DMEM Cell Culture Media
- (105)
- (17)
- (1)
- (1)
- (38)
- (15)
- (60)
- (18)
- (51)
- (11)
- (2)
- (2)
- (59)
- (1)
- (6)
- (46)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (37)
- (55)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (16)
- (59)
- (3)
- (2)
- (2)
- (13)
- (70)
- (20)
- (5)
- (45)
Filtered Search Results
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| pH | 7.0 to 7.4 |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's High Glucose Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Glutamine,Glucose |
| Product Type | DMEM/High glucose with L-glutamine; without sodium pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Sodium Pyruvate |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ DMEM, high glucose, no glutamine, no phenol red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No HEPES,No Phenol Red,No Sodium Pyruvate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ DMEM (1X), w/4.5g/L Glucose, 2.25g/L Sodium Bicarbonate, and L-Glutamine
Used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
Gibco™ DMEM, high glucose, GlutaMAX™ Supplement, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| With Additives | High Glucose,GlutaMAX,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ DMEM, high glucose, no glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Phenol Red |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ CTS™ KnockOut™ DMEM
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CTS KnockOut D-MEM is a basal medium optimized for the growth of undifferentiated human embryonic (hESCs) and induced pluripotent stem cells (hiPSCs).
Gibco™ DMEM, high glucose
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Glucose Concentration | 4500 mg/L |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Glutamine,Phenol Red |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ DMEM, low glucose, GlutaMAX™ Supplement, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| With Additives | GlutaMAX,Low Glucose,Sodium Pyruvate,Phenol Red |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1X |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ DMEM, low glucose, pyruvate, HEPES
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Corning™ DMEM (Dulbecco’s Modified Eagle’s Medium)
Dulbecco's Modified Eagle's Medium (DMEM) is a modification of Basal Medium Eagle (BME) containing four-fold concentrations of the amino acids and vitamins found in BME
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM Media |
| Endotoxin Level | <0.25 EU/mL |
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
Corning™ glutagro™ DMEM Medium
Provides improved stability over the L-glutamine media supplement. Corning™ glutagroTM DMEM Medium is augmented with glutagro Supplement, 4.5g/L glucose, Phenol Red.
Gibco™ DMEM, powder, low glucose, pyruvate
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| With Additives | Low Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Form | Powder |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Bicarbonate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |