Water Purification Accessories and Replacement Parts
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Barnstead™ E-Pure™ Optional Accessories
Optimize your ultrapure water purification system with Thermo Scientific™ Barnstead™ E-Pure™ Optional Accessories, including a remote dispenser.
| For Use With (Equipment) | Barnstead E-Pure |
|---|
MilliporeSigma™ Synergy Ultrapure Water Systems: Remote Dispenser Mast
Accessory for Synergy Ultrapure Water Systems
Sartorius arium™ Bag for arium Bagtank
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
arium™ Bag protects the user from cleaning processes with dangerous chemicals
| Type | Bag |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Arium Bagtank System |
| Material | S71 Film |
Sartorius arium™ Cleaning Syringe
Sartorius offers a broad range of accessories to assist your daily work with the arium™ lab water system.
MilliporeSigma™ Milli-Q™ EQ Wall Mounting Kit
Save precious laboratory space by wall-mounting the accessories for your EQ 7000 Water Purification System.
| Type | Wall Mounting Kit |
|---|
Milli-Q Washer Distribution Kit
AC/DC input 115 V, right with cost effective solution to feed high-quality pressurized pure water to laboratory appliances
MilliporeSigma™ Washer Distribution Kit
For installation on the left/right side of a pure water storage reservoir
| Type | Washer Distribution Kit |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Pure Water Storage Reservoir |
| Voltage | 115 V |
Thermo Scientific™ Barnstead™ Easypure™ RoDi Accessories and Consumables
Customize your water purification system with the Thermo Scientific™ Barnstead™ Easypure™ RoDi Accessories and Consumables that best suit your application.
| For Use With (Equipment) | Barnstead Easypure RoDi |
|---|
Thermo Scientific™ Pretreatment Cartridges and Filters
Choose one of these Thermo Scientific™ Pretreatment Cartridges and Filters when the quality of your feed water doesn't match the requirements for your point of use water purification system.
MilliporeSigma™ Synergy Ultrapure Water Systems: Wall-Mounting Bracket
Accessories for Synergy Ultrapure Water Systems
Thermo Scientific™ Barnstead™ Classic Stills Replacement Consumables
Maintain the performance of your Thermo Scientific™ Barnstead™ Classic Still with replacement consumables such as UV lamps and air filters.
MilliporeSigma™ Cartridge Housing Ball Valve PL-1 1/4 in. Polyoxymethylene NPTM/NPTF
Accessories for filter holders for sample preparation.
| Length (Metric) | 56 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 22 in. |
| For Use With (Equipment) | Water Purification System |
| Capacity (Metric) | 56 cm |
| Length (English) | 22 in. |
MilliporeSigma™ Accessories to Milli-Q™ IQ 7000 Ultrapure Water System
Our Lab Water purification system portfolio offers a broad range of pure and ultrapure water purification systems and services designed for scientists working in pharmaceutical, clinical, academic, industrial, research, and government laboratories -- in both validated and non-validated environments.
| For Use With (Equipment) | Milli-Q IQ 7000 Ultrapure Water System |
|---|