Acrylamide Electrophoresis Gels
- (6)
- (81)
- (19)
- (9)
- (65)
- (76)
- (6)
- (30)
- (9)
- (30)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (63)
- (38)
- (1)
- (6)
- (2)
- (12)
- (2)
- (34)
- (79)
- (2)
- (42)
- (7)
- (8)
- (15)
- (23)
- (111)
- (25)
- (3)
- (1)
- (19)
- (42)
- (52)
- (94)
- (110)
- (224)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (34)
- (1)
- (34)
- (4)
- (96)
- (14)
- (2)
- (27)
- (28)
- (6)
- (14)
- (14)
- (2)
- (18)
- (6)
Filtered Search Results
| Gel Percentage | 8 to 16% |
|---|---|
| Buffer | MES or MOPS Running Buffer |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Systems |
| Product Type | Bis-Tris Precast Gels |
| Quantity | 10 Pk. |
| GelThickness | 1 mm |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 8 to 16% Bis to Tris |
| Separation of | Protein |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Percentage | 12% |
|---|---|
| Buffer | MES or MOPS Running Buffer |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Systems |
| Product Type | Bis-Tris Precast Gels |
| Quantity | 10 Pk. |
| GelThickness | 1 mm |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 12% Bis-Tris |
| Separation of | Protein |
| Width (Metric) | 8 cm |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Mini Gel Welcome Pack, 4-12%
The Bolt Welcome Pack provides all of the necessary Bolt gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Welcome Pack, 16%
The Novex Tricine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tricine gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 16% |
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex |
Thermo Scientific™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 10%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 8 Months |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Value™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 10%, 1.0 mm, 10-well
Separation Range: 30 to 250 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: XCell SureLock Mini
Thermo Scientific™ Novex™ Tricine XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 10-20%
The Novex Tricine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tricine gels, buffers, and reagents you will need to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 14%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 6 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 14% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 7 Months |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Welcome Pack, 8%
The Bolt Welcome Pack provides all of the necessary Bolt gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8% |
| Separation Range | 3.5 to 180 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ ZOOM™ IPG Strips, pH 3-10L
Oil-free, trouble-free 2D electrophoresis in a mini-gel format
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 16%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 6 to 200 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 16% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Weeks |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Welcome Pack, 10-20%
The Novex Tricine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tricine gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Welcome Pack, 3-8%
The NuPAGE Tris-Acetate Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE Tris-Acetate gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 4 to 12%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Kit Contents | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |