Microtubes
Single-use containers designed to hold microliter to milliliter quantities of liquid. Products may be sterile/non-sterile, come with or without a variety of caps (screw, tether, snap), and may be suitable for use in microcentrifuges.
High quality standard snap cap microtubes, or microcentrifuge tubes, are essential for the safe processing of low to medium sized sample volume applications in clinical chemistry, biochemistry and molecular biology. Ideal for protein research, mass spectrometry, protein array, sample preparation, microcentrifugation and sample storage, they are available in a variety of colours, including amber and black for light sensitive samples.
The snap cap provides a safe, liquid-tight seal and some flat top caps include a needle insertion spot. Some microtubes are also available with additional safety lock snap caps to minimise sample loss during the centrifugation process and to provide added security when working with samples that are radioactive or which pose a biohazard.
Snap Cap Microtube properties
Available as sterile or non-sterile, polypropylene microtubes can also feature low binding properties to reduce protein and nucleic acid loss and hence better sample recovery.
- Can withstand forces up to max. RCF 30,000xg
- Are available sterile or non-sterile
- Are available with low binding properties, reducing protein and nucleic acid losses during centrifugations
- Available RNase/DNase, DNA-free and non-pyrogenic
- Typically made from durable autoclavable polypropylene for reusability and often graduated with a writing patch
- Available in a variety of colors, including amber and black for light sensitive samples
- Tube bottom shapes include conical and skirted (self-standing)
- (10)
- (26)
- (18)
- (8)
- (298)
- (3)
- (1)
- (60)
- (6)
- (1)
- (1)
- (73)
- (9)
- (22)
- (6)
- (2)
- (10)
- (8)
- (133)
- (14)
- (3)
- (2)
- (3)
- (97)
- (7)
- (6)
- (3)
- (2)
- (260)
- (132)
- (47)
- (17)
- (15)
- (89)
- (1)
- (16)
- (3)
- (143)
- (7)
- (14)
- (4)
- (3)
- (1)
- (4)
- (17)
- (1)
- (1)
- (7)
- (12)
- (10)
- (23)
- (1)
- (2)
- (135)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (62)
- (11)
- (2)
- (87)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Premium Microcentrifuge Tubes: 0.6mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Flat-top snap caps provide a safe, liquid-tight, reliable seal even with prolonged boiling
| Includes | Needle insertion spot |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 mm |
| Diameter (Metric) | 7.5 mm |
| Capacity (Metric) | 0.5 mL (0.6 mL max.) |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 30,000 x g |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase-free |
| Cap Style | Snap Cap with Flat Top |
| Closure Type | Flat Snap Cap |
| Label Type | Labeling Area |
| Autoclavable | Autoclavable |
Basix™ Microcentrifuge Tubes with Standard Snap Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Microtubes feature standard snap caps in choice of clear or multicolored vials
| Graduated | Yes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 30,000 x g |
| Closure Type | Snap Cap |
Fisherbrand™ Microcentrifuge Tubes with Locking Snap Cap
Polypropylene microcentrifuge tubes are DNase/RNase and pyrogen free
| Graduated | Yes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Cap Style | Locking snap cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Sterile Microcentrifuge Tubes with Screw Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Note: Image is representative only. It shows colored caps, but all of the tubes in this offering come with Natural caps; there are no color cap options.
| Includes | O-ring |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Premium Microcentrifuge Tubes: 1.5mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Available in eight colors or in assorted-color packs.
| Includes | Needle insertion spot |
|---|---|
| Length (Metric) | 40.6 mm |
| Diameter (Metric) | 10.8 mm |
| Capacity (Metric) | 1.5 mL |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 30,000 x g |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase-free |
| Cap Style | Snap Cap with Flat Top |
| Closure Type | Flat Snap Cap |
| Label Type | Labeling Area |
| Autoclavable | Autoclavable |
Axygen™ MaxyClear Snaplock Microtubes, 2.0 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure an efficient seal that stays closed during centrifugation. Axygen™ MaxyClear Snaplock Microtubes, 2.0mL provide excellent visibility and feature a piercing port for syringe access. Available in a wide variety of colors. Maxymum Recovery™ and sterile options available.
| Product Type | Locking Snap-cap Microtube |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 2 mL |
| Increments | 0.25 mL |
| Max. RCF | 20,000 x g |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase, pyrogen-free |
| Cap Style | Snap Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | 0.1 to 2 mL |
| Closure Material | Polypropylene |
Corning™ Costar™ Snap Cap Microcentrifuge Tubes
Features a snap cap with a positive seal that allows for repeated opening and closing with flat-cap surfaces for convenient labeling. Corning™ Costar™ Snap Cap Microcentrifuge Tubes are compatible with leading microcentrifuge rotors.
