Acrylamide Gel Electrophoresis Systems
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (5)
- (2)
- (9)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (18)
- (1)
- (44)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (8)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Width (English) | 5.1 in. |
| Width (Metric) | 12.95 cm |
Invitrogen™ SureCast™ Gel Handcast Bundle A - Hardware and Reagents
Pour your own polyacrylamide gels easily and confidently with a SureCast™ Gel Handcast Bundle A. The SureCast Handcast System can be used to create polyacrylamide gels using SureCast Handcast Reagents as well as any other popular polyacrylamide gel casting reagents.
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 4 to 12%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack, Wedgewell format provides all the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents you will need to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
MilliporeSigma mPAGE™ Gel Casting Device Kit
Kit for hand casting mini gels with a 0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm thickness, includes plates and combs
| Includes | Gel Caster Base, Gel Caster Frame, Gel Caster Sealing Gaskets, Gel Releasers, Combs 10 wells (0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm), Combs 15 wells (0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm), Mini Spacer Plates (0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm), Mini Short Plates |
|---|---|
| Type | Gel Caster |
| For Use With (Application) | Gel Electrophoresis |
| Gel Size | 8.3 x 10.1 cm |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Welcome Pack and Mini Blot Modules, 10–20%
The Novex Tricine Welcome Pack and Mini Blot Modules provide all of the necessary Novex gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank plus two Mini Blot Modules for wet transfer. Each Mini Gel Tank can accommodate up to two gels per run or up to two Mini Blot Modules for wet transfer.
| Gel Percentage | 10 to 20% |
|---|---|
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Mode of Separation | Denaturing |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 kit |
| Gel Size | Mini |
Thermo Scientific™ Owl™ P81 Single-Sided Vertical Electrophoresis System, 10 x 10cm gel size, 150mL buffer volume
Perform quick protein runs with the economical and simple, yet rugged Thermo Scientific™ Owl™ P81 Single-Sided Vertical Electrophoresis System.
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Welcome Pack and Mini Blot Modules, 4–12%
The NuPAGE Bis-Tris Welcome Pack and Mini Blot Modules provide all of the necessary NuPAGE gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank plus two Mini Blot Modules for wet transfer. Each Mini Gel Tank can accommodate up to two gels per run or up to two Mini Blot Modules for wet transfer.
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Mode of Separation | Denaturing |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 kit |
| Gel Size | Mini |
Thermo Scientific™ Owl™ P82 Dual-Gel Electrophoresis Double Sided Vertical System, 8-10 x 10cm gel, 150-300mL buffer volume
Produce flat, even banding and crisp resolution with the easy-to-use Thermo Scientific™ Owl™ P82 Dual-Gel Electrophoresis System.
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack, Wedgewell format provides all the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents you need to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ WedgeWell™ Midi Bis-Tris Welcome Pack, 10%
The NuPAGE Bis-Tris Midi Welcome Pack, WedgeWell format provides all the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents needed to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ WedgeWell™ Empty Gel Cassettes with Combs, midi
These WedgeWell empty gel cassettes are pre-assembled, single-use, plastic cassettes with combs that allow you to pour your own midi-size gels. The gels can be run in the SureLock Tandem Midi Gel Tank (STM1001) or XCell4 SureLock Midi-Cell (WR0100).
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Room Temperature |
| Type | Empty Gel Cassette |
| For Use With (Equipment) | XCell4 SureLock Midi-Cell |
| Quantity | 1 pack |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Length (Metric) Gel | 8 cm |
| Gel Size | Midi |
| Running Dimension | Vertical |
Invitrogen™ NuPAGE™ WedgeWell™ Midi Bis-Tris Welcome Pack, 4 to 12%
The NuPAGE Bis-Tris Midi Welcome Pack, WedgeWell format provides all the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents needed to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ L-Buffer Chamber for XCell SureLock™ and XCell II™ Mini-Cells
XCell SureLock and XCell II Mini-Cells
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 12%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack, Wedgewell format provides all the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents you will need to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Gel Percentage | 12% |
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |