Controlled Environments Tapes
- (7)
- (2)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (10)
- (1)
- (13)
- (1)
- (12)
- (42)
- (16)
- (62)
- (21)
- (52)
- (122)
- (11)
- (2)
- (1)
- (19)
- (23)
- (25)
- (4)
- (23)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (88)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 25.4 mm (1 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Width (English) | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| For Use With (Application) | For Light Industrial Use, Clean Construction and Cleanroom Support |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 38 mm (1.5 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Width (English) | 1.5 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C (-311°F). Our cryo labels can be printed/written on and will not bleed, smudge or smear–perfect for identifying specimens after long periods of cryogenic storage.
Fisherbrand™ 3/8 in. Dot Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196º C (-311º F). Our cryogenic storage labels can be printed or written on and will not bleed, smudge or smear. Engineered for you to use in your laser printer.
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 19 mm (0.75 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Width (English) | 0.75 in. |
|---|---|
| Length (English) | 36 yd. |
| Temperature Range (English) | 60°F to 80°F |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | 16°C to 27°C |
| For Use With (Application) | For Light Industrial Use, Clean Construction and Cleanroom Support |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C (-311°F). Our cryo labels can be printed/written on and will not bleed, smudge or smear–perfect for identifying specimens after long periods of cryogenic storage.
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196º C (-311º F). Our cryogenic storage labels can be printed or written on and will not bleed, smudge or smear. Engineered for you to use in your laser printer.
| Sterility | Non-sterile |
|---|
Fisherbrand™ Radioactive Indicator Dots
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Radiation Indicator dots adhere to laboratory glassware and equipment to identify caution.
Fisherbrand™ Cryogenic Dots in Laser Sheets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended uses of cryostorage with liquid nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications. Come in an easy to use dispenser box with 20 sheets per pack.
| Format | Sheet |
|---|---|
| For Use With (Application) | 0.5 to 1.5mL tubes |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 12.7 mm (0.5 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Width (English) | 0.5 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| For Use With (Application) | For Light Industrial Use, Clean Construction and Cleanroom Support |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 50.8 mm (2 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| For Use With (Application) | For Light Industrial Use, Clean Construction and Cleanroom Support |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Micronova™ Cleanroom Vinyl Tape, 76.2 mm (3 in.)
This vinyl cleanroom tape with rubber, clean-peel adhesive is extremely conformable, making it ideal for color coding, marking and sealing curved and irregular surfaces.
| Format | Roll |
|---|---|
| Width (English) | 3 in. |
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl,Synthetic Rubber |
| Coating | Vinyl |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Cleanroom Polyethylene Tape, 25.4 mm (1 in.)
This pressure-sensitive, polyethylene cleanroom tape, with low particulate and bio-burden counts, is ideal for sealing, color coding and marking in clean environments.
| Format | Roll |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Temperature Range (English) | 60°F to 80°F |
| Material | Polyethylene |
| Coating | Polyethylene |
| Temperature Range (Metric) | 16°C to 27°C |
| For Use With (Application) | For Batching, Color Coding, Cleanroom and Food Processing Support Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic |
Micronova™ CGT Conductive Grid Tape
This conductive, anti-static polypropylene tape is specially designed with conductive grids embedded between two anti-static layers, for use on sensitive devices in ESD sensitive environments.
| Format | Roll |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Color | Clear |
| Length (English) | 36 yd. |
| Temperature Range (English) | 60°F to 80°F |
| Material | Polypropylene |
| Coating | Anti-static Copolymer |
| Temperature Range (Metric) | 16°C to 27°C |
| For Use With (Application) | Sealing in ESD Sensitive Environment-Conducts Charge Away From Substrate |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic |