Ethylene Glycol Dimethyl Ether
Ethylene glycol dimethyl ether is a flammable, aprotic, liquid ether with the formula C4H10O2. Its applications include use as a non-polar solvent and bidentate ligand and use in the preparation of chemicals and batteries.
Résultats de la recherche filtrée
Les produits de certains de nos fournisseurs ne s'affichent pas dans les résultats de la recherche filtrée. Veuillez
supprimer tous les filtres
pour voir ces produits.
Rechercher dans les résultats
Recherche par mot-clé:
Effacer la recherche
1
–
3
de
3
résultats
| Formule linéaire | CH3OCH2CH2OCH3 |
|---|---|
| Renseignements sur la solubilité | Solubility in water: miscible. Other solubilities: solulbe in hydrocarbon solvents, soluble in ethanol, ethyl ether, acetone, carbon, tetrachloride, benzene, dichloroethane |
| Poids de formule | 90.12 |
| Niveau | Extra Dry over Molecular Sieve |
| Risque pour la santé 1 | Danger |
| Risque pour la santé 2 | GHS H Statement Harmful if inhaled. May damage fertility. May damage the unborn child. Highly flammable liquid and vapor. Causes skin irritation. May form explosive peroxides. |
| Risque pour la santé 3 | GHS P Statement Obtain special instructions before use. IF INHALED: Remove to fresh air and keep at rest in a position comfortable for breathing. Call a POISON CENTER or doctor/physician if you feel unwell. Wear protective gloves/protective clothing. Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. - No smoking. IF ON SKIN: Wash with plenty of soap and water. |
| Point d’ébullition | 84.0°C to 86.0°C |
| Gravité spécifique | 0.867 |
| Viscosité | 1.1 mPa.s (20°C) |
| Point d’éclair | −6°C |
| Synonyme | monoglyme,ethylene glycol dimethyl ether,glyme,dimethyl cellosolve,egdme,ethane, 1,2-dimethoxy,dimethoxyethane,2,5-dioxahexane,glycol dimethyl ether,ethylene dimethyl ether |
| CAS | 110-71-4 |
| Eau | 0.005% max. |
| Point de fusion | -69.0°C |
| Nom ou substance chimique | Ethylene glycol dimethyl ether |
| Indice de réfraction | 1.3785 to 1.3805 |
| Densité | 0.8670g/mL |
| Pourcentage de pureté | 99.5% |
| Indice de Merck | 15, 3245 |
|---|---|
| Formule linéaire | CH3OCH2CH2OCH3 |
| Risque pour la santé 1 | Danger |
| Risque pour la santé 2 | GHS H Statement: Harmful if inhaled. May damage fertility. May damage the unborn child. Highly flammable liquid and vapor. May form explosive peroxides. |
| Risque pour la santé 3 | GHS P Statement: Obtain special instructions before use. IF exposed or concerned: Get medical advice/attention. Keep container tightly closed. IF INHALED: Remove victim to fresh air and keep at rest in a position comfortable for breathing. Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. - No smoking. WARNING: The information provided on this web site was developed in compliance with European Union (EU) regulations and is correct to the best of our knowledge, information and belief at the date of its publication. The information given is designed only as a guide for safe handling and use. It is not to be considered as either a warranty or quality specification. |
| Point d’ébullition | 84.0°C to 86.0°C |
| Gravité spécifique | 0.867 |
| Forme physique | Liquid |
| Fieser | 01,267; 02,143; 16,229 |
| Spectre infrarouge | Authentic |
| pH | 6 to 7.5 (1:9) |
| Fourchette de pourcentages d’essai | 99+% |
| Pourcentage de pureté | ≥99% |
| Poids de formule | 90.12 |
| Niveau | Extra Pure |
| Viscosité | 1.1 mPa.s (20°C) |
| Point d’éclair | −6°C |
| Synonyme | monoglyme,ethylene glycol dimethyl ether,glyme,dimethyl cellosolve,egdme,ethane, 1,2-dimethoxy,dimethoxyethane,2,5-dioxahexane,glycol dimethyl ether,ethylene dimethyl ether |
| CAS | 128-37-0 |
| Nom Remarque | Stabilized with BHT |
| Eau | 0.1% max. (K.F.) |
| Point de fusion | -69.0°C |
| Nom ou substance chimique | Ethylene glycol dimethyl ether |
| Indice de réfraction | 1.3785 to 1.3805 |
| Beilstein | 01, 467 |
| Densité | 0.8670g/mL |
| Numéro RTECS | KI1451000 |
|---|---|
| Indice de Merck | 15, 3245 |
| Formule linéaire | CH3OCH2CH2OCH3 |
| Poids de formule | 90.12 |
| Niveau | Extra Dry |
| Emballage | AcroSeal™ Glass Bottle |
| Désignation | Pass Test |
| Risque pour la santé 1 | Danger |
| Risque pour la santé 2 | GHS H Statement: Harmful if inhaled. May damage fertility. May damage the unborn child. Highly flammable liquid and vapor. May form explosive peroxides. |
| Risque pour la santé 3 | GHS P Statement: Obtain special instructions before use. IF exposed or concerned: Get medical advice/attention. Keep container tightly closed. IF INHALED: Remove victim to fresh air and keep at rest in a position comfortable for breathing. Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. - No smoking. WARNING: The information provided on this web site was developed in compliance with European Union (EU) regulations and is correct to the best of our knowledge, information and belief at the date of its publication. The information given is designed only as a guide for safe handling and use. It is not to be considered as either a warranty or quality specification. |
| Synonyme | monoglyme,ethylene glycol dimethyl ether,glyme,dimethyl cellosolve,egdme,ethane, 1,2-dimethoxy,dimethoxyethane,2,5-dioxahexane,glycol dimethyl ether,ethylene dimethyl ether |
| Pression de vapeur | Vapor Pressure: 64hPa at 20°C |
| Fieser | 01,267; 02,143; 16,229 |
| Numéro EINECS | 203-794-9 |
| CAS | 128-37-0 |
| Eau | 50ppm max. |
| Nom ou substance chimique | Ethylene glycol dimethyl ether |
| TSCA | TSCA |
| Fourchette de pourcentages d’essai | 99% |
| Beilstein | 01, 467 |
| Densité | 0.8670g/mL |
| Pourcentage de pureté | ≥99% |