Filter Holders and Hardware
- (1)
- (7)
- (11)
- (57)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (10)
- (41)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (23)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (36)
- (2)
- (89)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (8)
- (4)
- (1)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (5)
- (9)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (212)
- (20)
- (1)
- (133)
- (7)
- (4)
- (7)
- (4)
- (24)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Accessories for 47 mm Classic Glass Filter Holder Kits and All-Glass Filter Holder Kits
Accessories for filter holders for sample preparation.
| For Use With (Equipment) | Millipore 47 mm All-glass Vacuum Filter Holder |
|---|---|
| Diameter (English) Inside | 1.85 in. |
| Diameter (Metric) Inside | 47 mm |
MilliporeSigma™ Classic Glass Filter Holder Kit, 47 mm
The Classic Glass Filter Holder is an essential tool for every research lab. The holder's multipurpose design is appropriate for a variety of applications and is available in three different support materials for compatibility with your specific application needs.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 22.9 cm |
| Outlet Fitting | No. 8 perforated silicone stopper mounts in standard 1 L and 4 L filtering flasks |
| For Use With (Equipment) | Millipore Classic Glass Filter Holder Kit |
| Color | Transparent/Clear |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 9 in. |
| Filtration Area | 9.6 cm2 |
MilliporeSigma™ All-Glass Filter Holder Kit, 90 mm
Vacuum filter aqueous, organic, or corrosive liquids for particulate contamination analysis with this All-Glass Filter Holder Kit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Glass Filter Holder Kit |
| For Use With (Equipment) | Millipore 90 mm Glass Filter Holder |
| Volume (Metric) | 1 L |
| Material | Borosilicate Glass |
| Diameter (Metric) Inside | 90 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Borosilicate glass funnel, base and tubulated cap, anodized aluminum spring clamp, fritted glass filter support, silicone alignment sleeve |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Height (Metric) | 43 cm |
| Type | Glass Frit Membrane Support |
| Outlet Fitting | 6 mm (1/4 in.) O.D. tubulated cap sidearm to vacuum |
| For Use With (Equipment) | Millipore 47 mm All-glass Vacuum Filter Holder |
| Material | Borosilicate Glass |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Accessories for Classic Glass Filter Holder Kits, 47 mm
Accessory part for the Classic Glass Filter Holder Kits.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Glass Base and Stopper |
| Diameter (Metric)Top | 47 mm |
| For Use With (Equipment) | Millipore Classic Glass Filter Holder Kit |
| Color | Clear |
MilliporeSigma™ Accessories for All-glass Filter Holder Kits, 90 mm
Accessories for filter holders for sample preparation.
| Diameter (Metric) Inside | 90 mm |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Accessories for Glass Microanalysis Filter Holders
Accessories for filter holders for sample preparation.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 25 mm Glass Microanalysis Vacuum Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Accessories for 47 mm All-glass Filter Holders Kits and MilliSolve Kit
Accessories designed to replace parts contained in glass vacuum filtration kits or provide for an alternative configuration.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Diameter (Metric)Top | 47 mm |
| Color | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Glass Microanalysis Vacuum Filter Holders
Designed for use with Fisherbrand vacuum filters.
| Type | Vacuum Filter Holder |
|---|---|
| Volume (Metric) | 25 mL |
| Filtration Area | 2.1 cm2 |
Fisherbrand™ Glass Microanalysis Vacuum Filter Holders
Designed for use with Fisherbrand vacuum filters.
| Volume (Metric) | 100 mL |
|---|---|
| Material | Silicone,Fritted Glass,Anodized Aluminum |
| Filtration Area | 1.1 cm2 |
Fisherbrand™ Glass Microanalysis Vacuum Filter Holders
Designed for use with Fisherbrand vacuum filters.
| Type | Vacuum Filter Holder |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Fisherbrand Vacuum Filter |
| Volume (Metric) | 300 mL |
| Filtration Area | 9.6 cm2 |
Fisherbrand™ Vacuum Filter Holders, Borosilicate Glass Bases
For use with Fisherbrand™ Vacuum Filter Holders
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Type | Gasket |
|---|---|
| Material | PTFE |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Laboratory Filter Holders or Cyclones |
| For Use With (Equipment) | Sterifil Aseptic System |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material | Silicone |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Vacuum Filter Holders, Anondized Aluminum Clamps
For use with Fisherbrand Vacuum Filter Holders
| Material | Anodized Aluminum |
|---|