Restriction Enzymes
Restriction enzymes cleave DNA into fragments at or near specific recognition sequences known as restriction sites; also known as restriction endonuclease, or restrictase. Products include various restriction enzymes, kits, buffers, etc.
Catégorie de recherche
- (62)
- (579)
- (1)
ER de type IIS
- (547)
- (74)
- (1)
Enzyme
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
Température de réaction optimale
- (10)
- (558)
- (1)
- (2)
- (21)
- (25)
Sensible à l’inactivation par la chaleur
- (88)
- (528)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Les produits de certains de nos fournisseurs ne s'affichent pas dans les résultats de la recherche filtrée. Veuillez
supprimer tous les filtres
pour voir ces produits.
Rechercher dans les résultats
Recherche par mot-clé:
Effacer la recherche
1
–
15
de
537
résultats
| Tampon de stockage | 20mM Tris HCl (pH 7.8 at 25°C), 100mM NaCl, 0.1mM EDTA, 1mM DTT, 0.02% Triton™ X-100, 0.2mg/mL BSA, 50% Glycerol |
|---|---|
| Composants | 25 to 50% Water, >50% Glycerin |
| Type de produit | NotI |
| Site de coupe | GC.GGCCGC |
| pH | 7.4 |
| Concentration | 10 U/μL |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | Keep container tightly closed |
| À utiliser avec (application) | >90% of DNA fragments can be ligated and re-cut after 50-fold over-digestion with Not I |
| Tampon de stockage | 10mM Tris HCl (pH 8.2 at 25°C), 200mM KCl, 1mM DTT, 0.1mM EDTA, 0.5mg/mL BSA, 50% Glycerol |
|---|---|
| Température de l’incubateur | 37°C |
| Composants | 25 to 50% Water, >50% Glycerin, 1 to 2.5% Sodium Chloride |
| Type de produit | BglII |
| Site de coupe | A.GATCT |
| pH | 7.4 |
| Concentration | 10 U/μL |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | Keep container tightly closed |
| À utiliser avec (application) | >95% of DNA fragments can be ligated and re-cut after 50-fold over-digestion with BglII |
| Tampon de stockage | 10mM Tris HCl (pH 7.4 at 25°C), 100mM KCl, 1mM EDTA, 1mM DTT, 0.2mg/mL BSA, 50% Glycerol |
|---|---|
| Température de l’incubateur | 30°C |
| Composants | 10X OPTIZYME™ Buffer 4 |
| Type de produit | SmaI |
| Site de coupe | CCC.GGG |
| pH | 7.4 |
| Concentration | 10 U/μL |
| Forme | Liquid |
| À utiliser avec (application) | >90% of pUC19 DNA fragments can be ligated and re-cut after 50-fold over-digestion with SmaI |
| Tampon de stockage | 10mM Tris HCl (pH 7.5 at 25°C), 250mM KCl, 1mM DTT, 0.1mM EDTA, 0.2mg/mL BSA, 50% Glycerol |
|---|---|
| Température de l’incubateur | 37°C |
| Composants | 25 to 50% Water, >50% Glycerin, 1 to 2.5% Potassium Chloride |
| Type de produit | HindIII |
| Site de coupe | A.AGCTT |
| Concentration | 10 U/μL |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | Keep container tightly closed |
| À utiliser avec (application) | >95% of DNA fragments can be ligated and re-cut after 50-fold over-digestion with HaeIII |
| Tampon de stockage | 10mM Tris HCl (pH 8 at 25°C), 50mM KCl, 1mM DTT, 0.1mM EDTA, 0.5mg/mL BSA, 50% Glycerol |
|---|---|
| Température de l’incubateur | 37°C |
| Composants | >50% Water, 25 to 50% Glycerin |
| Type de produit | ClaI (Bsu15I) |
| Site de coupe | AT.CGAT |
| pH | 7.4 |
| Concentration | 10 U/μL |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | Keep container tightly closed |
Thermo Scientific™ Cfr10I (BsrFI) (10 U/μL)
Cut R^CCGGY sites with Cfr10I (BsrFI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in its own unique buffer (Isoschizomers: Bse118I, BsrFI, BssAIm).
Thermo Scientific™ Eco57I (AcuI) (5 U/μL)
The Eco57I (AcuI) restriction enzyme recognizes CTGAAG(16/14)^ sites and cuts best at 37°C in G (+SAM) buffer (Isoschizomers: AcuI).
| ER de type IIS | Yes |
|---|---|
| Température de réaction optimale | 37°C |
| Catégorie de recherche | Scarless Cloning |
| Sensibilité à la méthylation | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Type de produit | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Eco57I (AcuI) |
| Sensible à l’inactivation par la chaleur | Yes |
| Concentration | 5 U/μL |
| Tampon compatible | 10X Buffer G |
Thermo Scientific™ SmaI, HC (50 U/μL)
Cut at CCC^GGG sites with SmaI restriction enzyme, which performs best at 30°C in Tango buffer (Isoschizomers: TspMI, XmaCI, XmaI).