Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (293)
- (46)
- (253)
- (83)
- (260)
- (11)
Filtered Search Results
Contec™ Quiltec™ Mop Head
Manufactured from 2-ply polyester around a rayon core. Contec™ Quiltec Mop Head is ideal for the highest grade of cleanroom due to the small numbers of particle and fibers.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Mop Head |
| Color-coded | No |
| Color Code | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Contec Replacement Collars
Interchangeable mop handles, available in carbon fiber, anodised aluminum, stainless steel, or fiberglass.
| Product Type | Cleanroom Mop Handle |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Material | Carbon Fiber |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec Quicktask Non-Magnetic Mop Frame, Stainless Steel
Flat hinged mop head frames are durable, lightweight and exclusively designed for the QuickTask™ Mop System.
Contec EasyReach Sterile Ultrasonically Sealed Polyester Cleaning Pads - Bulk
Highly absorbent sterile polyester pads ensure even coverage of disinfectant or IPA.
Micronova SlideMop™ Low-Touch Flat Head Microfiber Mop Cover
The SlideMop™ Low-Touch Flat Head Mop cover is a simple, effective mop system featuring sturdy, collapsible plates that easily slide into the microfiber mop cover and lock into place with an effortless downward push.
Micronova™ ACME Thread Adapters
The two versions of stainless steel ACME adapters connect threaded brush and mop adapters to Quick Disconnect, SSU Series Handles (SSA-3), or connect Quick Disconnect mop adapters to threaded handles (SSA-2).
| For Use With (Equipment) | Threaded Connector for Handles and QD Mop Adapters and Tools |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Material | Electropolished Stainless Steel (304),Polyketone |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ QuickConnect™ Mop Head Frames
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Featuring a quick-connect button for easy attachment to all sizes and styles of Contec™ Quick Connect™ handles. QuickConnect™ Mop Head Frames are specifically designed for use with the Contec™ family of mopping systems.
| Product Type | Mop Head Frame |
|---|---|
| For Use With (Application) | Designed for Use in Pharmaceutical and Medical Device Manufacturing Facilities, or Other Similar Critical or Controlled Environments. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ VertiKlean™ MAX™ Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clean walls, ceilings and other hard-to-reach surfaces with ease. VertiKlean™ MAX™ Mop Heads easily snap onto frames and last longer than traditional mops.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Mop Head |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Contec™ Quick Connect Dust Mop Frame, 48 in.
Mop frame intended to use with the MicroGenesis Disposable Microfiber Mop Pad, which is a 100% synthetic, single-use cleaning solution designed for ISO Class 8 environments and above. It effectively captures fine particles and large debris, providing superior contaminant removal in both wet and dry applications.
Micronova™ DryMop™ System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A large zinc flat head mop frame with articulating head that works with a smooth knit polyester cover and metal handle, designed to be used damp or dry for fine cleaning of large surface areas in controlled environments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Quantity | 1 Ea. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Dry and Dust Mop in Controlled Environments |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ FlexBrush™ and Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These S and J-shaped nylon bristle brushes feature a flexible core that allows the user to shape the brush for custom applications, making them ideal for cleaning pipe exteriors, fittings and railings. Optional covers available with a choice of fabrics to enhance sanitation.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be laundered and reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Length (Metric) | 36.8 cm |
| For Use With (Equipment) | FlexBrush |
| Product Type | Flat Head Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 14.5 in. |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Overhead Piping, Railings and Cleanroom Fixtures |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ Slim-T™ Irradiated Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These irradiated, low-profile, slip-on mop covers fit onto the 180° swivel TMop™ Adapter to effortlessly clean room surfaces, including soft walls, awkward corners, tight spaces and under equipment. Available in a choice of either smooth or textured polyester fabric.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Width (English) | 2.5 in. |
| Product Type | Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 12/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 6.4 cm |
| Sterility | Sterile |
Micronova™ PadMop™ Irradiated Covered Sponge Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This irradiated, brick style, covered sponge mop is designed to apply optimum amounts of disinfectant to cope with large surface areas, shelving, door jambs and corners in pharmaceutical production or aseptic processing areas.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Width (English) | 5 in. |
| Product Type | Mop |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 12/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Sterility | Sterile |
Micronova™ PadMop™ Covered Sponge Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This brick style, covered sponge mop is designed to apply optimum amounts of disinfectant to cope with railings, shelving, door jambs, corners and large surface areas in pharmaceutical production areas.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Width (English) | 5 in. |
| Length (Metric) | 45.7 cm |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Length (English) | 18 in. |
| Quantity | 12/Cs. |
| Dimensions | 45.7 x 12.7 cm (18 x 5 in.) |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Mop |
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ RollerTool™ Adapter
This mop adapter features dual stainless steel plates that work with a choice of irradiated covers to clean upper and lower 3-inch roller bottle incubators in the cleanroom. Covers are gamma irradiated and available in a choice of three fabrics for specialized cleaning.