Filter Units
- (27)
- (149)
- (28)
- (147)
- (11)
- (26)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (13)
- (2)
- (2)
- (60)
- (2)
- (4)
- (15)
- (9)
- (42)
- (4)
- (24)
- (51)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (7)
- (7)
- (1)
- (1)
- (16)
- (7)
- (54)
- (3)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Disposable PES Filter Units
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase cell culture sample protection with Fisherbrand sterile disposable vacuum filter units with PES membranes. The polyethersulfone (PES) membranes have low extractables and low protein binding for use in sterile filtration and clarification of cell culture media and serum.
| Certifications/Conformité | Non-pyrogenic per USP Standard Lot-to-Lot |
|---|---|
| Capacité de liaison | Low binding |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Matériau (membrane) | PES |
MilliporeSigma™ Steriflip™ Funnel Attachment
Attachment for sterile centrifuge tube top filter unit.
MilliporeSigma™ Steriflip™ Sterile Disposable Vacuum Filter Units
Performance and convenience all in one. Steriflip™ Sterile Disposable Vacuum Filter Units uses vacuum to collect filtrate.
| Hauteur (impériale) | 5.43 in. |
|---|---|
| Matériau | MBS/Polypropylene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 7 cm2 |
| Connecteurs | Double lead thread with vacuum port |
| Volume (métrique) | 50 mL |
| À utiliser avec (application) | Low protein binding clarification of aqueous solutions |
| Couleur | Clear |
| Diamètre (métrique) de la membrane | 6.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 13.8 cm |
| Stérilité | Sterile |
| Nbre par carton | 25Pack |
| Quantité | 25 Pack |
| Diamètre (métrique) du filtre | 4 cm |
MilliporeSigma™ Millex™-LG Sterile Syringe Filter Unit, Hydrophilic PTFE, 0.20 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions are available in 0.1, 0.22, 0.45 and 5.0 μm pore sizes.
MilliporeSigma™ Millex™-LG Sterile Syringe Filter Unit, Hydrophilic PTFE, 0.20 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions are available in 0.1, 0.22, 0.45 and 5.0 μm pore sizes.
MilliporeSigma™ Steriflip™ Sterile Centrifuge Tube Top Filter Units
Sterile, disposable filter unit for cell isolation.
| Hauteur (impériale) | 5.43 in. |
|---|---|
| Matériau | MBS/Polypropylene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 7 cm2 |
| Connecteurs | Double lead thread with vacuum port |
| Volume (métrique) | 50 mL |
| À utiliser avec (application) | Removal of coarse particulates, laboratory filtration |
| Couleur | Clear |
| Type | Steriflip-NY Filter Unit |
| Diamètre (métrique) de la membrane | 6.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 13.8 cm |
| Stérilité | Sterile |
| Nbre par carton | 25Pack |
| Quantité | 25 Pack |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Rapid-Flow™ Sterile Disposable Filter Units with PES, CN, SFCA or Nylon Membranes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase filtration efficiency. PES membranes and exclusive Rapid-Flow design provide fast flow rates and high throughput while defending against cell culture contamination.
| Type | Filter Unit |
|---|---|
| Nb par paquet | 12 |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Fit for Purpose | Sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Reusable Filter Units
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Eliminate the need for a manifold or breakable glass vacuum flask. Nalgene Reusable Filter Holders with Receiver are complete, environmentally-friendly systems.
| Nb par paquet | 1 |
|---|---|
| Matériau | Polysulfone |
| Autoclavable | Autoclavable |
Corning™ 1000 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Volume (métrique) du collecteur | 1000 mL |
|---|---|
| Type | Vacuum Filter System |
| À utiliser avec (équipement) | Bottle |
| Description | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 54.5 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Connecteurs | Angled Hose |
| Quantité | 12/Cs. |
| Graduations | Yes |
| Volume (métrique) | 1000 mL |
Corning™ 500 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Volume (métrique) du collecteur | 500 mL |
|---|---|
| Type | Vacuum Filter System |
| À utiliser avec (équipement) | Bottle |
| Description | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 33.2 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Connecteurs | Angled Hose |
| Quantité | 12/Cs. |
| Graduations | Yes |
| Volume (métrique) | 500 mL |
Corning™ 150 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Volume (métrique) du collecteur | 150 mL |
|---|---|
| Type | Vacuum Filter System |
| À utiliser avec (équipement) | Bottle |
| Description | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 13.6 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Connecteurs | Angled Hose |
| Quantité | 12/Cs. |
| Graduations | Yes |
| Volume (métrique) | 150 mL |
Corning™ 250 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Volume (métrique) du collecteur | 250 mL |
|---|---|
| Type | Vacuum Filter System |
| À utiliser avec (équipement) | Bottle |
| Description | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 19.6 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Connecteurs | Angled Hose |
| Quantité | 12/Cs. |
| Graduations | Yes |
| Volume (métrique) | 250 mL |
Sartorius Biosart™ 100 Monitors
Designed specifically for microbiological testing of pharmaceuticals, food, beverages, water and other liquids. Sartorius Biosart™ 100 Monitors are sterile disposables with an incorporated membrane filter and cellulose pad are ready to use. The printed grid lines make the counting easier, especially for higher bacteria counts and for micro-colonies, but does not influence the growth.
| Type de filtre | Ready-to-Use Pressure Filter |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO 7704 |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 14.5 cm2 |
| Matériau du bouchon | Polyethylene |
| Volume (métrique) | 100 mL |
| À utiliser avec (application) | Colony counting, particle testing and microscopy |
| Matériau de l’adaptateur | Polyethylene |
| Type | Filter Funnel |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 48 Pk. |
| Graduations | 10 mL |
| Volume d’échantillon | 100 mL |
Sartorius™ Microsart™ @filter 100 PVDF Filter Units
Microsart™ @filter 100 mL PVDF Filter Units consist of a funnel, membrane filter, and base support. Put on a stainless steel manifold in order to directly filter the sample. After filtration, the funnel is easy to remove via its click-fit closure.
| Type de filtre | Vacuum Filter |
|---|---|
| Type | Filter Unit |
| Diamètre (métrique) de la membrane | 47 mm |
| Matériau | Polypropylene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 13.2 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Porosité | 0.45 μm |
| Volume (métrique) | 100 mL |
| Volume d’échantillon | 100 mL |
| Matériau (membrane) | PVDF |
Sartorius Sartolab™ P20 Pressure Filter, Hose Barb
The Sartolab™ P20 Plus is a pressure filtration unit for sterile filtration or clarification of media, aqueous solutions and solvent mixtures in batches ranging from 100 mL to 5 L.