Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (9)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (91)
- (3)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (16)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (53)
- (1)
- (32)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (60)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (14)
- (74)
- (7)
- (6)
- (40)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (293)
- (46)
- (253)
- (83)
- (260)
- (11)
Filtered Search Results
Contec™ EasyReach™ Cleaning System: Cleaning Tool
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Passes easily through transfer hatches, requires no assembly and is maintenance-free. EasyReach™ Cleaning System is ideal for isolators, cabinets, laminar air-flow hoods, glove boxes and other mini environments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ MicroMop™ Cleanroom String Mop
A series of highly effective stranded string mops with high absorbency and low particulates. Available in three materials - PVA, NovaLite or Polyester, for specialized cleaning.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | String Mop |
| Color-coded | No |
| Quantity | 12/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Floor Cleaning and Sanitization in Cleanrooms and Controlled Environments |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ EasySat™ Bucketless Floor Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate the need for a bucket or wringer in cleanroom mopping. The EasySat™ Bucketless Floor Mop features laser-cut sealed-edge VertiKlean™ mop head material and is fully autoclavable. A push button flow control releases cleaning solution on demand.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 12 cm |
| Width (English) | 18.25 in. |
| Length (Metric) | 55 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 21.5 in. |
| Color Code | White |
| Material | Polyester |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 4.75 in. |
Micronova™ T-Mop™ Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A range of T-mop covers with snaps that fit onto the 180° swivel TMop™ Adapter to effortlessly clean and sanitize cleanroom surfaces, including soft walls, awkward corners, tight spaces and under equipment. Available in a variety of fabrics to meet specific cleaning needs.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec EasyReach Sterile Ultrasonically Sealed Polyester Cleaning Pads - Bulk
Highly absorbent sterile polyester pads ensure even coverage of disinfectant or IPA.
Micronova™ PocketMop™ Flat Head Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These snap-on, flat head mop covers are economical and versatile; ideal for cleaning and sanitizing surfaces and equipment in controlled environments. Available in a variety of fabrics to meet specific cleaning needs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature |
| Width (English) | 4 in. |
| Product Type | Mop |
| Color-coded | No |
| Quantity | 24/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| Head Type | Flat |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ Slim-T™ Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These low-profile, slip-on mop covers fit onto the 180° swivel TMop™ Adapter to effortlessly clean room surfaces, including soft walls, awkward corners, tight spaces and under equipment. Available in a choice of either smooth or textured polyester fabric.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Resistant To | Chemicals |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ Irradiated Plastic ACME Threaded Handles
A series of irradiated, plastic coated fiberglass, fixed length and extendable handles. Designed with ACME Connect threaded ends for use with the entire range of Micronova adapters, mop heads and tools for simplified and versatile cleaning.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Mops |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 6/Cs. |
| Material | Plastic-coated Fiberglass,Plastic |
| For Use With (Application) | Mop Handle for Cleaning and Sanitizing Cleanrooms |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ M-Zone™ MegaSorb™ Microfiber String Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A highly absorbent mop that combines the cleaning efficiency of microfiber with the ease of a looped string mop. The tufted strands are comprised of polyester and nylon filaments, designed to pick up liquids and tiny particles in controlled and critical environments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 40.6 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 16 in. |
| Dimensions | 40.6 x 15.2 cm (16 x 6 in.) |
| Material | Microfiber Polyester,Nylon,Nylon |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Floor Cleaning and Sanitization in Cleanrooms and Controlled Environments |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | String Mop |
| Autoclavable | Autoclavable |
Contec Quicktask Non-Magnetic Mop Frame, Stainless Steel
Flat hinged mop head frames are durable, lightweight and exclusively designed for the QuickTask™ Mop System.
Contec™ EasySat™ Bucketless Floor Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate the need for a bucket or wringer in cleanroom mopping. The Contec™ EasySat™ Bucketless Floor Mop features laser-cut sealed-edge VertiKlean™ mop head material and is fully autoclavable. A push button flow control releases cleaning solution on demand.
Micronova™ ACME Thread Plastic Handle
Plastic coated fiberglass, fixed length and extendable handles. Designed with ACME Connect threaded ends for use with the entire range of Micronova adapters, mop heads and tools for simplified and versatile cleaning.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| For Use With (Equipment) | QP mop adapters and brushes with threaded connection |
| Color-coded | Yes |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Fiberglass,Plastic |
| Resistant To | Common disinfectants and cleaning solutions |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 Certified Facility Certificate of Conformance |
| For Use With (Application) | Mop Handle for Cleaning and Sanitizing Cleanrooms |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ MZone™ FlatMop™ Irradiated Mop Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These irradiated, slip-on, tab removal flat head mop covers are ideal for cleaning and sanitizing all surfaces and equipment in the cleanroom, ISO 5 to 9. Available in a choice of smooth or textured polyester fabrics.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Flat Head Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 24/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Contec QUICKCONNECT PRESS FIT ADAPTOR
The QuickConnect™ Adaptor allows users to connect any QuickConnect handle to the Window Cleaning Squeegee.
Micronova™ PocketMop™ Irradiated Flat Head Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A range of irradiated, snap-on mop covers, that fit onto the PocketMop frame with a 360° swivel that can be locked in a 180° movement, for versatile cleaning and sanitizing surfaces and equipment in cleanrooms. Available in a variety of fabrics to meet specific cleaning needs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature |
| Width (English) | 4 in. |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 24/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Sterility | Sterile |