Controlled Environments Tapes
- (7)
- (2)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (4)
- (5)
- (62)
- (21)
- (52)
- (122)
- (11)
- (2)
- (1)
- (19)
- (23)
- (25)
- (4)
- (23)
- (6)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (88)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Radioactive Indicator Dots
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Radiation Indicator dots adhere to laboratory glassware and equipment to identify caution.
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 19 mm (0.75 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Width (English) | 0.75 in. |
|---|---|
| Length (English) | 36 yd. |
| Temperature Range (English) | 60°F to 80°F |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | 16°C to 27°C |
| For Use With (Application) | For Light Industrial Use, Clean Construction and Cleanroom Support |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196º C (-311º F). Our cryogenic storage labels can be printed or written on and will not bleed, smudge or smear. Engineered for you to use in your laser printer.
| Sterility | Non-sterile |
|---|
Fisherbrand™ 3/8 in. Dot Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196º C (-311º F). Our cryogenic storage labels can be printed or written on and will not bleed, smudge or smear. Engineered for you to use in your laser printer.
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C (-311°F). Our cryo labels can be printed/written on and will not bleed, smudge or smear–perfect for identifying specimens after long periods of cryogenic storage.
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C (-311°F). Our cryo labels can be printed/written on and will not bleed, smudge or smear–perfect for identifying specimens after long periods of cryogenic storage.
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 38 mm (1.5 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Width (English) | 1.5 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 25.4 mm (1 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Width (English) | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| For Use With (Application) | For Light Industrial Use, Clean Construction and Cleanroom Support |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Cryogenic Dots in Laser Sheets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended uses of cryostorage with liquid nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications. Come in an easy to use dispenser box with 20 sheets per pack.
| Format | Sheet |
|---|---|
| For Use With (Application) | 0.5 to 1.5mL tubes |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 12.7 mm (0.5 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Width (English) | 0.5 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| For Use With (Application) | For Light Industrial Use, Clean Construction and Cleanroom Support |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 50.8 mm (2 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| For Use With (Application) | For Light Industrial Use, Clean Construction and Cleanroom Support |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Micronova™ Irradiated M-Zone™ CuffStrip™ Tape
An irradiated, conformable, polyethylene tape with perforations at 7.6 cm (3 in.) intervals, that is designed to ensure a seal between the glove and garment in cleanroom gowning. Available in smaller widths for plate sealing during environmental monitoring.
| Length (Metric) | 45.7 cm |
|---|---|
| Length (English) | 18 in. |
| Material | Polyethylene,Polypropylene |
| Coating | LDPE |
| For Use With (Application) | Sealing Cuffs to Gloves in Controlled and Aseptic Environments |
| Sterility | Sterile |
| Adhesive Type | Acrylic |
Fisherbrand™ Irradiated Cleanroom Vinyl Tape
Irradiated vinyl cleanroom tape with low particulate and bio-burden counts that is ideal for media preparation, batching, color coding, packaging, and other applications within the lab, sterile processing and clean construction areas.
| Includes | 3 in. Plastic Core |
|---|---|
| Format | Roll |
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Temperature Range (English) | 60°F to 80°F |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance, Certificate of Processing, NIKA - FDA, CID, Complies with Federal Specification PPP-T-66Eand CID A-A 1689A |
| Temperature Range (Metric) | 16°C to 27°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Adhesive Type | Rubber |
Micronova™ Cleanroom Vinyl Tape, 25.4 mm (1 in.)
This vinyl cleanroom tape with rubber, clean-peel adhesive is extremely conformable, making it ideal for color coding, marking and sealing curved and irregular surfaces.
| Width (English) | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Coating | Vinyl |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |