Biosafety Cabinets
- (2)
- (28)
- (3)
- (32)
- (4)
- (6)
- (24)
- (8)
- (8)
- (24)
- (28)
- (20)
- (71)
- (78)
- (13)
- (234)
- (82)
- (6)
- (281)
- (25)
- (106)
- (25)
- (144)
- (125)
- (231)
- (48)
- (169)
- (26)
- (3)
- (121)
- (68)
- (44)
- (52)
- (92)
- (7)
- (6)
- (61)
- (8)
- (69)
- (9)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (118)
- (39)
- (1)
- (61)
- (88)
- (12)
- (2)
- (2)
- (51)
- (11)
- (1)
- (25)
- (69)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Labconco™ 4 ft. Prism Class II, Type A2 Biosafety Cabinet with 10 in. Sash
Prism™ Class II, Type A2 Biosafety Cabinet delivers protection where it matters most - for you, your work, and your lab environment. Engineered for performance, designed for usability, and built to last, Prism BSCs make high-level biosafety accessible without compromise.
| Product Type | Class II Biosafety Cabinet |
|---|---|
| Chamber Material | Stainless Steel (304) |
| Model | Prism Class II |
| Sash Opening (Metric) | 20 cm |
| Certifications/Compliance | NSF/ANSI 49,UL 61010-1,CAN/CSA C22.2,CE Marked,ADA |
Labconco™ Purifier™ HEPA-Filtered Safety Enclosure, Without Guardian Monitor
Ensure personnel and environmental biohazard protection by outfitting your lab with the Labconco Purifier™ HEPA-Filtered Safety Enclosure.
| Height (Metric) | 94.18 cm |
|---|---|
| Product Type | HEPA Filtered Enclosure |
| Lighting | Fluorescent |
| Housing Material | Epoxy Coated Aluminum and Steel |
| Sash Opening (Metric) | 23.97 cm |
| Filter Type | HEPA |
| Height (English) | 37.08 in. |
Labconco™ PuriCare™ Biosafety Procedure Station with Accessory Package
Labconco™ PuriCare™ Procedure Station creates a particulate-free environment for small animal research activities such as cage changing, weighing, anesthesia delivery and surgical procedures.
| Height (Metric) | 156.718 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 25.4 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet, Accessory Package |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 10 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED, UV |
| Model | PuriCare Procedure Station |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 61.7 in. |
Labconco™ PuriCare™ Procedure Stations with 12 in. Sash
Procedure Type A2 Stations with large sash opening create a particulate-free environment for small animal research activities such as cage changing, weighing, anesthesia delivery and surgical procedures.
| Warranty | 5 years |
|---|---|
| Height (English) Exterior | 61.8 in. |
| Housing Material | Steel |
| Filter Efficiency | 0.9999 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Green Features | Contains >50% Recycled Content |
| Outlets | 2 |
| Height (Metric) Exterior | 157 cm |
| Includes | Procedure Station only |
| Sash Opening (English) | 12 in. |
| Lighting | LED |
| Model | PuriCare Procedure Station |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Filter Type | HEPA |
| Certifications/Compliance | UL 61010,CAN/CSA,CE |
| Display | LCD |
Labconco™ 4 ft. Logic™ Class II, Type A2 Biosafety Cabinet, US Model
Logic Class II, Type A2 Biosafety Cabinets offer personnel, product and environmental protection from hazardous particulates requiring BSL 1-4 containment. All models ensure the highest standard of safety and are listed to NSF/ANSI 49. Logic cabinets maximize safety, performance, and comfort.
| Description | 4 ft. Logic Class II, Type A2 Biosafety Cabinet |
|---|---|
| Product Type | Class II, Type A2 Bio Safety Cabinet |
Labconco™ Purifier™ Logic™+ Class II B2 Biosafety Cabinets, US Models
Total exhaust biohazard cabinets with advanced ergonomic design that excels in user comfort and functionality.
| Height (Metric) | 184.4 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz, 12 A |
| Warranty | 5 Years |
| Plug Type | North America (115 V, 15 A) |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Outlets | 4 |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Product Type | Type B2 Biosafety Cabinet |
| Model | Purifier Logic+ |
| Depth (Metric) Exterior | 79.25 cm |
| Certifications/Compliance | ADA,CAN/CSA C22.2,ETL,NSF 49,UL |
| Height (English) | 72.6 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready, International Models
Microscope-ready biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 156.718 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Scope-ready Packages |
| Width (Metric) Exterior | 156.718 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 61.7 in. |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II B2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready, Temp-Zone and Base Stand
Microscope-ready B2 biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 254.2 to 269.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory, Temp-zone and Scope-ready Packages, Base Stand |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Product Type | Type B2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 100.1 to 106.1 in. |
Thermo Scientific™ Herasafe™ 2030i Class II A2 Biological Safety Cabinets - NSF Certified
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Herasafe 2030i incorporates technologies for ultimate protection and graphical user interface for ease of operation.
