda Lime Glass |
|---|