Manual Thermometers
Mercury, non-mercury (liquid in glass), or bimetallic thermometers with analog displays, for general and application-specific use, with various temperature-range capacities and accuracies; may be traceable or certified to international standards.
In 1714, the mercury-in-glass thermometer was invented in Europe by physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. Typically, the mercury is contained in a reservoir that opens to narrow glass tube. The distance that the mercury flows into the tube is dependent on the temperature to which the thermometer is subjected. The space above the mercury may be filled with air or an inert gas, or it may be a partial vacuum.
Thermometers are calibrated by exposing them to a known temperature and then marking the height of the mercury at that temperature. For example, one might calibrate to the freezing temperature of water (0°C or 32°F) by placing the thermometer in a mixture of ice and water. Then the thermometer could be submerged in boiling water to determine the point where the water changes from a liquid to a vapor (100°C or 212°F).
Mercury thermometers are still considered to be some of the most accurate temperature indicators. They can be used for a wide range of temperatures, from -37°C to 356°C (-35°F to 673°F). Modifications such as adding an inert gas above the mercury or replacing the glass with fused quartz can extend the upper temperature limit to as high as 800°C (1,470°F).
Mercury cannot be used below -38.83°C (-37.89°F), the temperature at which it becomes a solid. Moreover, nitrogen in the thermometer can flow down into the column and become trapped if the mercury solidifies, which makes the thermometer unusable. Use a thermometer that contains a mercury-thallium alloy for measuring lower meteorological temperatures – it will remain liquid to -61.1°C (-78.0°F).
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (2)
- (12)
- (6)
- (1)
- (12)
- (3)
- (7)
- (9)
- (2)
- (1)
- (2)
- (99)
- (4)
- (3)
- (2)
- (129)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (43)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (6)
- (26)
- (1)
- (1)
- (6)
- (10)
- (5)
- (6)
- (3)
- (3)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (21)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (41)
- (1)
- (1)
- (16)
- (47)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (44)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (8)
- (3)
- (8)
- (15)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (18)
- (4)
- (2)
- (9)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (13)
- (1)
- (35)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (39)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (13)
- (4)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (2)
- (9)
- (2)
- (6)
- (9)
- (1)
- (171)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ General Purpose Liquid-in-Glass Partial Immersion Thermometers
Fisherbrand™ General Purpose Liquid-in-Glass Partial Immersion Thermometers are ideal for use in chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories and the pharmaceutical industry.
| Certifications/Conformité | ISO/IEC 17025:2017, A2LA, NIST |
|---|---|
| Type d’immersion | Partial Immersion |
| Matériau | Glass |
| Remplissage du thermomètre | Blue Organic Liquid |
| À utiliser avec (application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
Fisherbrand™ Nonmercury Verification Thermometers
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, and incubators with traceability to NIST.
| Certifications/Conformité | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, NIST |
|---|---|
| Type de produit | Verification Thermometer |
| Matériau | Glass |
Fisherbrand™ Nonmercury Verification Thermometers
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens with traceability to NIST.
| Certifications/Conformité | NIST |
|---|---|
| Type de produit | Verification Thermometer |
| Matériau | Glass |
H-B Instrument™ Easy-Read™ General Purpose Liquid-In-Glass Thermometers: Partial Immersion
Easy-to-read partial immersion thermometers
| Certifications/Conformité | Traceable to NIST. Includes a multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability. |
|---|---|
| Matériau | Glass |
| Remplissage du thermomètre | Enviro-Safe™ Liquid |
| À utiliser avec (application) | Ideal for use in chemical/petrochemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, pharmaceutical and medical industries, dairies, breweries and distilleries. |
| Matériau | Glass |
|---|---|
| Remplissage du thermomètre | Red Organic Liquid |
| Température min (métrique) | -10°C |
| Comprend | 10/30 Ground joint with Celsius scale |
| Incrément | 1° |
Fisherbrand™ General Purpose Liquid-in-Glass Partial Immersion Thermometers, Economical Grade
With red organic liquid with white back glass.
| Longueur (métrique) hors tout | 300 mm |
|---|---|
| Longueur d’immersion | 76 mm |
| Type d’immersion | Partial Immersion |
| Matériau | Glass |
| Niveau | Economical |
| Longueur (impériale) hors tout | 11.8 in. |
| Remplissage du thermomètre | Red Organic Liquid |
| À utiliser avec (application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
Fisherbrand™ General Purpose Liquid-in-Glass Total Immersion Thermometers: Blue Organic Fill
With blue organic filling solution. Fisherbrand™ General Purpose Liquid-in-Glass Total Immersion Thermometers are ideal for use in chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing and the petrochemical industry.
| Type d’immersion | Total Immersion |
|---|---|
| Matériau | Glass |
| Remplissage du thermomètre | Blue Organic Liquid |
| Comprend | Multilanguage instructions, statement of accuracy |
| À utiliser avec (application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
| Longueur (métrique) hors tout | 305 mm |
|---|---|
| Niveau | Student |
| Longueur (impériale) hors tout | 12 in. |
| Remplissage du thermomètre | Red Spirit |
Fisherbrand™ PFA Safety Coated Liquid-In-Glass Partial Immersion Thermometers
In the event of breakage, the PFA fluoropolymer safety coating keeps the liquid and glass encapsulated.
| Certifications/Conformité | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, NIST |
|---|---|
| Type d’immersion | Partial Immersion |
| Matériau | Glass |
| Remplissage du thermomètre | Organic |
| À utiliser avec (application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
Fisherbrand™ Calibrated Dry Block Thermometers
Individually calibrated thermometers feature blue organic liquid fill against lead-free white back glass.
| Longueur (métrique) hors tout | 125 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | NIST |
| Longueur d’immersion | 35 mm |
| Précision | 0.5°C |
| Type d’immersion | Partial Immersion |
| Matériau | Glass |
| Longueur (impériale) hors tout | 4.9 in. |
| Remplissage du thermomètre | Organic |
| Comprend | Calibration report stating corrections to one-tenth of the smallest division and individual serial number |
| Incrément | 0.5° |
| À utiliser avec (application) | All standard heating blocks and water baths |
Fisherbrand™ Precision Liquid-in-Glass Partial and Total Immersion Thermometers
The Fisherbrand™ Precision Liquid-in-Glass Partial and Total Immersion Thermometer is ideal for use in chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories and the pharmaceutical industry.
| Matériau | Glass |
|---|---|
| Niveau | Precision |
| Remplissage du thermomètre | Organic |
| À utiliser avec (application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
| Longueur (métrique) hors tout | 305 mm |
|---|---|
| Type de produit | Spirit Thermometer |
| Matériau | Glass |
| Niveau | Student |
| Longueur (impériale) hors tout | 12 in. |
| Remplissage du thermomètre | Red Spirit |
Fisherbrand™ Traceable™ Refrigerator/Freezer Alarm Thermometers
Provides accurate reading when freezer/refrigerator doors are open with temperature-buffered, sensor-sealed in bottled glycol solution
Fisherbrand™ Durac™ Refrigerator/Freezer Thermometers
Dual scale thermometer features steel case and red organic liquid.
Fisherbrand™ Dry Block/Incubator Thermometers
Designed for use in all standard heating blocks and water baths.
| À utiliser avec (application) | Standard heating blocks and water baths |
|---|