DMEM Cell Culture Media
- (105)
- (17)
- (1)
- (1)
- (38)
- (15)
- (60)
- (18)
- (51)
- (11)
- (2)
- (2)
- (59)
- (1)
- (6)
- (46)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (37)
- (55)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (16)
- (59)
- (3)
- (2)
- (2)
- (13)
- (70)
- (20)
- (5)
- (45)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| pH | 7.0 to 7.4 |
Gibco™ DMEM, high glucose, GlutaMAX™ Supplement, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| With Additives | High Glucose,GlutaMAX,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
Corning™ glutagro™ DMEM Medium
Provides improved stability over the L-glutamine media supplement. Corning™ glutagroTM DMEM Medium is augmented with glutagro Supplement, 4.5g/L glucose, Phenol Red.
Gibco™ DMEM, powder, low glucose, pyruvate
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| With Additives | Low Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Form | Powder |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Bicarbonate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
Cytiva Life Sciences™ HyClone™ Dulbecco's Modified Eagle Medium with Low Glucose: Powder
Supports cell growth in research and biomanufacturing cell culture processes.
| Description | Low Glucose |
|---|---|
| Product Type | Modified Eagle Medium |
| Form | Powder |
Gibco™ BenchStable™ DMEM
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Content And Storage | Store at room temperature. Protect from light. |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Sodium Pyruvate,No HEPES |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 9001: 2015 standard |
| Green Features | ACT Ecolabel (Silver) |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,GlutaMAX,Phenol Red |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | BenchStable |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Sodium Pyruvate, and 25mM HEPES, Without L-Glutamine
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glucose,Sodium Pyruvate,HEPES |
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine |
| pH | 7 to 7.4 |
| Sterility | Sterile |
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 1g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 1g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
Corning™ Iscove's Modification of DMEM
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ Iscove's Modification of DMEM is a highly enriched synthetic medium optimized for rapidly proliferation cultures of high cell density.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | Iscove's Modification of DMEM media |
| Form | Liquid |
| pH | 7 to 7.4 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ DMEM (1X), w/4.5g/L Glucose, 2.25g/L Sodium Bicarbonate, and L-Glutamine
Used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
Gibco™ DMEM, low glucose, GlutaMAX™ Supplement, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| With Additives | GlutaMAX,Low Glucose,Sodium Pyruvate,Phenol Red |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1X |
| Sterility | Sterile-filtered |
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ DMEM (1X), w/4.5g/L Glucose, 2.25g/L Sodium Bicarbonate
Used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
Gibco™ DMEM, high glucose, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |