Centrifugal Filter Devices
- (10)
- (4)
- (22)
- (50)
- (15)
- (8)
- (156)
- (5)
- (2)
- (8)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (256)
- (5)
- (19)
- (231)
- (4)
- (38)
- (42)
- (5)
- (4)
- (1)
- (27)
- (35)
- (10)
- (26)
- (31)
- (2)
- (4)
- (14)
- (139)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (10)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Microcon™ Centrifugal Filters with Biomax™ Membrane
These Microcon™ Centrifugal Filter with Biomax™ Membrane are 0.5 mL centrifugal filters that are ideal for concentration and desalting of biomolecules.
| Diameter (Metric) | 12.3 mm |
|---|---|
| Material (Membrane) | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Microcon DNA Fast Flow Centrifugal Filter Unit with Ultracel Membrane
This 0.5 mL centrifugal filter is optimized for the concentration and recovery of genomic DNA with SDS buffer.
StatLab Sakura Cyto-Tek Base Holder
Disposable component used in a cytocentrifuge to hold the fluid chamber and filter paper during the process of preparing cell samples for slides
GBiosciences™ SpinOut Micro-Filtration Centrifugal Filter/Concentrator
SpinOUT™ centrifugal filter devices offer rapid and efficient concentration and purification of biological samples.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filter |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Material (Membrane) | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
GBiosciences™ SpinOut Ultra-Filtration Centrifugal Filter/Concentrator
SpinOUT™ centrifugal filter devices offer rapid and efficient concentration and purification of biological samples.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filter |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Material (Membrane) | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Amicon™ Pro Purification System
Collapses the protein purification workflow into as few as three spins, in a single device
Sartorius Vivaspin™ 15R Centrifugal Concentrators
Features a Hydrosart™ modified regenerated cellulose membrane. Sartorius Vivaspin 15R Centrifugal Concentrators are ideal when extremely high recovery rate and very low adsorption is required, e.g. applications such as concentration and desalting of immunoglobulin fractions. Available in a range of MWCO.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Concentrator |
| Length (Metric) | 116 mm |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Material (Membrane) | Hydrosart |
| Sample Volume | 15 mL |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3.87 cm2 |
Thermo Scientific™ 25mL Nonsterile Centrifugal Filters
Filter volumes up to 25mL with these 25mL polypropylene centrifugal filters.
| Type | Centrifugal Filter |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Benchtop or Floor Model Centrifuge |
| Housing Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) | 25 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Target2 |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-0.5 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 4.99 cm |
| Diameter (Metric) | 10.8 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Length (English) | 0.196 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Max. Force | 14,000 xG for concentration spin; 1000 xG for reverse spin |
| Filtration Area | 1 cm2 |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filters |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Volume (Metric) | 15 to 70 mL |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ Costar™ Spin-X™ Centrifuge Tube Filters, CA Membrane
Consisting of a membrane-containing filter unit within a polypropylene centrifuge tube. Corning™ Costar™ Spin-X™Centrifuge Tube Filters effectively filters small sample volumes by centrifugation for bacteria removal, particle removal, HPLC sample preparation, removal of cells from media and purification of DNA from agarose and polyacrylamide gels.
| Type | Spin-X |
|---|---|
| Material (Membrane) | Cellulose Acetate |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
Sartorius Vivaspin™ Turbo 15 PES Centrifugal Concentrators
Combines high-flux, twin membranes with a sleek internal design for superior performance. Sartorius Vivaspin™ Turbo 15 Centrifugal Concentrators deliver ultra-fast concentration and virtually complete concentrate recovery. Available in a range of MWCO in 12-packs or convenient 48-pack cases.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 11.8 cm |
| Housing Material | Polystyrene |
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 11 mL |
| Sample Volume | 15 mL |
| For Use With (Application) | Concentration, desalting or buffer exchange applications |
| Width (Metric) | 27 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Max. Force | 4,000 x g |
| Filtration Area | 7.2 cm2 |
| Type | Centrifugal Concentrator |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Filter Type | Ultrafiltration |