Desks and Tables
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Dewey Series Workbench With 1 in. Thick Phenolic Resin Top - 24 in. Deep
Anti-microbial, chemical and moisture resistant.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Depth (Metric) | 61 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Table, 72 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Stainless Steel Adjustable Insert, Nylon Leveling Glides |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides comes with leveling glides. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. UDL |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 Years |
| Width (English) | 36 in. |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Cabinet Type | Table |
| Adjustable (Height) | No |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Adjustable | No |
| Includes | Table |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg UDL |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | No |
| Frame Material | Painted Steel |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | SEFA 8P |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Painted Steel |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides comes with leveling glides. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. UDL |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Warranty | 2 Years |
| Width (English) | 36 in. |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Cabinet Type | Table |
| Adjustable (Height) | 30 to 36 in. |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Adjustable | Yes |
| Includes | Table |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg UDL |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | No |
| Frame Material | Painted Steel |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | SEFA 8P |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Painted Steel |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters comes with extra heavy duty vibration isolation locking, swivel casters that have a ratchet style leveling function. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Width (English) | 36 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Cabinet Type | Table |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Includes | Table |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Painted Steel |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | SEFA 8P |
| Finish | Painted Steel |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. UDL |
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 x 2 in. Tubular Steel |
| Warranty | 2 Years |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | 30 to 36 in. |
| Adjustable | Yes |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg UDL |
| Product Type | Steel Table |
| Wheel Type | Vibration Isolation Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ General Use Fixed Height Stainless Steel Table with Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Stainless Steel Tables with Casters have a heavy duty stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| No. of Doors | None |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swivel Casters, Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface and Locking Swivel Casters |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 960 lb. |
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 435.4 kg |
| Warranty | 2 years |
| Color | White |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Cleveland Series Workbench with Plastic Laminate - Round Front Edge
An ideal work surface for any application. High durability for many years due to heavy-duty corrosion-resistant steel and powder-coat paint finish. The workbench has a max weight capacity of 2000 lb.
| Product Type | Workbench |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | Yes |
| Holds | Up to 2000 lb. |
Fisherbrand™ Cleveland Series Workbench with 3/4 in. Thick Phenolic Resin Top
An ideal work surface for all laboratory tasks. High durability with heavy-duty, corrosion-resistant steel build and powder-coat paint finish. This workbench has a weight capacity of 2000 lb. and a 25-year unconditional warranty.
| Product Type | Workbench |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | Yes |
| Holds | Up to 2000 lb. |
Fisherbrand™ Cleveland Plus Series Workbench with 1 in. Thick White Phenolic Resin Top
With a 1-in. thick resin top, corrosion-resistant powder-coat paint finish, and heavy-duty steel construction, the workbench is an ideal work surface for all laboratory tasks and is durable for years. It has a 3000 lb. weight capacity and includes a 25-year unconditional warranty.
| Product Type | Workbench |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | Yes |
| Holds | Up to 3000 lb. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides, Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Warranty | 2 years |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface and Leveling Glides |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Steel Table |
| With Casters | No |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Formica™ Laminate Top - 24 in. Deep
Workbenches with electric hydraulic lift and Formica™ laminate top.
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Workbench with Formica™ Laminate Top |
| Depth (Metric) | 61 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 42 in. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbenches w/Formica™ Laminate Top - 30 in. Deep
Workbenches with electric hydraulic lift and Formica™ laminate top
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Workbench with Formica™ Laminate Top |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 42 in. |