Microbalances
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (26)
- (8)
- (7)
- (21)
- (24)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (12)
- (11)
- (6)
- (1)
- (6)
- (8)
- (1)
- (8)
- (8)
- (7)
- (18)
- (12)
- (1)
- (12)
- (12)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (12)
- (12)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (118)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (4)
- (21)
- (59)
Résultats de la recherche filtrée
Sartorius Quintix™ Semi-Micro Balances
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Offers four different weighing ranges to fulfill the needs of most 5-digit weighing applications
| Hauteur (impériale) | 12.4 in. |
|---|---|
| Capacité d'absorption | 40 g, 60 g |
| Étalonnage | isoCAL (automatic internal adjustment) |
| Hauteur (métrique) de la cuve | 218 mm |
| Hauteur (métrique) | 316 mm |
| Largeur (métrique) | 214 mm |
| Format | Semi-Micro |
| Catégorie | Semi-micro Balance |
| Profondeur (impériale) | 14.8 in. |
| Hauteur (impériale) de la cuve | 8.5 in. |
| Largeur (impériale) | 8.4 in. |
| Profondeur (métrique) | 376 mm |
| Type d’écran | Touchscreen |
| Légal pour le commerce | Class I |
Sartorius Cubis™ II Micro Balance, MCE User Interface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Cubis™ II Micro Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Catégorie | Micro Balance |
| Matériau | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Garantie | 10 years |
| Tension | 100/240 V ±10% |
| Type d’écran | Color TFT Touchscreen |
| Légal pour le commerce | Class I |
| Type de connexion | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
Sartorius Cubis™ II 66P High-Capacity Essential Micro Balance
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Exigences électriques | 100/240 V |
|---|---|
| Catégorie | Micro Balance |
| Matériau | Stainless Steel |
| Précision de lecture | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Temps de stabilisation | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Capacité d'absorption | 61 g, 12 g |
| Type d’écran | Color TFT Touchscreen |
| Légal pour le commerce | No |
| Type de connexion | USB A, USB B, USB C |
OHAUS Adventurer Semi-Micro Balance
Striking the ideal balance between inventive features and functional, uncomplicated weighing capabilities, the OHAUS Adventurer incorporates all of the applications necessary for routine weighing and measurement activities.
| Catégorie | Balance |
|---|---|
| Type d’écran | LCD |
| Légal pour le commerce | No |
OHAUS™ Pioneer Px Microbalances
The Pioneer Px Balance offers high accuracy and repeatability for applications in laboratory, industrial and education settings. Features a second line display for additional information and connectivity for easy communication.
| Longueur (métrique) | 321 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic Environments; FCC Part 15 Class A; Canada ICES-003 Class A, CSA |
| Exigences électriques | Power Input: 100/240 V ∼ 200 mA 50/60 Hz 12/18 VA, Power Output: 12 VDC 0.5 A |
| Matériau | Cast Aluminim Base, Plastic Top Housing |
| Niveau | Integrated level bubble |
| Garantie | 2 Years |
| Linéarité | ±2 Divisions |
| Type de connexion | RS232,USB |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Hauteur (métrique) | 331 mm |
| Largeur (métrique) | 209 mm |
| répété(e), répétiti(f)(ve) | ±1 Division |
| Catégorie | Internal Calibration |
| Temps de stabilisation | 4 sec. |
| Tension | 50-60 |
| Comprend | Draftshield |
| Modes de pesée | Basic Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Animal Weighing, Density Determination |
| Type d’écran | 2-line Backlit LCD |
| Poids (métrique) | 4.5 kg |
Sartorius Cubis™ II Ultra-Micro Balance, MCE User Interface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Cubis™ II Semi-Micro Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Fréquence | 50/60 Hz (±5%) |
|---|---|
| Exigences électriques | 120/240 V |
| Catégorie | Ultra Micro Balance |
| Matériau | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Garantie | 10 years |
| Tension | 100/240 V |
| Comprend | Balance, Accessories, Power supply, Manual, Factory test report |
| Type d’écran | Color TFT Touchscreen |
| Légal pour le commerce | Class I |
| Poids (métrique) | 6.4, 7.1 kg |
| Type de connexion | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
Sartorius Secura™ Semi-Micro Balances
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Offers four different weighing ranges to fulfill the needs of most 5-digit weighing applications
| Hauteur (impériale) | 12.4 in. |
|---|---|
| Exigences électriques | 100-240V 50-60 Hz |
| Niveau | Integrated Level-Control |
| Ampérage | 10 amp single phase |
| Étalonnage | isoCAL (automatic internal adjustment) |
| Fréquence | 50 Hz |
| Hauteur (métrique) de la cuve | 218 mm |
| Hauteur (métrique) | 316 mm |
| Largeur (métrique) | 214 mm |
| Format | Semi-Micro |
| Catégorie | Semi-micro Balance |
| Profondeur (impériale) | 14.8 in. |
| Tension | 100/240 V |
| Hauteur (impériale) de la cuve | 8.5 in. |
| Largeur (impériale) | 8.4 in. |
| Profondeur (métrique) | 376 mm |
| Type d’écran | Touchscreen |
| Légal pour le commerce | Class I |
Sartorius Cubis™ II Micro Balance, MCE User Interface PROMO
Cubis™ II Micro Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity.
