Desk and Table Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (6)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (37)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (14)
- (48)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (8)
- (5)
- (1)
- (1)
- (92)
- (5)
- (1)
- (51)
- (1)
- (4)
- (1)
- (14)
- (22)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Laboratory Workstation with Black Phenolic Work Surface
Mobile Lab Workstations are furnished complete with shelving, electrical fixtures, and work surfaces. They include a heavy duty tubular steel base equipped with vibration isolation casters.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 84 in. |
Fisherbrand™ Laboratory Workstation with Black Epoxy Work Surface
Mobile Lab Workstations are furnished complete with shelving, electrical fixtures, and work surfaces. They include a heavy duty tubular steel base equipped with vibration isolation casters.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 84 in. |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Drawer Organizers
Practical and functional solutions for organizing the stuff of daily lab life
| Width (English) | 14 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 43.18 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 17 in. |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Ideal for practical and functional solutions for organizing the stuff of daily lab life |
| Width (Metric) | 35.56 cm |
Heathrow Scientific 3-Compartment Drawer Organizer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Keeps supplies easily accessible, ideal for storing and organizing small laboratory supplies.
| Product Type | Organizer |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Acrylic |
Poltex Undermount Bulk Bin
Bulk bin that mounts under laboratory bench shelves and protrudes into usable position.
| No. of Shelves | None |
|---|---|
| Product Type | Organizer |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Poltex 5 Pocket Vertical Lab Bench Organizer
Stacks items vertically to free up valuable benchtop space
Poltex Benchtop Bulk Storage Bin - 8 x 4 x 4 (in.) Double
Holds bulk lab or clinic consumables (microtubes, conical tubes, caps, tips, etc.). Fill from top, dispense from front.
Poltex Shelf System Drawer - 14 x 17 x 7 (in.)
This drawer unit is part of the Poltex shelf organization system. All products in the Poltex shelf organization system line can stack on one another using the foot and pocket design to create the perfect shelf storage set up.
| Material | PVC |
|---|---|
| For Use With (Application) | To hold lab coats, tubing or other similar items |
TrippNT Lab Organizers
TrippNT Lab Organizers, 30-Column Cabinet, For Use With: Protects columns and helps maintain inventory