DMEM Cell Culture Media
- (4)
- (101)
- (15)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (11)
- (38)
- (15)
- (60)
- (18)
- (2)
- (2)
- (2)
- (46)
- (1)
- (57)
- (6)
- (49)
- (2)
- (53)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (16)
- (3)
- (1)
- (2)
- (37)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (57)
- (14)
- (68)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (20)
- (45)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light |
| Forme | Liquid |
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| pH | 7.0 to 7.4 |
| Avec additifs | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Sodium Pyruvate, and 25mM HEPES, Without L-Glutamine
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| pH | 7 to 7.4 |
| Sans additif | No Glutamine |
| Avec additifs | Glucose,Sodium Pyruvate,HEPES |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |
Gibco™ DMEM, high glucose, pyruvate
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Lignée cellulaire | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Sans additif | No HEPES |
| Concentration | 1 X |
| Type de cellule | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Conditions d’expédition | Ambient |
| Avec additifs | High Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Forme | Liquid |
Gibco™ DMEM, high glucose, HEPES
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
|---|---|
| Forme | Liquid |
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
Corning™ glutagro™ DMEM Medium
Provides improved stability over the L-glutamine media supplement. Corning™ glutagroTM DMEM Medium is augmented with glutagro Supplement, 4.5g/L glucose, Phenol Red.
Gibco™ DMEM, high glucose, GlutaMAX™ Supplement
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Sans additif | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Concentration | 1 X |
| Forme | Liquid |
Gibco™ DMEM, powder, low glucose, pyruvate
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Lignée cellulaire | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
|---|---|
| Gamme de produits | Gibco |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Sans additif | No HEPES,No Sodium Bicarbonate |
| Type de cellule | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | Low Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
| Forme | Powder |
Cytiva Life Sciences™ HyClone™ Dulbecco's Modified Eagle Medium with Low Glucose: Powder
Supports cell growth in research and biomanufacturing cell culture processes.
| Description | Low Glucose |
|---|---|
| Type de produit | Modified Eagle Medium |
| Forme | Powder |
Gibco™ DMEM, high glucose
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Lignée cellulaire | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
|---|---|
| Type de produit | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Concentration en glucose | 4500 mg/L |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Avec additifs | High Glucose,Glutamine,Phenol Red |
| Forme | Liquid |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Sans additif | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Type de cellule | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ DMEM, low glucose, GlutaMAX™ Supplement, pyruvate
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Type de produit | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Sans additif | No HEPES |
| Concentration | 1X |
| Avec additifs | GlutaMAX,Low Glucose,Sodium Pyruvate,Phenol Red |
| Forme | Liquid |
Gibco™ DMEM, low glucose, pyruvate, HEPES
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Corning™ DMEM (Dulbecco’s Modified Eagle’s Medium)
Dulbecco's Modified Eagle's Medium (DMEM) is a modification of Basal Medium Eagle (BME) containing four-fold concentrations of the amino acids and vitamins found in BME
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| Niveau d’endotoxines | <0.25 EU/mL |
| Contenu et stockage | 2°C to 8°C |