Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (5)
- (105)
- (152)
- (28)
- (2)
- (25)
- (8)
- (57)
- (1)
- (40)
- (2)
- (1)
- (104)
- (133)
- (1)
- (2)
- (32)
- (26)
- (190)
- (13)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (6)
- (65)
- (1)
- (13)
- (1)
- (66)
- (292)
- (1)
- (8)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (1)
- (31)
- (1)
- (73)
- (10)
- (8)
- (1)
- (90)
- (1)
- (22)
- (6)
- (35)
- (49)
- (30)
- (35)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (34)
- (14)
- (1)
- (1)
- (9)
- (20)
- (98)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (31)
- (78)
- (81)
- (4)
- (8)
- (4)
- (241)
- (77)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm GC Vial Stoppers (Level 1)
Use SureSTART 20 mm Stoppers (Level 1) for your everyday GC chromatography analysis.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.3 mL |
| Diameter (Metric) Opening | 12 mm |
| Description | Large opening |
| Product Type | Fused Insert |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| No. per Pack | 100 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps with screw vials that have a 9 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps, Level 1 Everyday Analysis
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Select Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps for chromatography approved, cost optimized products that are suitable for everyday analyses and compatible with all instrument types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Color | Silver |
| Level | Level 1 |
| Material | Aluminum |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART |
Fisherbrand™ Vial Screw Caps
Vial Screw Caps are for externally threaded sample tubes and feature long skirts and a super-fast thread design that allows them to be removed or sealed with single turn.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Septum | No |
| Quantity | 1000 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | External thread sample tubes (T501) |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial Caps with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Available in multiple colors and package sizes.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone/PTFE |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | PTFE/Silicone/PTFE |
| Material | Polypropylene |
| Description | Black polypropylene cap |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Certified Polypropylene Caps with Septa
Certified closure type blue polypropylene snap cap
| Color | Blue |
|---|---|
| Material | Polypropylene,PTFE |
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences™ MicroLiter™ 11 mm Crimp Top Autosampler Vial Seals
MicroLiter™'s 11 mm, crimp top autosampler vial seals are available in multiple colors and septa types.
DWK Life Sciences™ MicroLiter™ 11 mm Crimp Top Autosampler Vial Seals
MicroLiter™'s 11 mm, crimp top autosampler vial seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | Autosampler Vials |
| Closure Size | 11 mm |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm AlumiTin Crimp Top Headspace Vial Seals
MicroLiter 20 mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Material | Aluminum |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 20mm Magnetic Large Opening Crimp Top Headspace Vial Seals
MicroLiter 20mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Material | Steel |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Aluminum Crimp Top Headspace Vial Seals
MicroLiter 20 mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Pressure Release Crimp Top Headspace Vial Seals
MicroLiter 20 mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Closure Size | 20 mm |
|---|---|
| Color | Silver |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Bi-Metal Crimp Top Headspace Vial Seals
MicroLiter 20 mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| Closure Size | 20 mm |
| Material | Steel |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |