Specialty Surface Cellware and Inserts
- (42)
- (46)
- (1)
- (3)
- (1)
- (42)
- (2)
- (4)
- (15)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (4)
- (8)
- (28)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (5)
- (8)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (4)
- (6)
- (10)
- (140)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (69)
- (15)
- (16)
- (1)
- (26)
- (5)
- (1)
- (19)
- (6)
- (6)
- (10)
- (6)
- (9)
- (1)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (9)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Corning™ Transwell™ Multiple Well Plate with Permeable Polyester Membrane Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Featuring a microscopically transparent polyester membrane that is TC-treated for optimal cell attachment and growth. Corning™ Transwell™ Multiwell Plate with Polyester Membrane Inserts provide better visibility under phase contrast microscopy and allow assessment of cell viability and monolayer formation.
| Color | Clear |
|---|---|
| Surface Treatment | TC-Treated |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | TC-Treated |
Corning™ Transwell™ Multiple Well Plate with Permeable Polycarbonate Membrane Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Patented self-centering design provides independent access to both apical and basolateral membranes of the cell monolayer. Corning™ Transwell™Multiple Well Plate with Permeable Polycarbonate Membrane Inserts provide an ideal solution for studying anchorage-dependent and -independent cells.
| Type | Pre-loaded Microporous Insert in Tissue Culture Plate |
|---|---|
| Color | Clear |
| Surface Treatment | TC-Treated |
| Material | Polycarbonate |
| For Use With (Application) | Epithelial and endothelial cell culture; transport, migration/invasion, co-culture, and microbial pathogenesis studies |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | TC-Treated |
Thermo Scientific™ 96 Well Black/Clear Bottom Plate, Collagen I Coated Surface, Pack of 5
Color:Black, Clear Bottom; Lid:With Lid; Type: Optical Polymer Base
MilliporeSigma™ Millicell™ Culture Plate Inserts: HATF
Designed for improved cell differentiation and expanded applications involving analytical cell biology
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Millicell™ Hanging Cell Culture Insert
Polyethylene Terephthalate hanging cell culture insert used in a 24-well plate.
Thermo Scientific™ Nunclon™ Sphera™ 96-Well, Nunclon Sphera-Treated, U-Shaped-Bottom Microplate
Color: Clear; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Type | Microplate |
| No. of Wells | 96 |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Nunclon Sphera-Treated |
| Material | Polystyrene |
| Certifications/Compliance | Animal origin-free; nonpyrogenic, endotoxin <0.5 EU/mL; USP biological reactivity class VI; SAL 10-6; ANSI/SBS 1-2004 |
| Volume (Metric) Well | 300 μL |
| Well Shape | U |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | Nunc |
Corning™ Transwell™ with Polycarbonate Membrane Insert
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Transwell™ with 0.4 μm thick translucent polycarbonate membrane is treated for optimal cell attachment.
Thermo Scientific™ Nunc™ Multidishes with UpCell™ Surface
Support non-enzymatic harvesting of adherent cells for preservation of cell viability and surface proteins.
| Type | Multi Dish |
|---|---|
| Color | Clear |
| No. per Case | 6 |
| No. per Pack | 1 |
| Well Shape | Rectangular, Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Sterile |
BioCoat™ Matrigel™ Invasion Chamber with Corning™ Matrigel Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide rapid and reproducible quantification of cell invasion in vitro. Corning™ BioCoat™ Matrigel™ Invasion Chamber with Corning Matrigel Matrix™ cell culture inserts are pre-coated with extracellular matrix proteins for applications requiring a protein-coated cell surface, such as cell adhesion, growth, invasion, migration and differentiation.
| Pore Size | 8 μm |
|---|---|
| No. per Case | 24/Cs. |
| Material | PET |
| For Use With (Application) | Studies in which minimal interference by growth factors is desirable |
| Surface Coating | Matrigel™ Matrix |
Corning™ BioCoat™ Control Insert, PET Membrane
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use alongside BD BioCoat™ inserts when studying effects of the ECM component present on the BD BioCoat cell culture insert
| Type | Well Plate |
|---|---|
| No. per Case | 24/Cs. |
| Material | PET |
| Storage Requirements | 2° to 8°C |
| Surface Coating | BioCoat Control |
Corning™ BioCoat™ Collagen I Glass Multiwell Culture Slide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines
| Type | Culture Slide |
|---|---|
| No. per Case | 12/Cs. |
| No. per Pack | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | Adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines |
| Surface Coating | Collagen I |
Corning™ BioCoat™ Fibronectin Culture Slide, Human
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tested for their ability to promote attachment and spreading of BHK-21 hamster kidney cells
| No. per Case | 12/Cs. |
|---|---|
| No. per Pack | 3/Pk. |
| Storage Requirements | 2° to 8°C |
| For Use With (Application) | Adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines |
| Surface Coating | Fibronectin |
MilliporeSigma Millicell Hanging Cell Culture Inserts
Millicell™ hanging cell culture inserts with track-etched PET membrane promote natural growth and differentiation of various cell types
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 15.5 mm |
| Type | Cell Culture Insert |
| For Use With (Equipment) | Culture Plate |
| Packaging | Individually Blister Packaged |
| Surface Treatment | TC-treated |
| Material | PET |
| No. per Pack | 48/Pk. |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Snapwell™ Culture Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed with a ring supported membrane for use with diffusion or Ussing chambers once cells are grown to confluence. Corning™ Snapwell™ Culture Inserts are primarily used for transport and electrophysiological studies.
| Pore Size | 0.4 μm |
|---|---|
| Type | Culture Insert |
| Culture Area | 1.12 cm2 |
| Description | 6 inserts and 6-well plate |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Case | 24/Cs. |
| No. per Pack | 6/Pk. |
| Sterility | Sterile |
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine/Laminin Culture Slide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tested for the ability to promote neurite outgrowth with NG108 rat glioma/mouse neuroblastoma cells