| Product Type | Microcentrifuge Tube |
|---|---|
| Graduated | Yes |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 17,000 x g |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase-free |
| Cap Style | Snap Cap |
| Closure Type | Snap Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Material | Polypropylene |
Axygen™ Screw Cap Transport Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tube volumes from 5 to 10mL
| Color | Clear |
|---|---|
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | DNase, pyrogen safe |
Axygen™ MaxyClear Snaplock Microtubes, 1.5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure an efficient seal that stays closed during centrifugation. Axygen™ MaxyClear Snaplock Microtubes, 1.5mL provide excellent visibility and feature a piercing port for syringe access. Available in a wide variety of colors. Maxymum Recovery™ and sterile options available.
| Capacity (Metric) | 1.5 mL |
|---|---|
| Max. RCF | 20,000 x g |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase, pyrogen-free |
| Cap Style | Snap Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | 0.1 to 1.5 mL |
| Closure Material | Polypropylene |
Axygen™ MaxyClear Snaplock Microtubes, 0.60 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure an efficient seal that stays closed during centrifugation. Axygen™ MaxyClear Snaplock Microtubes, 0.60mL provide excellent visibility and feature a piercing port for syringe access. Available in a wide variety of colors. Maxymum Recovery™ and sterile options available.
| Capacity (Metric) | 0.6 mL |
|---|---|
| Increments | 0.1 mL |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 14,000 x g |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase, pyrogen-free |
| Cap Style | Snap Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | 0.1 to 0.6 mL |
| Closure Material | Polypropylene |
Eppendorf™ Safe-Lock Tubes 2.0 mL - Microtube
Eppendorf™ Safe-Lock Tubes 2.0 mL - Microtube ensures secure sample preservation. With an innovative Safe-Lock mechanism, these microtubes prevent accidental openings, providing reliability in a 2.0 mL capacity. Ideal for various applications, they combine durability, ease of use, and sample protection.
| Product Type | Locking Snap-cap Microtube |
|---|---|
| Capacity (English) | 0.07 oz. |
| Capacity (Metric) | 2 mL |
| Graduated | Yes |
| Temperature Range (English) | -122.8°F to +212°F |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Safe-lock Lid |
| Temperature Range (Metric) | -86°C to +100°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
Eppendorf™ 1.5 mL Flex-Tube™ - Microtube
Flex-Tube™ (1.5 mL) are designed for seamless one-handed operation with an easy-to-open, securely closing tube design. Ideal for sample preparation, centrifugation, and storage, these tubes will effortlessly integrate into your workflows for efficient and reliable performance.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Length (Metric) | 38 mm |
| Capacity (English) | 0.05 oz. |
| Capacity (Metric) | 1.5 mL |
| Length (English) | 1.5 in. |
| Quantity | 500 Tubes |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 30,000 x g |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Microtube |
| Packaging | 1 Bag x 500 Tubes |
| Graduated | Yes |
| Temperature Range (English) | -122.8°F to +212°F |
| No. per Pack | 500 Pk. |
| Closure Type | Snap Cap |
| Temperature Range (Metric) | -86°C to +100°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | 0.5 mL |
Simport™ Scientific T100 BIOTUBE™ Caps
T100 BIOTUBE™ Caps are made of polyethylene and are not autoclavable. Tubes with a cap in place will hold 1.1 mL. They are available individually and also in strips of 8 or 12.
Fisherbrand™ Low-Retention Microcentrifuge Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides a secure seal—even over extended periods. Critical applications where minute sample recovery is important.
| Color | Natural |
|---|---|
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 30,000 x g |
| Cap Style | Snap Cap |
| For Use With (Application) | Critical applications where minute sample recovery is important |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Premium Microcentrifuge Tubes: 2.0mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Flat-top snap caps provide a safe, liquid-tight, reliable seal even with prolonged boiling
| Includes | Needle insertion spot |
|---|---|
| Length (Metric) | 40.6 mm |
| Diameter (Metric) | 11 mm |
| Capacity (Metric) | 2 mL |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 30,000 x g |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase-free |
| Cap Style | Snap Cap with Flat Top |
| Closure Type | Flat Snap Cap |
| Label Type | Labeling Area |
| Autoclavable | Autoclavable |