Specialty Surface Cellware and Inserts
- (42)
- (46)
- (1)
- (3)
- (1)
- (42)
- (2)
- (4)
- (15)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (4)
- (8)
- (28)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (5)
- (8)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (4)
- (6)
- (10)
- (140)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (70)
- (15)
- (16)
- (1)
- (26)
- (5)
- (1)
- (20)
- (6)
- (6)
- (10)
- (6)
- (9)
- (1)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (9)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Millicell™ Hanging Cell Culture Insert
Polyethylene Terephthalate hanging cell culture insert used in a 24-well plate.
Corning™ Transwell™ with Polycarbonate Membrane Insert
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Transwell™ with 0.4 μm thick translucent polycarbonate membrane is treated for optimal cell attachment.
MilliporeSigma™ Millicell™ Hanging Cell Culture Insert
Polyethylene Terephthalate hanging cell culture insert used in a 24-well plate.
MilliporeSigma™ Millicell-24 Cell Culture Insert Plate
Millicell-24 Cell Culture Insert Plate is a single-well feeder tray made of sterile polycarbonate.
Falcon™ Cell Culture Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use with 24-well plates. Falcon™ Cell Culture Inserts (cell culture on permeable supports) results in greater morphological and/or physiological differentiation of many cell types.
| Type | Membrane |
|---|---|
| Culture Area | 0.3 cm2 |
| No. of Wells | 24 |
| For Use With (Equipment) | 24 Well Plate |
| Surface Treatment | TC-Treated |
| No. per Case | 48/Cs. |
| Diameter (Metric) Filter | 6.4 mm |
| Material | PET |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | TC-Treated |
Falcon™ Cell Culture Inserts: For Use With 12-Well Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cell culture on permeable supports results in greater morphological and/or physiological differentiation of many cell types
| Culture Area | 0.9 cm2 |
|---|---|
| No. of Wells | 12 |
| For Use With (Equipment) | 12 Well Plate |
| Surface Treatment | TC-Treated |
| No. per Case | 48/Cs. |
| Diameter (Metric) Filter | 10.5 mm |
| Material | PET |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | TC-Treated |
Falcon™ Cell Culture Inserts: For Use With 6-Well Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cell culture on permeable supports results in greater morphological and/or physiological differentiation of many cell types
| Culture Area | 4.2 cm2 |
|---|---|
| No. of Wells | 6 |
| For Use With (Equipment) | 6 Well Plate |
| Surface Treatment | TC-Treated |
| No. per Case | 48/Cs. |
| Diameter (Metric) Filter | 23.1 mm |
| Material | PET |
| No. per Pack | 6/Pk. |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | TC-Treated |
Corning™ Transwell™ Multiple Well Plate with Permeable Polycarbonate Membrane Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Patented self-centering design provides independent access to both apical and basolateral membranes of the cell monolayer. Corning™ Transwell™Multiple Well Plate with Permeable Polycarbonate Membrane Inserts provide an ideal solution for studying anchorage-dependent and -independent cells.
| Type | Pre-loaded Microporous Insert in Tissue Culture Plate |
|---|---|
| Color | Clear |
| Surface Treatment | TC-Treated |
| Material | Polycarbonate |
| For Use With (Application) | Epithelial and endothelial cell culture; transport, migration/invasion, co-culture, and microbial pathogenesis studies |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | TC-Treated |
Thermo Scientific™ Nunclon™ Sphera™ Low-Attachment Multidishes
Features a superior cell culture surface with demonstrated performance that elevates stem cell and cell culture research.
| Type | Multi Dish |
|---|---|
| Surface Treatment | Nunclon Sphera |
| No. per Case | 7/Cs. |
| Quantity | 7/Cs. |
| Certifications/Compliance | Animal origin-free; nonpyrogenic, endotoxin <0.5 EU/mL; USP biological reactivity class VI; SAL 10-6 |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | Nunclon Sphera |
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine/Laminin Culture Slide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tested for the ability to promote neurite outgrowth with NG108 rat glioma/mouse neuroblastoma cells
Thermo Scientific™ Nunc™ Dishes with UpCell™ Surface
Support non-enzymatic harvesting of adherent cells for preservation of cell viability and surface proteins with Thermo Scientific™ Nunc™ Dishes with UpCell™ Surface.
| Type | Cell Culture Dish |
|---|---|
| Surface Treatment | UpCell, temperature responsive |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Costar™ Netwell™ Reagent Trays, Non-Sterile
Specially designed Netwell™ carriers with handles allow simultaneous processing of up to 12 samples per carrier
| Type | Tray |
|---|---|
| No. per Case | 200/Cs. |
| No. per Pack | 25/Pk. |
Corning™ Costar™ Netwell™ Carrier Kit, Non-Sterile
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Allows simultaneous processing
| Type | Carrier Kit |
|---|---|
| No. per Case | 8/Cs. |
| No. per Pack | 8/Pk. |
Corning™ Snapwell™ Culture Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed with a ring supported membrane for use with diffusion or Ussing chambers once cells are grown to confluence. Corning™ Snapwell™ Culture Inserts are primarily used for transport and electrophysiological studies.
| Pore Size | 0.4 μm |
|---|---|
| Type | Culture Insert |
| Culture Area | 1.12 cm2 |
| Description | 6 inserts and 6-well plate |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Case | 24/Cs. |
| No. per Pack | 6/Pk. |
| Sterility | Sterile |