Microbalances
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (26)
- (8)
- (7)
- (26)
- (24)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (6)
- (1)
- (12)
- (11)
- (6)
- (1)
- (6)
- (8)
- (1)
- (8)
- (12)
- (7)
- (22)
- (12)
- (1)
- (12)
- (12)
- (2)
- (6)
- (2)
- (6)
- (12)
- (12)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (132)
- (4)
- (4)
- (38)
- (59)
Résultats de la recherche filtrée
Sartorius Quintix™ Semi-Micro Balances
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Offers four different weighing ranges to fulfill the needs of most 5-digit weighing applications
| Hauteur (impériale) | 12.4 in. |
|---|---|
| Capacité | 40 g, 60 g |
| Étalonnage | isoCAL (automatic internal adjustment) |
| Type d’affichage | Touchscreen |
| Hauteur (métrique) de la cuve | 218 mm |
| Type | Semi-micro Balance |
| Hauteur (métrique) | 316 mm |
| Largeur (métrique) | 214 mm |
| Format | Semi-Micro |
| Legal for Trade | Class I |
| Profondeur (impériale) | 14.8 in. |
| Hauteur (impériale) de la cuve | 8.5 in. |
| Largeur (impériale) | 8.4 in. |
| Profondeur (métrique) | 376 mm |
Sartorius Secura™ Semi-Micro Balances
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Offers four different weighing ranges to fulfill the needs of most 5-digit weighing applications
| Hauteur (impériale) | 12.4 in. |
|---|---|
| Ampérage | 10 amp single phase |
| Étalonnage | isoCAL (automatic internal adjustment) |
| Type d’affichage | Touchscreen |
| Fréquence | 50 Hz |
| Alimentation électrique | 100-240V 50-60 Hz |
| Hauteur (métrique) de la cuve | 218 mm |
| Type | Semi-micro Balance |
| Hauteur (métrique) | 316 mm |
| Largeur (métrique) | 214 mm |
| Format | Semi-Micro |
| Legal for Trade | Class I |
| Profondeur (impériale) | 14.8 in. |
| Tension | 100/240 V |
| Hauteur (impériale) de la cuve | 8.5 in. |
| Largeur (impériale) | 8.4 in. |
| Mise à niveau | Integrated Level-Control |
| Profondeur (métrique) | 376 mm |
OHAUS™ Pioneer Px Microbalances
The Pioneer Px Balance offers high accuracy and repeatability for applications in laboratory, industrial and education settings. Features a second line display for additional information and connectivity for easy communication.
| Longueur (métrique) | 321 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic Environments; FCC Part 15 Class A; Canada ICES-003 Class A, CSA |
| Matériau | Cast Aluminim Base, Plastic Top Housing |
| Garantie | 2 Years |
| Linéarité | ±2 Divisions |
| Type d’affichage | 2-line Backlit LCD |
| Type de connexion | RS232,USB |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Alimentation électrique | Power Input: 100/240 V ∼ 200 mA 50/60 Hz 12/18 VA, Power Output: 12 VDC 0.5 A |
| Type | Internal Calibration |
| Hauteur (métrique) | 331 mm |
| Largeur (métrique) | 209 mm |
| Temps de stabilisation | 4 sec. |
| Tension | 50-60 |
| Comprend | Draftshield |
| Modes de pesée | Basic Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Animal Weighing, Density Determination |
| Mise à niveau | Integrated level bubble |
| Reproductibilité | ±1 Division |
| Poids (métrique) | 4.5 kg |
Sartorius Cubis™ II 66P High-Capacity Advanced Micro Balance
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Alimentation électrique | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Matériau | Stainless Steel |
| Capacité | 61 g, 12 g |
| Précision affichage | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Temps de stabilisation | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Type d’affichage | Color TFT Touchscreen |
| Type de connexion | USB A, USB B, USB C |
Sartorius Cubis™ II 66P High-Capacity Essential Micro Balance
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Alimentation électrique | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Matériau | Stainless Steel |
| Capacité | 61 g, 12 g |
| Précision affichage | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Temps de stabilisation | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Type d’affichage | Color TFT Touchscreen |
| Type de connexion | USB A, USB B, USB C |
Sartorius Cubis™ II 36P High-Capacity Advanced Micro Balance
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Alimentation électrique | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Matériau | Stainless Steel |
| Capacité | 32 g, 10.1 g |
| Précision affichage | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Temps de stabilisation | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Type d’affichage | Color TFT Touchscreen |
| Type de connexion | USB A, USB B, USB C |
Sartorius Cubis™ II 66S High-Capacity Advanced Micro Balance
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Alimentation électrique | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Matériau | Stainless Steel |
| Capacité | 61 g |
| Précision affichage | 0.001 mg |
| Temps de stabilisation | 3.5 sec. |
| Type d’affichage | Color TFT Touchscreen |
| Type de connexion | USB A, USB B, USB C |
Sartorius Cubis™ II 36S High-Capacity Essential Micro Balance
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Alimentation électrique | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Matériau | Stainless Steel |
| Capacité | 32 g |
| Précision affichage | 0.001 mg |
| Temps de stabilisation | 3.5 sec. |
| Type d’affichage | Color TFT Touchscreen |
| Type de connexion | USB A, USB B, USB C |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR MicroBalance
XPR Excellence Microbalances have a readability of six decimal places, temperature control and a compact design to maximize bench space. Simplify dosing and reduce spills with automatic draft shield doors.
| Temps de stabilisation | <8 sec. |
|---|---|
| Diamètre (métrique) du bac externe | 27 mm |
| Diamètre (impérial) du bac externe | 1.1 in. |
Sartorius Cubis™ II 66S High-Capacity Essential Micro Balance
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Alimentation électrique | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Matériau | Stainless Steel |
| Capacité | 61 g |
| Précision affichage | 0.001 mg |
| Temps de stabilisation | 3.5 sec. |
| Type d’affichage | Color TFT Touchscreen |
| Type de connexion | USB A, USB B, USB C |
Sartorius Cubis™ II 36P High-Capacity Essential Micro Balance
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Alimentation électrique | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Matériau | Stainless Steel |
| Capacité | 32 g, 10.1 g |
| Précision affichage | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Temps de stabilisation | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Type d’affichage | Color TFT Touchscreen |
| Type de connexion | USB A, USB B, USB C |
Sartorius Cubis™ II 116S High-Capacity Advanced Micro Balance
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Alimentation électrique | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Matériau | Stainless Steel |
| Capacité | 111 g |
| Précision affichage | 0.002 mg |
| Temps de stabilisation | 3.5 sec. |
| Type d’affichage | Color TFT Touchscreen |
| Type de connexion | USB A, USB B, USB C |
Sartorius Cubis™ II 36S High-Capacity Advanced Micro Balance
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Alimentation électrique | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Matériau | Stainless Steel |
| Capacité | 32 g |
| Précision affichage | 0.001 mg |
| Temps de stabilisation | 3.5 sec. |
| Type d’affichage | Color TFT Touchscreen |
| Type de connexion | USB A, USB B, USB C |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Ultra MicroBalance
Excellence XPR Ultra Microbalances have a seven decimal place readability and outstanding repeatability to ensure highly accurate results with each use. Easily clean the removable automatic draft shield and weigh pan to eliminate contamination.
| Type | Ultra Micro Balance |
|---|---|
| Précision affichage | 0.0001 mg |