DMEM Cell Culture Media
- (105)
- (17)
- (1)
- (1)
- (38)
- (15)
- (60)
- (18)
- (51)
- (11)
- (2)
- (2)
- (59)
- (1)
- (6)
- (46)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (37)
- (55)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (16)
- (59)
- (3)
- (2)
- (2)
- (13)
- (70)
- (20)
- (5)
- (45)
Filtered Search Results
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| pH | 7.0 to 7.4 |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's High Glucose Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Glutamine,Glucose |
| Product Type | DMEM/High glucose with L-glutamine; without sodium pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Sodium Pyruvate |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sterility | Sterile-filtered |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
Gibco™ DMEM, high glucose, no glutamine, no phenol red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No HEPES,No Phenol Red,No Sodium Pyruvate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ DMEM, no glucose
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Gibco™ DMEM, low glucose, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| With Additives | Low Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ DMEM, high glucose, no phosphates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Gibco™ Advanced DMEM
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Advanced DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium that allows the culture of mammalian cells with reduced Fetal Bovine Serum (FBS) supplementation.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | MDBK, HepG2, COS-7, A549, MDCK, WI-38, and Vero |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No HEPES |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Phenol Red,Sodium Pyruvate,Non Essential Amino Acids (NEAA) |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Reduced Serum |
Gibco™ DMEM, powder, high glucose, pyruvate
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Form | Powder |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Bicarbonate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| With Additives | High Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 36 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ DMEM, low glucose, pyruvate, no glutamine, no phenol red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
Gibco™ DMEM, powder, high glucose
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Form | Powder |
|---|---|
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
Gibco™ DMEM, high glucose, pyruvate, no glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No HEPES |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) 1X1, Powder
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) 1X1, Powder is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM Media |
Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM)
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over the original formulation. Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| Quantity | 6 x 500 mL |
Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM)
Sterile IVD classical media. Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) is substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal that ensures improved stability over the original formulation.