Filter Units
- (27)
- (149)
- (28)
- (147)
- (11)
- (26)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (13)
- (2)
- (2)
- (60)
- (2)
- (4)
- (15)
- (9)
- (42)
- (4)
- (24)
- (51)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (7)
- (7)
- (1)
- (1)
- (16)
- (7)
- (54)
- (3)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Disposable PES Filter Units
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase cell culture sample protection with Fisherbrand sterile disposable vacuum filter units with PES membranes. The polyethersulfone (PES) membranes have low extractables and low protein binding for use in sterile filtration and clarification of cell culture media and serum.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Binding Capacity | Low binding |
| Material (Membrane) | PES |
| Certifications/Compliance | Non-pyrogenic per USP Standard Lot-to-Lot |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Steriflip™ Sterile Disposable Vacuum Filter Units
Performance and convenience all in one. Steriflip™ Sterile Disposable Vacuum Filter Units uses vacuum to collect filtrate.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 13.8 cm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 50 mL |
| No. per Case | 25Pack |
| Quantity | 25 Pack |
| Material | MBS/Polypropylene |
| Diameter (Metric) Membrane | 6.4 cm |
| For Use With (Application) | Low protein binding clarification of aqueous solutions |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 7 cm2 |
| Connectors | Double lead thread with vacuum port |
| Diameter (Metric) Filter | 4 cm |
| Height (English) | 5.43 in. |
Corning™ 500 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Connectors | Angled Hose |
| Type | Vacuum Filter System |
| Description | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| For Use With (Equipment) | Bottle |
| Volume (Metric) Receiver | 500 mL |
| Volume (Metric) | 500 mL |
| Quantity | 12/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Graduations | Yes |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 33.2 cm2 |
Corning™ 1000 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Connectors | Angled Hose |
| Type | Vacuum Filter System |
| Description | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| For Use With (Equipment) | Bottle |
| Volume (Metric) Receiver | 1000 mL |
| Volume (Metric) | 1000 mL |
| Quantity | 12/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Graduations | Yes |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 54.5 cm2 |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Rapid-Flow™ Sterile Disposable Filter Units with PES, CN, SFCA or Nylon Membranes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase filtration efficiency. PES membranes and exclusive Rapid-Flow design provide fast flow rates and high throughput while defending against cell culture contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filter Unit |
| No. per Pack | 12 |
| Fit for Purpose | Sterile |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, Automation Compatible, 0.20 μm
Trouble-free performance on a variety of automated systems
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 2.1 cm |
| Type | Automation Compatible Millex Filter |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3.9 cm2 |
Sartorius Sartolab™ BT Bottle Top Filter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sartorius Sartolab™ BT bottle top filters are single-use units for the sterile filtration of sample.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filters |
| For Use With (Equipment) | Sartolab BT |
| Material (Membrane) | PES |
| Material | Polystyrene |
| Filter Type | Vacuum Filter |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma EZ-Fit™ Filtration Unit
0.22 μm MCE membrane with 250 mL funnel, suitable for solid cultivation
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder, Manifold System |
| Quantity | Each |
| Material | Glass |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 12.5 cm2 |
Sartorius Glass Filtration Holder
This glass vacuum filtration holder has been designed for particle testing, clarification and sterile filtration with the use of 24 or 25 mm filters.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder, Manifold System |
| Volume (Metric) | 30 mL |
| Quantity | Each |
| Material | Glass |
| Diameter (Metric) Membrane | 2.5 cm |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 3 cm2 |
Sartorius Syringe Filter Holders
Achieve leak-free filtration up to 7bar. Sartorius In-Line Filter Holders are inexpensive, reusable holders made of clear polycarbonate with silicone gaskets. Auclavable units are available for 25mm and 13mm syringe filters.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Connectors | Female Luer Lock Inlet, Luer Slip Outlet |
| Type | Syringe Filter Holder |
| Temperature (English) Max. | 249°F |
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder, Manifold System |
| Temperature (Metric) Max | 121°C |
| Color | Clear |
| Quantity | 12 Pack |
| Material | Polycarbonate |
| Sterility | Sterile |
| Max. Pressure | 7bar (101.5psi) |
Sartorius In-Line Filter Holders
Designed for use in pressure applications in batch or continuous filtration processes. Sartorius In-Line Filter Holders are available in polycarbonate for compatibility with many simple laboratory filtrations or stainless steel for compatibility with aggressive liquids and gasses.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Filter Holder |
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder, Manifold System |
| Quantity | 1 Each |
| Sterility | Sterile |
Sartorius Replacement parts for Microsart Funnel
Sartorius Microsart Funnels are ready-to-use, sterile, polypropylene funnels with click-fit closure.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Microsart Funnel |
| Quantity | Each |
| Material | Stainless Steel |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Sartolab™ P20 Pressure Filter, Type 18072-D, 0.7μm GF
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sartolab™ P20 Plus with glass fibre filter is optimized for clarification or prefiltration of particle-laden liquids. Type 18072 has a luer lock inlet and hose barb outlet. Version D is a non-sterile pack and can be sterilized by ethylene oxide (EO) or gamma irradiation.