Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (5)
- (105)
- (152)
- (28)
- (2)
- (25)
- (8)
- (57)
- (1)
- (40)
- (2)
- (1)
- (104)
- (133)
- (1)
- (2)
- (32)
- (26)
- (190)
- (13)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (6)
- (65)
- (1)
- (13)
- (1)
- (66)
- (292)
- (1)
- (8)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (1)
- (31)
- (1)
- (73)
- (10)
- (8)
- (1)
- (90)
- (1)
- (22)
- (6)
- (35)
- (49)
- (30)
- (35)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (34)
- (14)
- (1)
- (1)
- (9)
- (20)
- (98)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (31)
- (78)
- (81)
- (4)
- (8)
- (4)
- (241)
- (77)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm GC Vial Stoppers (Level 1)
Use SureSTART 20 mm Stoppers (Level 1) for your everyday GC chromatography analysis.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.3 mL |
| Diameter (Metric) Opening | 12 mm |
| Description | Large opening |
| Product Type | Fused Insert |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| No. per Pack | 100 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps with screw vials that have a 9 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps, Level 1 Everyday Analysis
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Select Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps for chromatography approved, cost optimized products that are suitable for everyday analyses and compatible with all instrument types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Color | Silver |
| Level | Level 1 |
| Material | Aluminum |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART |
Fisherbrand™ Vial Screw Caps
Vial Screw Caps are for externally threaded sample tubes and feature long skirts and a super-fast thread design that allows them to be removed or sealed with single turn.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Septum | No |
| Quantity | 1000 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | External thread sample tubes (T501) |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ Unlined Aluminum Tear-Off Seals
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tear-off seal can be removed completely allowing content to pour from bottle
| Quantity | 1000/Cs. |
|---|---|
| Material | Aluminum |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps, Level 1 Everyday Analysis
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Select Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps for chromatography approved, cost optimized products that are suitable for everyday analyses and compatible with all instrument types.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 1 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Snap Caps, Level 3 High Performance Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Snap Caps with snap vials that have an 11 mm opening for ultimate performance and sensitivity from your methods, while maintaining the highest levels of sample security and integrity.
| Product Type | Snap Cap |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Snap Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Snap Caps with snap vials that have an 11 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Product Type | Snap Cap |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Level | Level 2 |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm ScrewTin Autosampler Vial Caps with FEP/Natural Rubber Septa
Available in multiple colors and package sizes.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Screw Cap |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | FEP, Natural Rubber, FEP |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp Seals with PTFE/Silicone Septa
Used as an air-tight seal, and prevents contamination
| Material | Silicone,PTFE,Aluminum (Seal) |
|---|
DWK Life Sciences Wheaton™ I-LOC Closures
Eliminate use of separate aluminum seal and rubber stopper
| Material (Liner) | Bromobutyl |
|---|---|
| Product Type | Screw Cap |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Septum | Rubber |
| Diameter (Metric) Inner | 11 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm Crimp Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm Crimp Caps with crimp vials that have a 20 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Thickness (Metric) | 3 mm |
|---|---|
| Closure Size | 20 mm |