Electronic Toploading Balances
- (9)
- (18)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (31)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (21)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (25)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (15)
- (3)
- (1)
- (19)
- (10)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (3)
- (19)
- (1)
- (4)
- (1)
- (38)
- (8)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (3)
- (16)
- (2)
- (6)
- (5)
- (1)
- (22)
- (46)
- (43)
- (73)
- (65)
- (12)
- (65)
- (32)
- (15)
- (65)
- (58)
- (11)
- (35)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (88)
- (4)
- (3)
- (4)
- (95)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (23)
- (103)
- (9)
- (18)
- (3)
- (52)
- (3)
- (19)
- (4)
- (3)
- (1)
- (112)
- (106)
- (48)
- (65)
Filtered Search Results
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance PROMO
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 V (±10%) |
| Type | Internal Calibration |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balance |
| Material | Glass, PBT, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
Ohaus™ Explorer™ Analytical Balance, NTEP Certified
Delivers accurate results within seconds, improving operator efficiency, productivity and throughput.
OHAUS™ Navigator™ Portable Balance
Rugged, multi-purpose balances for a wide range of general weighing applications
| Includes | ABS housing, stainless steel pan, transportation lock, menu and calibration lockswitch, slip-resistant and adjustable feet, leveling bubble, mechanicaland software overload/underload protection, stability indicator, low battery indicator, auto shut-off, user-selectable print options, user-selectablecommunication settings |
|---|---|
| Electrical Requirements | 110/120 V |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | AC or battery |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications/Compliance | Product Safety: IEC/EN 61010-1,Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic environments; FCC Part 15 Class B; Canada ICES-003, CE; RCM |
| Weight (Metric) | 1 kg |
OHAUS™ Adventurer™ Precision Balances
Stable, accurate and fast operating balance for optimal weighing results in routine laboratory work.
| Electrical Requirements | AC Adapter Input: 100-240 VAC 50-60 Hz 0.3AAC Adap |
|---|---|
| Type | Toploading Balances |
| Display Type | Color Graphic |
| Connection Type | RS-232, USB device, USB host |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
OHAUS™ Scout™ SKX Portable Balances
Offers superior overload protection in a sleek, low profile and stackable design.
| Type | Portable Balance |
|---|---|
| Legal for Trade | No |
| Display Type | LCD |
| Automation Interface | Mechanical keys |
| Material | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| For Use With (Application) | Ideal for education-specific weighing applications |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (3-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Includes | Balance, Accessories, Power supply, Manual, Factory test report |
|---|---|
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
| Type | Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | Draft shield I: Motorized with ionizer |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Width (Metric) | 240 mm |
Sartorius Cubis™ II Precision High-Capacity Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Type | High Capacity Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
| Weight (Metric) | 15.8/17.1 kg |
Sartorius Cubis™ II Precision (1-place) Balance, MCA Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Height (Metric) | 95 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120/240 V |
| Warranty | 10 years |
| Length (Metric) | 470 mm |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Width (Metric) | 240 mm |
| Measurement Time | 1 sec. |
| Type | Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Amperage | 1.0 A |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
| Weight (Metric) | 5.4 kg |
OHAUS™ Explorer™ Precision Balances, NTEP Certified
Delivers accurate results within seconds, improving operator efficiency, productivity and throughput. OHAUS Explorer Precision Balances feature a color touch display that can be separated from the weighing base.
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Depth (English) | 10.2 in. |
| Width (English) | 9.1 in. |
| Automation Interface | Touch screen |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel, Glass |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Includes | AC adapter, user manual, AutoCal™ fully-auto |
| Type | Precision Balance |
| Format | Gram, milligram, kilogram, carat, ounce, troy ounc |
| Display Type | Color Graphic |
| Depth (Metric) | 26 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | Bi-directional RS-232, USB |
| Amperage | 0.6 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
METTLER TOLEDO™ Excellence XSR Precision Balance, SmartPan Weigh Pan
Excellence XSR Precision Balances are designed with the highly stable SmartPan weigh pan for consistently reliable and accurate results. Easily navigate the 4.5 inch user-friendly touchscreen to save weighing methods and view recent results in the digital notepad.
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
|---|---|
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
Sartorius Cubis™ II Precision (2-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class II |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
Sartorius Cubis™ II Precision (2-place) Balance, MCE User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (2-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Type | Precision Balance |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class II |
| Display Type | TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
Sartorius NTEP Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
NTEP-Certified Secura™ Precision Balance Int. Calibration
| Electrical Requirements | 100 - 240 V∼, - 10%; +10%, 50 - 60 Hz, 0.2 A |
|---|---|
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | Mini USB |
| Model | NTEP Precision Balance |
| Material | Glass, Acetone, stainless steel |
| Certifications/Compliance | NTEP-Certified |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (3-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Includes | Balance, Accessories, Power supply, Manual, Factory test report |
|---|---|
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
| Type | Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | Draft shield A: Motorized |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Width (Metric) | 240 mm |
METTLER TOLEDO FE Standard Precision Portable Balance
Standard FE Precision Portable Balances are highly accurate, efficient, simple to operate, and designed with robust construction for proven long-lasting performance. Intuitive onscreen guidance within the LCD hybrid touchscreen allows you to easily navigate through 9 built-in applications.
| Type | Precision Balance |
|---|---|
| Display Type | LCD Touchscreen |
| Stabilization Time | 1 s |