Sartorius Cubis™ II Ultra-High Resolution Semi-Micro Balances MCA
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Cubis™ II laboratory balances are modular, therefore they allow to choose between applications and configurations which suit the best to the needs. These balances can be configured at the level of display, draftshields, software applications, and hardware functions.
| Catégorie | Semi-micro Balance |
|---|---|
| Type d’écran | Color TFT Touchscreen |
METTLER TOLEDO™ XPR Excellence Micro-Analytical Comparators
XPR Excellence Micro-Analytical Comparators perform highly accurate mass determination with full traceability of weighing results. User guidance within the color touchscreen increases efficiency of daily weighing tasks.
| Catégorie | Micro Analytical Balance |
|---|---|
| Type d’écran | Color TFT Touchscreen |
Sartorius Cubis™ II Ultra-Micro Balance, MCA User Interface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Longueur (métrique) | 340/355 weighing/electrical module |
|---|---|
| Certifications/Conformité | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Matériau | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Niveau | Automation motorized |
| Précision de lecture | 0.1 μg |
| Garantie | 10 years |
| Capacité d'absorption | 2.1 g |
| Ampérage | 1.0 A |
| Puissance | 2 years |
| Linéarité | ±0.7 μg |
| Type de connexion | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Fréquence | 50/60 Hz (±5%) |
| Hauteur (métrique) | 129/61 mm weighing/electrical module |
| Largeur (métrique) | 139/240 weighing/electrical module |
| répété(e), répétiti(f)(ve) | ±0.15 μg |
| Catégorie | Ultra Micro Balance |
| Temps de stabilisation | 7 sec. |
| Plage de températures (métrique) | 0°C to +40°C |
| Tension | 100/240 V |
| Durée de mesure | 10 sec. |
| Type d’écran | Color TFT Touchscreen |
| Légal pour le commerce | Class I |
| Poids (métrique) | 7.2, 7.9 kg |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR MicroBalance
XPR Excellence Microbalances have a readability of six decimal places, temperature control and a compact design to maximize bench space. Simplify dosing and reduce spills with automatic draft shield doors.
| Temps de stabilisation | <8 sec. |
|---|---|
| Diamètre (impériale) de bac externe | 1.1 in. |
| Diamètre (métrique) du bac externe | 27 mm |
Sartorius Cubis™ II Ultra-High Resolution Semi-Micro Balances MCE
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Cubis™ II laboratory balances are modular, therefore they allow to choose between applications and configurations which suit the best to the needs. These balances can be configured at the level of display, draftshields, software applications, and hardware functions.
| Catégorie | Semi-micro Balance |
|---|---|
| Type d’écran | Color TFT Touchscreen |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Ultra MicroBalance
Excellence XPR Ultra Microbalances have a seven decimal place readability and outstanding repeatability to ensure highly accurate results with each use. Easily clean the removable automatic draft shield and weigh pan to eliminate contamination.
| Catégorie | Ultra Micro Balance |
|---|---|
| Précision de lecture | 0.0001 mg |