UV-Vis Spectrophotometers
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (8)
- (9)
- (8)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (4)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (10)
- (3)
- (10)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (6)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ GENESYS™ 30 Visible Spectrophotometer
Perform both basic and complex analyses with the Thermo Scientific™ GENESYS™ 30 Visible Spectrophotometer, an intuitive, reliable solution for education or in the lab.
Mettler Toledo™ Spectrophotometer Easy VIS
Mettler Toledo Easy Vis Spectrophotometers measure visible light at multiple wavelengths with the Tungsten Lamp. Scan the UV Vis spectrum and record patterns with the peak finding function. 25 built-in color scales are included to receive results faster.
Thermo Scientific™ NanoDrop Ultra and Qubit 4 Bundle
Combining the NanoDrop Ultra and Qubit 4 allows for a more comprehensive analysis. Using both tools allows researchers to quickly screen samples with NanoDrop Ultra and then perform more accurate quantification on selected samples using Qubit 4
Thermo Scientific NanoDrop Ultra FL dsDNA BR Fluorescence Assay Bundle
Combines the power of the spectrophotometer and fluorometer with dsDNA Broad Range Assay Kit for accurate quantification.
Thermo Scientific NanoDrop UltraC FL dsDNA BR Fluorescence Assay Bundle
Combines spectrophotometer and fluorometer with dsDNA BR Assay Kit for specific and accurate quantification.
Thermo Scientific NanoDrop Ultra FL dsDNA & RNA BR Fluorescence Assay Bundle
Combines spectrophotometer and fluorometer with dsDNA and RNA BR Assay Kits for precise, specific, and accurate quantification.
Thermo Scientific™ NanoDrop™ Eight On-site Installation & Recertification
Rely on our trained experts to perform on-site installation or recertification of your Thermo Scientific™ NanoDrop™ Eight. Services include on-site installation of NanoDrop Eight PC Software and 21 CFR Part 11 compliance software, basic user orientation, instrument installation qualification and operational qualification.
SPECTRONIC™ 200 Spectrophotometer
The new standard for rugged, simple-to-use visible spectrophotometers for teaching and routine applications.
Thermo Scientific™ SPECTRONIC™ 200 Spectrophotometer
Thermo Scientific™ SPECTRONIC™ 200 is the standard for rugged, simple-to-use visible spectrophotometers for teaching and routine applications.
Thermo Scientific NanoDrop UltraC FL Acclaro Pro Security and IQOQ Bundle
Helps deliver fast, accurate microvolume UV-Vis and fluorescence analysis with Acclaro Pro, SciVault 2, and IQOQ Kit.
Thermo Scientific NanoDrop Ultra FL Security and IQOQ Bundle
Delivers fast, accurate microvolume UV-Vis and fluorescence analysis with SciVault 2 for 21 CFR Part 11 and IQOQ compliance.
Invitrogen™ NanoDrop™ OneC Spectrophotometer & Qubit™ 4 Fluorometer with WiFi
For DNA, RNA or protein samples that are 100% pure, the results obtained on the Thermo Scientific™ NanoDrop™ OneC Microvolume UV-Vis Spectrophotometer and the Invitrogen™ Qubit™ 4 Fluorometer would be identical for samples within their dynamic ranges.
Thermo Scientific™ NanoDrop™ Eight Instrument Bundles
Gain additional savings by bundling the purchase of a NanoDrop Eight Spectrophotometer with a Qubit™ Flex Fluorometer or a Multchannel ClipTip™ Pipette (Manual or Electric).
Thermo Scientific™ NanoDrop Lite Plus Spectrophotometers
Quickly and easily assess sample concentration and purity ratios with the entry-level Thermo Scientific™ NanoDrop™ Lite Plus Microvolume Spectrophotometer. The instrument delivers accurate measurements in an easy-to-use, affordable package. Ideal for teaching and busy research labs.
| Certifications/Conformité | UL/CSA and CE |
|---|---|
| Précision de longueur d’onde | ± 1 nm |
| Matériau | Stainless Steel (303), Quartz Fiber |
| Nb d’échantillons | 1 |
| Raccordements | USB 2.0 Port |
| Compatibilité | Local Control Only |
| Résolution spectrale | ≤ 1.8 nm (FWHM at Hg 254 nm) |
| À utiliser avec (application) | Nucleic Acid Quantification, DNA Quantification, RNA Quantification, Protein Quantification |
| Configuration système requise | Standalone control with data export via USB Flash Drive |
| Largeur (métrique) | 27 cm |
| Hauteur (métrique) | 22 cm |
| Catégorie | Microvolume UV-Vis Spectrophotometer |
| Affichage | LCD Touchscreen |
| Durée de mesure | ≤ 5 seconds |
| Type de détecteur | 2048-element CMOS Linear Image Sensor |
| Profondeur (métrique) | 22 cm |
| Source lumineuse | Xenon Flash |
Thermo Scientific™ GENESYS 150 UV-Vis Spectrophotometer PROMO
Get the most for your QA/QC or teaching lab with a rugged, network ready spectrophotometer designed for repetitive measurements and ease of use.