Centrifugal Filter Devices
- (10)
- (4)
- (22)
- (50)
- (15)
- (8)
- (156)
- (5)
- (2)
- (8)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (256)
- (5)
- (19)
- (231)
- (4)
- (38)
- (42)
- (5)
- (4)
- (1)
- (27)
- (35)
- (10)
- (26)
- (31)
- (2)
- (4)
- (14)
- (139)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (10)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-4 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 124 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3 cm2 |
Corning™ Costar™ Spin-X™ Centrifuge Tube Filters, CA Membrane
Consisting of a membrane-containing filter unit within a polypropylene centrifuge tube. Corning™ Costar™ Spin-X™Centrifuge Tube Filters effectively filters small sample volumes by centrifugation for bacteria removal, particle removal, HPLC sample preparation, removal of cells from media and purification of DNA from agarose and polyacrylamide gels.
| Type | Spin-X |
|---|---|
| Material (Membrane) | Cellulose Acetate |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-0.5 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 4.99 cm |
| Diameter (Metric) | 10.8 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Length (English) | 0.196 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Max. Force | 14,000 xG for concentration spin; 1000 xG for reverse spin |
| Filtration Area | 1 cm2 |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-15 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 121 mm |
| Diameter (Metric) | 29.7 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 7.6 cm2 |
Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards and Caps
Optimize cell yield with the Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards and Caps.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | EZ Single Cytofunnel™, With Filter Cards and Caps |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 0.1 to 0.5 mL |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Double Cytofunnel™, With Filter Cards and Caps |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 0.05 to 0.25 mL |
Epredia™ Single Cytofunnel™ with Brown Filter Cards
Hold sample volumes of 0.4mL or less with the Epredia™ Single Cytofunnel™ with Brown Filter Cards.
Epredia™ TPX Single Sample Chamber, Caps and Filter Cards
For use with disposable white filter cards for sample volumes up to 0.5 mL and for use with disposable brown filter cards for sample volumes of 0.4 mL or less.
Simport™ Scientific CytoSep™ Funnels for Shandon™ Cytospin 4™ Centrifuges
CytoSep™ Funnels for Shandon™ Cytospin 4™ Centrifuges for use with Thermo Scientific™ Shandon Cytospin 4 Centrifuges.
| For Use With (Equipment) | Shandon Cytospin 4 |
|---|
Simport™ Scientific CytoSep™ Single Sample Chambers
CytoSep™ Single Sample Chambers for use with Wescor Cyto-System.
Sartorius Vivaspin™ 15R Centrifugal Concentrators
Features a Hydrosart™ modified regenerated cellulose membrane. Sartorius Vivaspin 15R Centrifugal Concentrators are ideal when extremely high recovery rate and very low adsorption is required, e.g. applications such as concentration and desalting of immunoglobulin fractions. Available in a range of MWCO.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Concentrator |
| Length (Metric) | 116 mm |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Material (Membrane) | Hydrosart |
| Sample Volume | 15 mL |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3.87 cm2 |
Sartorius Vivaspin™ 6 Centrifugal Concentrators
Achieve fast sample concentration and high recovery. Sartorius Vivaspin™ 6 Centrifugal Concentrators are the only device of its size that can process 6mL samples. They feature twin vertical membranes and built-in dead stop pockets. Available with PES membranes in a wide range of molecular weight cut-offs.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 122 mm |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 6 mL |
| Sample Volume | 6 mL |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 2.58 cm2 |
Sartorius Air Pressure Controller (APC) for Vivacell Models
Use in combination with Vivacell™ Products to regulate and apply pressure to Vivacell™ units. Can be used with any pressure source.
Thermo Scientific™ 750μL Nonsterile Micro-Centrifugal Filters
Filter volumes as low as 50μL with low hold-up volume with these 750μL polypropylene micro-centrifugal filters.
| Type | Microcentrifugal Filter |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Housing Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) | 750 μL |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Target2 |