Syringeless and Syringe Filters
- (133)
- (49)
- (2)
- (47)
- (1)
- (38)
- (77)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (176)
- (4)
- (15)
- (21)
- (22)
- (2)
- (10)
- (1)
- (9)
- (31)
- (27)
- (19)
- (2)
- (1)
- (11)
- (5)
- (2)
- (10)
- (60)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, MCE, 0.45 μm
Millex™ MCE Syringe Filter, 0.45 μm for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Syringe Filter |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Housing Material | PVC |
| Diameter (Metric) Filter | 25 mm |
| Volume (Metric) | 100 mL |
| Material | PVC |
| Filter Type | Syringe Filter |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Durapore™ (PVDF), 0.45 μm
Remove particulates, reduce signal-to-noise ratios and maintain flat baselines. Millex™ Nonsterile 33 mm Syringe Filters are constructed of polyethylene housing with Durapore™ membranes for preparing samples for analysis. Available in two pore sizes.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Filter Code | HV |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PVDF |
| Volume (Metric) | <100 mL |
| Color Code | Yellow |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Type | Syringe Filter |
| Diameter (Metric) | 33 mm |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |
| Product Line | Millex |
MilliporeSigma™ Millex™-GS Sterile Syringe Filter Unit, MCE, 0.22 μm
Designed for sterilizing and clarifying sterile solutions. Millex™ Sterile Syringe Filters: MCE Membrane are ready-to-use, syringe-driven units that have never been touched by human hands during filter assembly. Feature 0.22, 0.45 and 0.80μm pore sizes; medical-grade filters available.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | Mixed Cellulose Esters (MCE) |
| Material (Membrane) | MCE |
| Color | Blue |
| Pressure Rating | 145 psi |
| Sterility | Sterile |
| Type | Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
MilliporeSigma™ Millex™-FA Syringe Filter Unit, Hydrophobic PTFE, 1 μm
Protect vacuum sources and tank/bioreactor venting from contamination and moisture damage. Millex™ Filters: Inlet and Outlet for Latex Tubing are constructed of sturdy polypropylene with hydrophobic PTFE membranes.
| Pore Size | 1.0 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Diameter (Metric) | 50 mm |
| Inlet Style | Stepped hose barb with Female Luer Slip |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
| Diameter (Metric) Filter | 5 cm |
| Volume (Metric) | 4 L |
| For Use With (Application) | Filtering vacuum sources and tank/bioreactor venting with analytical sample preparation |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™-GP Sterile Syringe Filter Units with PES Membrane, 0.22 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | Modified Acrylic |
| Material (Membrane) | PES |
| Color | Green |
| Pressure Rating | 145 psi |
| For Use With (Application) | Low protein binding; sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions; Sterilization of drugs or aqueous solutions administered intravenously |
| Sterility | Sterile |
| Type | Modified Acrylic Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Diameter (Metric) | 3.3 cm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Tip Material | Modified Acrylic |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Certifications/Compliance | Meets USP Class VI Biological tests for plastics. All 33 mm filters are CE-marked and suitable for both medical and laboratory applications outside the U.S. |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
MilliporeSigma™ Millex™ Product Container
Designed for convenient, benchtop storage of 33 mm Millex syringe filters.
MilliporeSigma Millex Hydrophobic PTFE Syringe Filter
0.2 μm pore size for sterile filtration of gases or organic liquids
MilliporeSigma Millex Hydrophobic PTFE Syringe Filter
0.2 μm pore size for sterile filtration of gases or venting
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Nylon, 0.45 μm
Millex™ Nylon Syringe Filter, 0.45 μm for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Syringe Filter |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | Nylon |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Syringe Filter |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, PES, 0.22 μm
Millex™ PES Syringe Filter, 0.22 μm for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Connectors | Male Luer Slip |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PES |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Syringe Filter |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, MCE, 0.22 μm
Millex™ MCE Syringe Filter, 0.22 μm for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Housing Material | PVC |
| Volume (Metric) | 100 mL |
| Material | PVC |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3.9 cm2 |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Diameter (Metric) Filter | 25 mm |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Product Line | Millex |