| Electrical Requirements | 120 V |
|---|---|
| Filter Efficiency | 0.99995 |
| Chamber Material | Stainless Steel (316) |
| Ports | 2 x Each Side plus Smart Ports |
| Sash Opening (Metric) | 25.4 cm |
| Outlets | 4 Rear Wall |
| Sash Opening (English) | 10 in. |
| Product Type | Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Herasafe 2030i |
| Frequency | 60 Hz |
| Filter Type | H14 HEPA |
| Certifications/Compliance | NSF/ANSI 49 |
| Display | 7 in. GUI |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Temp-Zone, US Models
Biohazard cabinets with advanced ergonomic design and temperature-controlled surface excel in user comfort and functionality
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Outlets | 4 |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED, UV |
| Voltage | 115 V |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Certifications/Compliance | NSF,Modified ASHRAE 110,ETL,UL, CAN/CSA,ADA,ISO 5 Conditions per ISO 14644-1 and 2 |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II A2 Biosafety Cabinets with Temp-Zone and Base Stand, International Models
Biohazard cabinets with advanced ergonomic design and temperature-controlled surface excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 226.8 to 242.1 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 22.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Temp-zone Packages, Base Stand |
| Width (Metric) Exterior | 226.8 to 242.1 cm |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 9 in. |
| Product Type | Type A2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED, UV |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 89.3 to 95.3 in. |
Thermo Scientific™ 1500 Series A2 Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet, 120V (Made in USA)
Redefine excellence in your lab with the Thermo Scientific™ 1500 Series Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet, offering advanced protection, exceptional user comfort, and convenience.
| Electrical Requirements | 120 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Product Type | Class II, Type A2 Bio Safety Cabinet |
| Voltage | 120 V |
| Length (English) Exterior | 31.5 in. |
| Model | 1500 Series A2 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Length (Metric) Exterior | 80 cm |
| Certifications/Compliance | UL,NSF |
Labconco™ 3 ft. Logic™ Class II, Type A2 Biosafety Cabinet, US Model
Logic Class II, Type A2 Biosafety Cabinets offer personnel, product and environmental protection from hazardous particulates requiring BSL 1-4 containment. All models ensure the highest standard of safety and are listed to NSF/ANSI 49. Logic cabinets maximize safety, performance, and comfort.
| Width (Metric) Exterior | 107.7 cm |
|---|---|
| Description | 3 ft. Logic Class II, Type A2 Biosafety Cabinet |
| Product Type | Class II, Type A2 Bio Safety Cabinet |
| Width (English) Interior | 36.5 in. |
| Width (English) Exterior | 42.4 in. |
| Width (Metric) Interior | 92.7 cm |
Thermo Scientific™ 1500 Series A2 Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet, 120 V (Made in USA) PROMO
Redefine excellence in your lab with the Thermo Scientific™ 1500 Series Class II, Type A2 Biological Safety Cabinet, offering advanced protection, exceptional user comfort, and convenience.
| Electrical Requirements | 120 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Height (English) Exterior | 61.8 in. |
| Chamber Material | Stainless Steel (304) |
| Length (English) Exterior | 31.5 in. |
| Sash Opening (Metric) | 25.4 cm |
| Green Features | More energy efficient |
| Length (Metric) Exterior | 80 cm |
| Height (Metric) Exterior | 156.8 cm |
| Includes | UV light, armrest, adjustable stand |
| Sash Opening (English) | 10 in. |
| Product Type | Class II, Type A2 Bio Safety Cabinet |
| Voltage | 120 V |
| Model | 1500 Series A2 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | UL,NSF |
Labconco™ Purifier™ Cell Logic™+ Class II B2 Biosafety Cabinets with Scope-Ready and Base Stand
Microscope-ready total exhaust biohazard cabinets with advanced ergonomic design excel in user comfort and functionality
| Height (Metric) | 254.2 to 269.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Receptacles | 2 |
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Sash Opening (Metric) | 20.3 cm |
| Depth (English) Exterior | 31.2 in. |
| Includes | Cabinet with Accessory and Scope-ready Packages, Base Stand |
| Noise Level | <63 dBA |
| Sash Opening (English) | 8 in. |
| Product Type | Type B2 Biosafety Cabinet |
| Lighting | LED |
| Model | Purifier Cell Logic+ |
| Depth (Metric) Exterior | 79.248 cm |
| Height (English) | 100.1 to 106.1 in. |